پیام مازند

آخرين مطالب

مازندران طرح جامع پسماند ندارد

دور باطل مدیریت پسماند/ زباله سوزها درگیر اما و اگر اجتماعي

دور باطل مدیریت پسماند/ زباله سوزها درگیر اما و اگر

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - سال ها از ساخت کارخانه های کمپوست و زباله سوز در مناطق مختلف مازندران می گذرد، اما با روند موجود و نبود طرح جامع پسماند، دور مدیریت پسماند در استان باطل خواهد بود.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: جمع آوری روزانه سه هزار تن زباله و انباشت آن به صورت غیربهداشتی در جنگل و دریا، کوه‌هایی از زباله را در گوشه و کنار استان برافراشته است. در حالی مازندران به 9 ناحیه پسماند تبدیل که مشخص شده این استان فاقد هرگونه طرح جامع پسماند است و باید طرحی نو برای طلای کثیف نوشت.
انباشت زباله در دل جنگل‌های بکر هیرکانی و کنار ساحل و کنار جاده‌ها، وضعیت مازندران در حوزه پسماند را بحرانی کرده است و برای رفع مشکل، مازندران در سال‌های قبل به 9 ناحیه برای جمع آوری و کمپوست زباله تبدیل شده بود.
با گذشت ماه‌ها از نواحی شدن مازندران در حوزه پسماند، کارگروه راهبردی مدیریت پسماند، آب پاکی روی دست متولیان ریخت و عنوان کرد: مازندران فاقد طرح جامع در حوزه مدیریت پسماند است.
شهرهای تنکابن، نشتارود ، عباس آباد و رامسر یکی از نواحی 9 گانه مدیریت پسماند در مازندران به شمار می‌رود. به اعتقاد محمد زرودی شهردار تنکابن که کارخانه کمپوست و زباله سوز در حوزه مدیریت وی در حال ساخت است، دغدغه اول مدیران اجرایی پسماند است.
وی گفت: این دغدغه در کنار آموزش و فرهنگسازی می‌تواند اتفاق خوبی را رقم زند.
وی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه چهار شهر و یک بخش در تنکابن وجود دارد گفت: شهرداری تنکابن به تنهایی بار پسماند را به دوش می‌کشد و حتی شهرداری‌ها و بخشداری‌ها برای پرداخت حق سهم خود در پرده سر هیچ‌گونه تعهدی انجام نداده‌اند.

شهردار تنکابن به تنهایی بار پسماند را به دوش می‌کشد و حتی شهرداری‌ها و بخشداری‌ها برای پرداخت حق سهم خود در پرده سر هیچ‌گونه تعهدی انجام نداده‌اند
زرودی عنوان کرد: با روند موجود نباید انتظار اتفاق خوب را داشت و با دغدغه‌ای که داشتیم، جلسه شورای ادرای را در سایت زباله پرده سر برگزار کردیم ولی این جلسه نیز مثمر ثمر واقع نشد و با همه سختی‌ها در حال کار هستیم.
شهردار تنکابن با عنوان اینکه در حوزه تفکیک زباله از مبدا نتوانیم کار کنیم کارخانه کمپوست تنکابن در حد یک نام و عنوان باقی خواهد ماند و دلمان را خوش می‌کنیم تا یک کاری را با عنوان رفع مسئولیت انجام می‌دهیم.
وی با اظهار اینکه اگر کارخانه کمپوست به نتیجه رسد، باید به تفکیک زباله از مبدا توجه کرد تصریح کرد: حدود یک سال تفکیک زباله به بخش خصوصی واگذار شده است و آموزش چهره به چهره را در دستور کار قرار دادیم.
شهردار تنکابن یادآور شد: هفته‌ای دو روز زباله‌های خشک را جمع آوری می‌کنیم و در پنج نقطه شهر به استقرار کانکس جمع آوری زباله خشک اقدام کردیم و تا پایان ماه در سه نقطه دیگر نیز کانکس برپا می‌کنیم.
وی درباره ساماندهی فاضلاب کش‌ها چمع آوری کننده فاضلاب خانگی گفت: دیگر چیزی به عنوان رهاسازی فاضلاب خانگی در محیط و طبیعت نداریم.
وی جمع آوری لوله‌های فاضلاب که در کانال‌ها جاری می‌شود را از دیگر اقدامات بیان کرد و درباره کارخانه کمپوست با اشاره به اینکه تلاش کردیم ظرف 10 ماه کارخانه را افتتاح کنیم، خرید تجهیزات و واردات آن را از جمله مشکلات بیان کرد و گفت: هفت میلیارد تومان برای تصفیه خانه شیرابه و راه اندازی دوباره کارخانه از سوی دفتر مقام معظم رهبری تخصیص یافته است.
زوردی با اظهار اینکه پایان ماه جاری ساخت تجهیزات کارخانه کمپوست به پایان می‌رسد تصریح کرد: مجبوریم برای انجام تعهدات سه میلیارد تومانی اخذ کنیم.
محمدی تاکامی مدیرکل دفتر شهری استانداری مازندران نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه در زمینه تفکیک زباله در تنکابن خوب کار شده است تصریح کرد: برای تصفیه خانه شیرابه در تنکابن چهار میلیارد تومان و سه میلیارد تومان نیز برای کارخانه کمپوست در نظر گرفته شده است.
وی از شهرداری تنکابن خواست از طریق مصوبات داخلی نسبت به تأمین اعتبار اقدام کنند تا اعتبارات تخصیص یافته جذب شود و ادامه داد: به محض اینکه اعتبارات تخصیص داده شود به شهرداری تنکابن برای انجام تعهدات پرداخت می‌شود.
افتتاح زباله سوز ساری درگیر اما و اگرها
زباله ساری نیز 130 کیلومتر دورتر از شهر و در پشت کوه انباشت می‌شود و بارها و بارها شاهد تنش‌های اجتماعی در این زمینه بودیم و با روند کنونی به نظر می‌رسد، افتتاح زباله سوز ساری شاید به وقتی دیگر برگردد.

