پیام مازند

آخرين مطالب

نوسان قیمت برنج ایرانی برای فروش بنجل های خارجی اقتصادي

نوسان قیمت برنج ایرانی برای فروش بنجل های خارجی

  بزرگنمايي:

پیام مازند- قیمت برنج در بازار کشور و بویژه بازار تهران از فروردین امسال روندی صعودی گرفت و در حال حاضر به مرز کیلویی 25 هزار تومان نیز رسید.

این در حالی است که تا 2 ماه پیش از سال جدید، فروشندگان برنج پیش بینی هایی مبنی بر افزایش قیمت برنج تا کیلویی 15 هزار تومان را مطرح می کردند، قیمت این محصول استراتژیک پس از فروردین و در اردیبهشت ماه از این پیش بینی ها هم عبور کرد و مرز 20 هزار تومان را نیز پشت سر گذاشت.

فعالان و کارشناسان بازار برنج معتقدند که شایعاتی مبنی بر احتمال کاهش برداشت برنج در سال زراعی جاری به دلیل وقوع سیل هیچ پایه و اساسی ندارد و حتی در صورت عادی بودن شرایط، احتمال افزایش برداشت محصول نیز وجود دارد.

موج ایجاد شده در بازار برنج طی هفته های اخیر هم کشاورزان را به خاطر این که محصول شان را با قیمت پایین تری فروخته بودند ناراحت کرده و هم مصرف کنندگان را نگران کرده که این قیمت ها آیا دوباره پایین خواهد آمد یا نه؟

**عرف گرانی برنج

مدیرعامل مرکز بین ‌المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران گرانی برنج در این زمان از سال را امری عادی می داند و معتقد است که با توجه به کم شدن برنج داخلی در انبارها، هر سال در این روزها برنج با کمی افزایش قیمت به بازار مصرف عرضه می شود.

به گفته «سید اسماعیل یزدان پناه» فصل افزایش قیمت برنج بر خلاف بسیاری از محصولات باغی نه در آغاز عرضه نوبرانه های به بازار ، بلکه  زمانی است که برنج سال قبل در انبارها کم شده باشد و کشاورزان مشغول کشت برنج جدید هستند.

وی افزود: هر سال در این زمان شاهد افزایش قیمت برنج هستیم که البته این افزایش متعارف است. نه این که مانند این روزها تا 2 برابر نیز افزایش یابد. معمولا در آغاز فصل کشت، عمده کشاورزان برنج تولید شده خود را می فروشند. تجار برنج یا کارخانه داران برنج را انبار می کنند تا به مرور به بازار عرضه شود. طبیعی است که انبارداری هزینه هایی دارد و این هزینه ها روی قیمت برنج عرضه شده در این زمان از سال محاسبه می شود افزایش قیمت برنج را به دنبال دارد.

این فعال بازار برنج افزایش قیمت این محصول را تا حدی که بانک ها به سپرده گذاران سود می دهند ، مرسوم و قابل قبول دانست و افزود : منطقی ترین میزان افزایش قیمت برنج نرخ سود بانکی است. در این حالت برای کشاورز فرقی ندارد که برنج را پس از برداشت بفروشد و پول را در بانک بگذارد یا این که نگه دارد و بعداً بفروشد. چون در هر دو حالت به یک اندازه سود خواهد کرد و طبیعی است که میلی به هزینه ها و زحمات انبارداری نداشته باشد.

**خرید برنج به اندازه نیاز

وی به مصرف کنندگان پیشنهاد کرد که در شرایط کنونی و با توجه به این که فصل برداشت برنج جدید نزدیک می شود ، به اندازه نیاز برنج خریداری کنند تا هم برنج گران نخرند و هم این که برنج با کیفیت و ماندگاری بالای سال جدید را با قیمت مناسب تری دریافت کنند.

