پیام مازند

آخرين مطالب

موجی نو از سد معبرها؛ انتخاب سلیقه ای جمع آوری معابر عمومی در تنکابن! مقالات

موجی نو از سد معبرها؛ انتخاب سلیقه ای جمع آوری معابر عمومی در تنکابن!

  بزرگنمايي:

پیام مازند - سد معبر از آن دسته تخلفاتی است که حیطه شناسایی و تصمیم گیری آن به طور مستقیم به نهاد شهرداری ارتباط داشته و در دسته تخلفات شهری دسته بندی می شود. قوانین مدیریت شهری مجموعه قوانینی است که در جهت رفاه حال شهروندان و سلامت روان آن ها و نیز در جهت زیبایی فضا و مبلمان شهری به مدد مدیران آمده تا محیطی جذاب و شاداب را برای همشهریان فراهم کند اما تخلفات شهری مجموعه ای از افعالی است که سبب نقض مسلم حقوق شهروندی و سلامت اجتماعی آنان شده و علاوه بر آلودگی بصری در مناظر شهری موجبات ترافیک، حادثه و مشکلات عدیده دیگر را فراهم می آورد.
  سد معبرها در چندین رسته تقسیم بندی می شوند که از آن جمله می توان به سد معبر صنوف، دوره گردها و دست فروشان، خودروها و وسایل نقلیه، اسکان اشخاص اعم از کارتن خواب ها یا چادر زدن، تکدی گری، نصب تابلو، پلاکارد و پارچه نوشته، ریختن مصالح و نخاله های ساختمانی حین ساخت و سازها و تعمیرات، ایجاد موانع فیزیکی غیرثابت بدون مجوز و حفاری های غیرمجاز بدون نصب علائم در معابر عمومی شهری اشاره کرد.
قوانین شهری شهرداری هرگونه سد معبر عمومی و اشغال پیاده رو، میدان ها، پارک ها و باغ های عمومی برای کسب و یا هر عنوان دیگری ممنوع می دادند و شهرداری مکلف است از آن جلوگیری و در رفع موانع موجود و آزاد نمودن معابر و اماکن مذکور فوق بوسیله مأمورین خود اقدام کند و هر فردی که اقدام به هر گونه تجاوز و تصرف یا ایجاد مزاحمت یا ممانعت از حق در املاک متعلق به شهرداری کند به مجازات یک ماه تا یک سال حبس محکوم می‌شود که البته با تشخیص قاضی پرونده این مجازات می تواند تبدیل به جزای نقدی شود.
اما نکته مورد چالش در زمینه سد معبر هیچ ارتباطی با وضع قوانین و چگونگی انجام تخلفات ندارد، در واقع نحوه برخورد ماموران واحد سد معبر شهرداری ها در سراسر کشور است شاهد این مدعا انواع کلیپ ها و تصاویر موجود در فضای مجازی است که در آن ها انواع و اقسام برخورد با متخلفان به چشم می خورد، این برخوردها که بیشتر تند و زننده بوده و در برخی موارد به اشکال تلخ و دلخراشی نیز وجود دارد بسته به دستورات واحد سد معبر شهرداری و مامورین متفاوت است.
اما سوال مبهم اینجاست که چرا سازمان شهرداری های کشور در برخورد با این معضل ترافیکی همواره راهکارها و قوانین مخصوص به خود را اجرا کرده و نحوه برخورد ماموران واحد سد معبر در مواجهه با افراد متخلف نیز متغیر است اگر قانون و مجازات تخلف به صراحت بیان شده، دلیل تضاد رفتاری بین ماموران یک واحد شهری در سازمانی بنام شهرداری های کشور چیست.
روی دیگر سکه در مورد چنین تخلفاتی به وضعیت بغرنج اقتصاد کشور نیز ارتباط دارد، چراکه عمده متخلفین این حوزه دستفروشان و صنوف هستند کسب روزی حلال تنها دغدغه این روزهای افرادی است که بر پایه اندک اعتقادات خود نمی خواهند مرتکب بزه اجتماعی شوند بنابراین برخورد تحریک آمیز با افرادی که تنها برای امرار معاش دست به چنین اقدامی می زنند شاید می تواند در برخی موارد به یک آسیب اجتماعی مبدل شده و گریبانگیر جامعه شود.
امروزه پدیده «سد معبر» مصداق بارز نقض حقوق شهروندی است که به علل مختلفی مانند قانون‌گریزی افراد سودجو و نبود زیرساخت‌های لازم برای اشتغال و کارآفرینی خود را بر زندگی شهری تحمیل کرده است، مشکلی که تنکابن نیز با آن مواجه است اما چرا جمع آوری سد معبرها آنهم سلیقه ای، تنکابن از جمله شهرهای مازندران است که در این خصوص گلایه هایی از سوی دستفروشان مطرح می شود و از نحوه برخورد بد ماموران شهرداری گلایه شده که چرا در جمع آوری بساط دستفروسی قانون برای همه اجرا نمی شود و گاها شاهد این هستیم که در نقطه ای دیگر از شهر دستفروشی مشغول کار خود بوده و کمی بالاتر از آن بساط فرد سالخورده ای جمع می شود.
شهردار تنکابن مدتی قبل در پاسخ به نحوه برخورد ماموران انضباط شهری تنکابن با متخلفین سد معبر، بیان کرد: جمع کردن کالاها و به اصطلاح بساط واحدهای بازرگانی به دستور و مطابق صلاحدید شخصی وی انجام می شود.
محمد زرودی شهردار تنکابن علت این اقدام را زیباسازی شهر عنوان کرده و اظهار کرد: مسیر اصلی تردد شهر یعنی محورهایی که بیشتر در معرض تردد و بازدید قرار دارند اولویت اول شهرداری بود مضاف بر اینکه کمبود نیرو در واحد انضباط شهری مانع از اجرای گسترده و جامع طرح می شود.
وی شلختگی و ریخت و پاش بیش از اندازه برخی صنوف را دلیل دیگر اجرای سد معبر دانست و گفت: تمامی اقدامات واحد انضباط شهری زیر نظر مستقیم انجام شده و برای یکایک این اقدامات نظر شهردار اهمیت دارد و این اتفاقات در حالی رخ می دهد که اکثر معابر درون شهری تنکابن به ویژه در مرکز این شهر توسط صنوف مختلف مورد تجاوز آشکار قرار گرفته و بارها گلایه شهرورندان و برخی تجار و کسبه را به دنبال داشته است.
  ذکر چند سوال ضروری است و آن اینکه آیا سد معبر در شهرهای مختلف کشور تعاریف متفاوتی داشته و یا نحوه اجرای آن سبک و سیاق متفاوت دارد؟ آیا عدم اجرای نامتوازن یک قانون لابی گری در این زمینه را افزایش نخواهد داد؟ آیا زیباسازی یک شهر فقط به مسیرهای اصلی آن وابسته بوده یا عوامل دیگری برای عناصر زیبا شناختی شهر باید مورد توجه قرار گیرد؟ آیا بهتر نیست در چنین شرایط ناموزون اقتصادی، شهرداری های کشور، بازبینی و نگرش مجددی بر قوانین شهری خود داشته باشند و یا حداقل نحوه اجرا و یا نوع برخورد با تجار و خرده کاسبان را تغییر دهند؟
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چرا بر طبل جدایی رامسر از مازندران می کوبند؟