زباله سوز ساری در شهرک صنعتی شماره 3 و با مبلغ ارزی قرارداد 30 میلیون دلاری در دست ساخت است و تاکنون 60 درصد تجهیزات آن وارد شهر ساری شده است. همچنین تسطیح، دیوار کشی و ساخت ابنیه آن در حال اقدام و پیشرفت فیزیکی ابنیه 41 درصد است و عملیات نصب تجهیزات از دی ماه 97 شروع شده است.
حسینعلی ابراهیمی مدیرکل محیط زیست مازندران با بیان اینکه در بودجه 98 برای مدیریت پسماند هزار میلیارد تومان بودجه نیاز داریم، ادامه داد: باید قبول کنیم که در گذشته مدیریت پسماند در صدر اولویت‌های مهم استان مازندران نبود و اگر بود قطعاً مشکلات برطرف می‌شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران با بیان اینکه بسیاری از شهرهای کشور تفکیک زباله از مبدأ را به خوبی اجرا می‌کنند اما در مازندران این کار هنوز به درستی انجام نشده است، افزود: کاری که بسیاری از شهرهای کشور در تفکیک پسماند انجام می‌دهند باید الگوبرداری کرده و آن را در شهرهای خود اجرایی کنیم.
ابراهیمی موضوع محیط زیست و پسماند را حیاتی دانست و گفت: پس از چندین سال پیگیری وقتی هنوز کارخانه زباله‌سوز در استان به بهره‌برداری نمی‌رسد پس یک جای کار گیر دارد.
طرح جامع پسماند نداریم
در عین حال مهدی رازجویان معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مازندران در کارگروه راهبردی مدیریت پسماند با بیان اینکه طرح جامع پسماند استان هنوز نهایی نشده است افزود: نداشتن سرفصل در حوزه پسماند از جمله مسائل و دغدغه‌های فراروی است.
وی با تاکید براینکه طرح جامع پسماند باید در تمام شهرهای استان تکمیل شود خواستار تسریع در تهیه و تکمیل این طرح شد و گفت: باید بررسی کنیم که زباله چه با شیوه‌ای امحاء یا تبدیل به کمپوست شود، هرچند زباله درشهر ساری به صورت بهداشتی دفن می‌شود باید نسبت به کمپوست زباله نیز اقدام کرد و باید نسبت به برش صنعتی آن اقدام کرد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مازندران با اشاره به تقسیم بندی استان به 9 نواحی زباله تصریح کرد: برای همه شهرهای استان باید پروژه‌های راهبردی و منطقی برای تفکیک، جمع آوری ، دفن و کمپوست زباله تهیه شود. تا کی باید درآمد استانی ما صرف هزینه جمع آوری زباله‌های ملی شود، باید نسبت به تهیه طرح جامع زباله برنامه ریزی شود.
پسماند و زباله سال‌ها است که روی میز مسئولان ارشد استان قرار دارد و به نظر می‌رسد برای حل بحران زباله، تکمیل زباله سوزها و کارخانه‌های کمپوست باید در صدر اولویت‌های استانی و ملی قرار گیرد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

