پیام مازند

آخرين مطالب

نوسان قیمت برنج ایرانی برای فروش بنجل های خارجی اقتصادي

نوسان قیمت برنج ایرانی برای فروش بنجل های خارجی

  بزرگنمايي:

پیام مازند- قیمت برنج در بازار کشور و بویژه بازار تهران از فروردین امسال روندی صعودی گرفت و در حال حاضر به مرز کیلویی 25 هزار تومان نیز رسید.

این در حالی است که تا 2 ماه پیش از سال جدید، فروشندگان برنج پیش بینی هایی مبنی بر افزایش قیمت برنج تا کیلویی 15 هزار تومان را مطرح می کردند، قیمت این محصول استراتژیک پس از فروردین و در اردیبهشت ماه از این پیش بینی ها هم عبور کرد و مرز 20 هزار تومان را نیز پشت سر گذاشت.

فعالان و کارشناسان بازار برنج معتقدند که شایعاتی مبنی بر احتمال کاهش برداشت برنج در سال زراعی جاری به دلیل وقوع سیل هیچ پایه و اساسی ندارد و حتی در صورت عادی بودن شرایط، احتمال افزایش برداشت محصول نیز وجود دارد.

موج ایجاد شده در بازار برنج طی هفته های اخیر هم کشاورزان را به خاطر این که محصول شان را با قیمت پایین تری فروخته بودند ناراحت کرده و هم مصرف کنندگان را نگران کرده که این قیمت ها آیا دوباره پایین خواهد آمد یا نه؟

**عرف گرانی برنج

مدیرعامل مرکز بین ‌المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران گرانی برنج در این زمان از سال را امری عادی می داند و معتقد است که با توجه به کم شدن برنج داخلی در انبارها، هر سال در این روزها برنج با کمی افزایش قیمت به بازار مصرف عرضه می شود.

به گفته «سید اسماعیل یزدان پناه» فصل افزایش قیمت برنج بر خلاف بسیاری از محصولات باغی نه در آغاز عرضه نوبرانه های به بازار ، بلکه  زمانی است که برنج سال قبل در انبارها کم شده باشد و کشاورزان مشغول کشت برنج جدید هستند.

وی افزود: هر سال در این زمان شاهد افزایش قیمت برنج هستیم که البته این افزایش متعارف است. نه این که مانند این روزها تا 2 برابر نیز افزایش یابد. معمولا در آغاز فصل کشت، عمده کشاورزان برنج تولید شده خود را می فروشند. تجار برنج یا کارخانه داران برنج را انبار می کنند تا به مرور به بازار عرضه شود. طبیعی است که انبارداری هزینه هایی دارد و این هزینه ها روی قیمت برنج عرضه شده در این زمان از سال محاسبه می شود افزایش قیمت برنج را به دنبال دارد.

این فعال بازار برنج افزایش قیمت این محصول را تا حدی که بانک ها به سپرده گذاران سود می دهند ، مرسوم و قابل قبول دانست و افزود : منطقی ترین میزان افزایش قیمت برنج نرخ سود بانکی است. در این حالت برای کشاورز فرقی ندارد که برنج را پس از برداشت بفروشد و پول را در بانک بگذارد یا این که نگه دارد و بعداً بفروشد. چون در هر دو حالت به یک اندازه سود خواهد کرد و طبیعی است که میلی به هزینه ها و زحمات انبارداری نداشته باشد.

**خرید برنج به اندازه نیاز

وی به مصرف کنندگان پیشنهاد کرد که در شرایط کنونی و با توجه به این که فصل برداشت برنج جدید نزدیک می شود ، به اندازه نیاز برنج خریداری کنند تا هم برنج گران نخرند و هم این که برنج با کیفیت و ماندگاری بالای سال جدید را با قیمت مناسب تری دریافت کنند.