جشنواره مدل موی ایرانی در آرایشگاه‌های شهرستان نور

توهم پرآبی

رهاسازی فاضلاب خانگی، زخم ناسور چهره شهری مازندران

وقت‌کشی در عقب‌گرد از ساحل/ روند آزادسازی حریم دریا کند است

مروارید جنگل های نکا در رویای ثبت ملی/گردش مالی 10 میلیاردی تمشک

گذر از تابستان داغ با مدیریت مصرف انرژی

آتش فقر امکانات بر جان مهم ترین ذخیرگاه طبیعی زیست کره ایران

کشاورزی مازندران زیر تیغ بی توجهی مسئولان/ پاشنه اقتصاد ایران روی صنعت کشاورزی نمی چرخد!

چند درصد جمعیت مازندران سیگاری هستند؟

ارجاع به مطب؛ نسخه بیمارستانی برخی از پزشکان مازندران

این جاده‌ها به مقصد نمی‌رسند

طرح مازندران پاک در کش‌وقوس برداشت‌های اداری

چرا برخی از کودکان لکنت زبان می گیرند؟

غرق شدن در گرداب فضای مجازی به چه قیمتی؟!

خانه به دوشی بیماران ام اس/ سالانه 40 بیمار در آمل افزوده می شود

جای خالی تدبیر و مسئولیت در گردشگری های نوپدید مازندران

میراث خواران ، چابکتر از میراث داران

مشکل سوخت کشاورزی در بهشهر ؛ از کندی ثبت سامانه تا چاههای غیرمجاز

ساخت و سازهای افسار گسیخته در روستاهای رامسر، عامل توسعه یا نابودی؟

همیشه رد پای یک دوست در میان است!

هنجارشکنی در سد لفور تا بازداشت عاملین نابهنجاری

تور زیرزمینی در اعماق معدن/از دنیای رنگارنگ جنگل‌ تا جهان معادن

سایه بختک حاشیه نشینی بر سر نوشهر/ جلوی سیل مهاجرت را بگیرید!

مهارت در گوش دادن؛ راهکاری موثر برای برقراری ارتباطات با دیگران

موجی نو از سد معبرها؛ انتخاب سلیقه ای جمع آوری معابر عمومی در تنکابن!

فشار خون ، قاتل خاموش اما قابل کنترل

نشان یونسکو بر پیشانی هنرهای سنتی/ گلیمچه جهانی زیر پای دلالان

سرریز فاضلاب ها و مساله شنا در دریای خزر

کتب درسی و محیط زیستی که نیست

حال ناخوش واحدهای تولیدی در سوادکوه/ کارگرانی که بیکار شدند

دوران نوجوانی دختران چگونه می گذرد؟

توقف قطار گردشگری مازندران در ایستگاه مخالفت‌ها

هویت مازندران در محاصره حفر چاه های غیر مجاز/ گنجی در کار نیست

اعتیاد و عوامل موثر در آن

نوای «الغوث الغوث »در دیار علویان پیچید

امواج کشنده خزر در مسیر رام شدن

آزادی به شرط گلریزان/ نیازمندانی که یاری خیران را می طلبند

گنحینه هایی غریب در سپهر گردشگری مازندران

زنان در پی اثبات خود در دنیای مردانه؟!

دامداری صنعتی مهمان ناخوانده روستای توبن!

قطع سالانه 50 هزار اصله درخت در مازندران/متهم تراشی جالب یک شورا

بودجه فرهنگی دانشگاه ها یا وعده های سرخرمن؟!

جای خالی بهار نارنج در سپهر گردشگری مازندران

خزر؛ فاضلاب شده است؟!

سر چشمه احساس ناامنی اجتماعی زنان در جامعه کجاست؟

نقش حجاب در امنیت و آرامش روانی

دام هایی که می گویند هست اما نیست!

زخمِ نگرش های غلط بر پیکر بیماران خاص

بازگشت خاموش برندهای تقلبی خارجی به مازندران