6.5 میلیون عدد سیمکارت در مازندران واگذار شده است

اعتبارات روستایی، مشاغل خرد و فراگیر باید سبب اشتغال پایدار شود/ تخصیص هزار و 480 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی به مازندران

31 کیلوگرم مواد مخدر در مازندران کشف شد

رئیس هیئت پزشکی ورزشی مازندران انتخاب شد

پیکر 3 حفار غیرمجاز از چاه 30 متری در نور بیرون کشیده شد

فتح خرمشهر نتیجه مقاومت و ایثار بوده است

اجرای طرح تنفس جنگل رضایت بخش بوده است

قطع 8000 درخت در جنگل های مازندران/ حفاظت ساماندهی شود

سال زراعی خوبی برای چایکاری داریم

اعتبارات اشتغال به سمت طرح های دانش بنیان سوق داده شود

3 نفر از حفاران غیرمجاز برای یافتن گنج در نور جان باختند

کشف لوازم آرایشی تاریخ مصرف گذشته در قائم‌شهر

ترافیک در محورهای مازندران روان است

«نوای ممد نبودی» در ساری طنین انداز شد

سرقت اینترنتی از 682 شهروند

اعلام محدودیت های ترافیکی پایان هفته مازندران

حماسه خرمشهر ابهت ابرقدرتها را شکست

بزرگداشت آزادسازی خرمشهر در مازندران با صبحگاه مشترک نیروهای مسلح

مسئولان دست بجنبانید که پای مردم در گل و آب مانده است

بازدید سردار غیب پرور از مناطق سیل زده سیمرغ‎

همگرایی روزهای نخستین سیل باقی است

جایگاه روابط عمومی ها نیازمند تغییر اساسی است

بسیج مسکن 20 هزار سیل زده را می سازد/ تا آخر کنار مردم هستیم

بازدید دوباره سردار غیب پرور از مناطق سیل زده/ مرمت 260 مسکن

پرداخت 20 میلیارد ریال کمک به خسارت دیدگان سیل نکا

کمبود شکر در مازندران وجود ندارد

بی تدبیری شرکت ها منجر به اعتراض جنگلبانان شده است

درمان بیماری های مزمن خطر افزایش فشار خون را کاهش می دهد

مازندران 270 شهید برای آزادسازی خرمشهر تقدیم کرده است

جنگلبانان مازندران خواستار تمدید قراردادهای خود شدند

محور کندوان عصر جمعه یکطرفه می شود

جاده کندوان و هراز جمعه و دوشنبه یک طرفه می شود

آخر هفته گرم و آرام برای آسمان مازندران

آتشی که به دامان بیش از 3 هزار کارگر مازندرانی افتاد!

شناسایی 406 منطقه ممنوعه شنا در ساحل مازندران

غرق شدن گردشگران به چهره ساحل مازندران اسیب می زند

یکهزار نجات غریق در سواحل مازندران مستقر شدند

باند جعل و سرقت اینترنتی در مازندران متلاشی شد

تصادفات جاده ای در مازندران 12 درصد کاهش یافت

7500 تن کلزا در مازندران خریداری شد

دامداران کنه های چسبیده به دام را با دست له نکنند

کمک 1.2 میلیارد ریالی رامسری ها برای آزادی زندانیان نیازمند

شناسایی 35 روستای درمعرض رانش و لغزش در مازندران

خوردن ماهی کفال ممنوع!

صبحگاه قرآنی نیروهای مسلح در مازندران برگزار می شود

4 کشته و یک مصدوم بر اثر واژگونی خودرو پژو در گهرباران

کلاهبردار میلیاردی طلاجات در ساری دستگیر شد

بهار جمعیتی در ایران

واژگونی خودرو درگوهر باران میاندرود چهار کشته بر جای گذاشت

واژگونی خودرو پژو به کانال آب در ساری 4 کشته داشت