یزدان پناه با بیان این که در شرایط کنونی کشاورزان از افزایش قیمت برنج سودی نمی برند و این سودها به واسطه ها می رسد، تصریح کرد: برخی واسطه ها و واردکنندگان برنج در این افزایش قیمت نقش اساسی ایفا می کنند. برنج وارداتی که هر سال برای تأمین نیاز بازار داخلی وارد می شود، باید در همین زمان که برنج داخلی کمتر وجود دارد، تا زمان عرضه برنج جدید بازار را تأمین کند ، اما با عرضه نکردن این برنج های وارد شده با ارز چهار هزار و 200 تومانی ، بازار دچار التهاب شد.  این گروه می دانند که با عرضه نکردن برنج و ایجاد برخی شایعات می توانند هم برنج خود را گران تر بفروشند و هم زمینه را برای فشار به دولت به منظور دریافت ارز دولتی و واردات برنج فراهم کنند.

مدیرعامل مرکز بین ‌المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران گفت : اگر این برنج های وارداتی موجود در انبارها، در زمان برداشت و عرضه برنج داخلی تازه برداشت شده به بازار تزریق شود، روی بازار برنج داخلی هم تأثیر منفی می گذارد.

یزدان پناه کاهش ارزش پول ملی را نیز از دلایل افزایش قیمت برنج عنوان کرد و گفت: البته نمی توان انتظار این را هم داشت که کشاورز برنج را با همان قیمت زمان دلار سه هزار و 200 تومانی بفروشد ، اما قبول داریم که این افزایش قیمت هم خارج از عرف است. اگر قرار است افزایشی در قیمت برنج داخلی ایجاد شود باید در زمان برداشت محصول باشد و در روندی متعادل انجام شود تا سود آن به کشاورز برسد ، نه این که ناگهانی و در زمانی که هنگام عرضه برنج وارداتی به بازار است این اتفاق رخ دهد و برنج وارداتی هم از انبار خارج نشود.

**اعتماد به برنج داخلی

یزدان پناه تفویض مدیریت برنج های وارداتی مورد نیاز بازار داخلی به مراکز صنفی و مجموعه های تخصصی برنج مانند مرکز تجارت بین الملل و پایانه صادرات برنج ایران را از راه های مقابه با این سودجویی ها برشمرد و گفت : کسری محصول بازار داخلی ما 800 هزار تن است که با واردات تأمین می شود. اگر بخشی از این واردات به مجموعه های تخصصی و مورد اعتماد مثل مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات سپرده شود تا درست در زمان شیطنت برخی گروه ها این برنج ذخیره و استراتژیک وارد بازار شود، بازار کنترل خواهد شد. در حال حاضر بخش دولتی در بازار برنج، کمتر از تجارب فعالان برنج داخلی بهره می گیرد ، اما فعالان برنج وارداتی در این تصمیم گیری ها اثرگذار هستند.

مدیرعامل مرکز بین ‌المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران افزود : اگر بتوانیم بخشی از این واردات را در اختیار بگیریم با امکانات و شناختی که از بازار داریم و برنجی که در انبار می ماند می توانیم جلوی سوء استفاده ها را بگیریم. معدود بودن افراد اثرگذار در این حوزه بویژه وقتی در مقابل شان مانعی نباشد می تواند مسائل خاصی را در بازار رقم بزند.

یزدان پناه با بیان این که کشاورزان نیز رزمندگان جنگ اقتصادی امروز کشور هستند، گفت: این قشر همان گونه که از ابتدای انقلاب تا کنون ایتادند و شهید دادند، اکنون نیز در این شرایط دشوار اقتصادی، زیر گرمای تابستان در حال تلاش برای کاهش وابستگی بازار داخلی به برنج هستند. دولت باید کمک کند که این سودجویی ها که به زیان کشاورز و مصرف کننده است، با کمک فعالان بازار برنج داخلی برطرف شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تعطیلات تابستانی پروازهای تهران - نوشهر را افزایش داد

برنج در حال حاضر کارآیی اقتصادی خود را از دست داده است/ لزوم توجه به شیوه های جدید بازاریابی برای فروش برنج مازندران

بازگشت 4 واحد تولیدی و اقتصادی راکد تنکابن به مدار فعالیت

توانایی مازندران در صادرات محصولات کشاورزی/ تب داغ بازاری که نیست!