یزدان پناه با بیان این که در شرایط کنونی کشاورزان از افزایش قیمت برنج سودی نمی برند و این سودها به واسطه ها می رسد، تصریح کرد: برخی واسطه ها و واردکنندگان برنج در این افزایش قیمت نقش اساسی ایفا می کنند. برنج وارداتی که هر سال برای تأمین نیاز بازار داخلی وارد می شود، باید در همین زمان که برنج داخلی کمتر وجود دارد، تا زمان عرضه برنج جدید بازار را تأمین کند ، اما با عرضه نکردن این برنج های وارد شده با ارز چهار هزار و 200 تومانی ، بازار دچار التهاب شد.  این گروه می دانند که با عرضه نکردن برنج و ایجاد برخی شایعات می توانند هم برنج خود را گران تر بفروشند و هم زمینه را برای فشار به دولت به منظور دریافت ارز دولتی و واردات برنج فراهم کنند.

مدیرعامل مرکز بین ‌المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران گفت : اگر این برنج های وارداتی موجود در انبارها، در زمان برداشت و عرضه برنج داخلی تازه برداشت شده به بازار تزریق شود، روی بازار برنج داخلی هم تأثیر منفی می گذارد.

یزدان پناه کاهش ارزش پول ملی را نیز از دلایل افزایش قیمت برنج عنوان کرد و گفت: البته نمی توان انتظار این را هم داشت که کشاورز برنج را با همان قیمت زمان دلار سه هزار و 200 تومانی بفروشد ، اما قبول داریم که این افزایش قیمت هم خارج از عرف است. اگر قرار است افزایشی در قیمت برنج داخلی ایجاد شود باید در زمان برداشت محصول باشد و در روندی متعادل انجام شود تا سود آن به کشاورز برسد ، نه این که ناگهانی و در زمانی که هنگام عرضه برنج وارداتی به بازار است این اتفاق رخ دهد و برنج وارداتی هم از انبار خارج نشود.

**اعتماد به برنج داخلی

یزدان پناه تفویض مدیریت برنج های وارداتی مورد نیاز بازار داخلی به مراکز صنفی و مجموعه های تخصصی برنج مانند مرکز تجارت بین الملل و پایانه صادرات برنج ایران را از راه های مقابه با این سودجویی ها برشمرد و گفت : کسری محصول بازار داخلی ما 800 هزار تن است که با واردات تأمین می شود. اگر بخشی از این واردات به مجموعه های تخصصی و مورد اعتماد مثل مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات سپرده شود تا درست در زمان شیطنت برخی گروه ها این برنج ذخیره و استراتژیک وارد بازار شود، بازار کنترل خواهد شد. در حال حاضر بخش دولتی در بازار برنج، کمتر از تجارب فعالان برنج داخلی بهره می گیرد ، اما فعالان برنج وارداتی در این تصمیم گیری ها اثرگذار هستند.

مدیرعامل مرکز بین ‌المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران افزود : اگر بتوانیم بخشی از این واردات را در اختیار بگیریم با امکانات و شناختی که از بازار داریم و برنجی که در انبار می ماند می توانیم جلوی سوء استفاده ها را بگیریم. معدود بودن افراد اثرگذار در این حوزه بویژه وقتی در مقابل شان مانعی نباشد می تواند مسائل خاصی را در بازار رقم بزند.

یزدان پناه با بیان این که کشاورزان نیز رزمندگان جنگ اقتصادی امروز کشور هستند، گفت: این قشر همان گونه که از ابتدای انقلاب تا کنون ایتادند و شهید دادند، اکنون نیز در این شرایط دشوار اقتصادی، زیر گرمای تابستان در حال تلاش برای کاهش وابستگی بازار داخلی به برنج هستند. دولت باید کمک کند که این سودجویی ها که به زیان کشاورز و مصرف کننده است، با کمک فعالان بازار برنج داخلی برطرف شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