آرامش خاطر کشاورزان مازنی در فروش تضمینی گندم و کلزا

رونق تولید با حمایت از بخش خصوصی محقق می شود

پیش بینی افزایش 12 درصدی تولید شالی در سال رونق تولید

نمایشگاه« پارسی پوش» در قائمشهر برگزار می شود

« تجارت غلات در بندرامیرآباد» منتشر شد

مازندران می تواند ستون اتکای قطع وابستگی به درآمدهای نفتی باشد

قیمت گوشت قرمز باید 70 تا 75 هزار تومان باشد/ کاهش قاچاق دام

80 پروژه شاخص کشاورزی مازندران افتتاح شد

افتتاح همزمان 80 پروژه‌ بخش کشاورزی مازندران در تنکابن

محدودیتی برای پشتیبانی ارزی و ریالی از طرح های بخش خصوصی نیست

228 فرصت سرمایه گذاری در مازندران شناسایی شده است

بورس مازندران رکورد اردیبهشت ماه را جابجا کرد

700 میلیون مترمکعب از آبهای سطحی مازندران ذخیره می شود

350 هزار تن محصولات کشاورزی مازندران صادر می شود

گردش مالی 10 میلیارد تومانی برداشت تمشک جنگلی در نکا

پای قانون ارث بر گلوی اجرای برنامه‌های کشاورزی

322 هزار بهره بردار کشاورزی در مازندران وجود دارد

ضرورت توجه به اقتصادی کردن زندگی روستایی در مازندران

آفت به درختان جنگلی غرب مازندران خسارت زد

طرح زهکشی 400 هزار هکتار زمین های شمال کشور تهیه شد

سرمایه گذاری 590 میلیارد ریالی دولت در واحدهای تولیدی بابل

زنگ آتش سوزی مراتع مازندران به صدا در آمد

علل تخریب جنگل‌های هیرکانی و راه‌های مقابله با آن

بخش خصوصی عقب‌تر از دولتی‌ها در آزادسازی ساحل خزر

47 هزار تن گندم در مازندران خریداری شده است

پرداخت کمک بلاعوض و تسهیلات به کشاورزان سیلزده مازندران آغاز شد

چهار سد لاستیکی با پیشرفت 50 درصد در مازندران در حال ساخت است

باغداران خسارت دیده کجور نوشهر کمک بلاعوض دریافت می کنند

صنعتگران برتر صنایع دستی مازندران تجلیل شدند

سه طرح کشاورزی در قائمشهر به بهره برداری رسید

18 نفر از سرگروه ها و اعضای یک شرکت هرمی در عباس آباد دستگیر شدند

90 درصد مطالبات کلزاکاران مازندران پرداخت شد

تنور سرد مسکن در بازار گرم گرانی/ نظارتی در بازار فروش و اجاره مسکن وجود ندارد

کیلکا گیران مازندران به دریا زدند

امضاهای جادویی، سد راه استقرار پنجره واحد سرمایه گذاری است

80 رشته صنایع دستی در مازندران فعال است

هنر صنایع دستی قادر به حل مشکلات اقتصادی است

افتتاح 80 پروژه بخش کشاورزی در مازندران

تمامی سنگ های آهن اکتشافی در کشور فرآوری می شود

معاون وزیر: کشاورزی سنتی پاسخگوی نیازهای امروز نیست

80 طرح کشاورزی در مازندران به بهره برداری رسید

بازآفرینی شهری، گام بلند دولت برای نوسازی بافت‌های فرسوده

متوسط ارزش معاملات بورس به 12000 میلیارد رسید

طرح‌های اکتشافی و بهره برداری معادن به سازمان نظام مهندسی معدن واگذار شد

پنجره واحد سرمایه گذاری تا پایان سال 98 در مازندران گشوده می شود

صنایع دستی مازندران چشم انتظار توجه بیشتر برای ادامه حیات