12 میلیارد ریال اعتبار برای احیاء مراتع غرب مازندران

بودجه 98 فاقد ویژگی صرفه جویی است

پیش‌بینی افزایش 10 درصدی تولید مرکبات در مازندران

سنگینی سایه سرمای زودرس بر کشت دوم برنج در مازندران

سرای تجاری در آستراخان نتیجه نداد/ 98 درصد صادرات زمینی است

درآمد اقتصادی 1000 میلیاردی با رفع محدودیت کشت برنج

صید ماهی کیلکا در مازندران به 2هزارو 660تن رسید

کم رونقی بازار برنج در مازندران

محلول پاشی 16 هکتار از عرصه های جنگلی رامسر و عباس آباد

ردیابی مگس میوه به بیش از 1000 هکتار از باغات آمل

702 میلیارد ریال از مطالبات گندمکاران مازندران پرداخت شد

منطقه آزاد فرصتی برای بین المللی سازی اقتصاد مازندران است

رهاسازی 110 میلیون قطعه بچه ماهی در رودخانه های مازندران

نارنگی پیش‌رس مازندران پا به بازار گذاشت

خسارت مگس میوه به بیش از 1000 هکتار از باغات آمل

پروژه های نیمه تمام تنکابن نیازمند اعتبارات فرا شهرستانی

فروش محصولات تولیدی بانوان مازندران با اتصال به شبکه های پیشران

افزایش 40 درصدی کشت دوباره برنج در مازندران

هشت هزار و 500 میلیارد ریال پروژه دیگر امسال در بندر امیرآباد بهره‌برداری می‌شود

سه پروژه زیربنایی در بندر امیرآباد مازندران به بهره‌برداری رسید

رونق صنعت چاپ محور زمینه ساز توسعه اقتصادی مازندران

رشد 25 درصدی ارزش معاملات هفتگی در بورس منطقه‌ای مازندران

افت شدید ارزش معاملات سهام در بازار بورس مازندران

رشد 25 درصدی ارزش معاملات هفتگی در بورس منطقه‌ای مازندران

تولید برنج یکی از سیاست های مهم مازندران است

خیز صنایع دستی مازندران از بازارچه های داخلی تا توفیقات بین المللی

افتتاح 8 طرح اشتغال‌زایی برای مددجویان کمیته امداد نکا

اشتغالزایی 230 هزار نفری دولت تدبیر برای مازندران

بهره برداری از 35 پروژه کشاورزی مازندران آغاز شد

ایجاد یکهزار و 400 شغل جدید طی هفته دولت در مازندران

صندوق ضمانت صادرات پارسال 2.2 میلیارد دلار ضمانت نامه صادر کرد

سهم گمشده مازندران در سبد صادرات غیرنفتی

200 صفحه برنامه برای صادرات تهیه شد/ سهم 3.4 درصدی در تولید ملی

افزایش 3.5 برابری بیمه کارگران ساختمانی در مازندران

افزایش 3.5 برابری بیمه کارگران ساختمانی در مازندران

افتتاح 22 پروژه با 190 میلیارد تومان اعتبار در بابلسر

فروش و برندسازی محصولات کشاورزی مشکل مازندران است

ساراتوف خواهان گسترش تبادلات دریایی و باغی با مازندران است

17 پروژه عمرانی در سیمرغ بهره برداری می شود

مخالفت محیط زیست مازندران با کشت دوم برنج

طغیان آفت کرم ساقه خوار علیه کشت دوم برنج مازندران

استفاده از ظرفیت‌ جهاد دانشگاهی در پروژه‌های شیلات مازندران

یک هیات اقتصادی از استان ساراتف روسیه وارد مازندران شد

120 میلیارد ریال برای آبیاری تحت فشار شالیزارهای مازندران هزینه شد

تخصیص 300 میلیارد ریال برای رفع کمبود زیرساخت فرودگاه‌های مازندران

33 پروژه راهداری و نظارت افتتاح می شود/ فرسودگی ناوگان بار ومسافر

سرمایه گذاری 1150 میلیاردی در مازندران/85 درصد ساحل آزاد شد

ضرورت توانمند سازی بانوان در جامعه دریایی

سرمایه گذاری 620 میلیارد ریال برای 5 طرح صنعتی در مازندران

33 پروژه هفته دولت در قائمشهر افتتاح و کلنگ زنی می شود