پیام مازند

آخرين مطالب

گام های رو به رشد صنایع دستی در مازندران فرهنگي

گام های رو به رشد صنایع دستی در مازندران

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - همزمانی روز جهانی صنایع دستی و آغاز به کار هیجدهمین اجلاس شورای بین المللی همکاری های اتاق های بازرگانی کشورهای حاشیه دریای خزر و برگزاری نمایشگاه توانمندی های صادراتی مازندران، فرصت مناسبی برای معرفی ظرفیت های مازندران در هنر-صنعت صنایع دستی را ایجاد کرده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، امروز 10 ژوئن روز جهانی صنایع دستی و آغاز هفته صنایع دستی در ایران است. صبح امروز نیز در بابلسر با حضور ده‌ها مهمان داخلی و خارجی اعم از سرمایه گذاران، بازرگانان و مسئولان سفرای چند کشور، هیجدهمین شورای بین المللی همکاری‌های اتاق‌های تجاری کشورهای حاشیه دریای خزر در مجموعه گردشگری میزبان بابلسر آغاز به کار کرد، رویدادی که همراه با آن همایش فرصت‌های سرمایه گذاری مازندران و نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی این استان نیز قرار است به مدت 3 روز برگزار شود.
همزمانی این سه گانه اقتصادی مازندران با آغاز هفته صنایع دستی موقعیتی مناسب برای معرفی صنایع دستی مازندران به سرمایه گذاران و تجار کشورهای همسایه ایجاد کرده است. طبق برنامه‌ها نیز قرار است در این 3 رویداد اقتصادی، نگاه ویژه ای به فرصت‌های صنایع دستی مازندران برای سرمایه گذاری و صادرات شود.
**همزیستی با اقتصاد بین الملل
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ضمن تبریک روز جهانی صنایع دستی به همه صنعتگران و هنرمندان این عرصه، همزمانی سه گانه اقتصادی مازندران با روز جهانی و هفته ملی صنایع دستی را فرصتی مغتنم برای شناساندن ظرفیت‌های مازندران در این بخش عنوان کرد و گفت: عصر امروز در مجموعه نمایشگاهی ساری واقع در جاده فرح آباد، نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی مازندران گشایش می‌یابد که در این نمایشگاه غرفه‌ای ویژه به صورت جزیره‌ای به صنایع دستی مازندران اختصاص داده شده است.
حسین ایزدی افزود: در این غرفه که کاملاً بومی طراحی شده، آثار فاخر هنرمندان دارای مهر اصالت ملی و مهر اصالت یونسکو به نمایش گذاشته می‌شود تا صنایع دستی اصیل و متنوع مازندران را به فعالان اقتصادی داخلی و خارجی به عنوان یکی از فرصت‌های سرمایه گذاری و صادراتی مازندران معرفی کنیم.
وی از برگزاری پنل تخصصی صنایع دستی مازندران در همایش بین المللی فرصت‌های سرمایه گذاری خبر داد و گفت: قرار است فردا سه شنبه یکی از پنل‌های همایش بین المللی به بحث تولید و صادرات صنایع دستی مازندران اختصاص یابد.
**برنامه‌های هفته صنایع دستی
به گفته این مسئول علاوه بر برنامه ریزی برای معرفی فرصت‌های صنایع دستی مازندران در سه گانه بین المللی اقتصادی استان، به مناسبت هفته صنایع دستی بازارچه‌هایی در 8 شهر ساری، کلاردشت، چالوس، نوشهر، آمل، بهشهر، بهنمییر و رامسر در قالب نمایشگاه گشایش یافته است و هنرمندان صنایع دستی استان آثار خود را در هفته صنایع دستی به علاقه مندان عرضه می‌کنند.
معاون صنایع دستی مازندران درباره سایر برنامه‌های هفته صنایع دستی در مازندران نیز توضیح داد: پنجشنبه 23 خرداد در شهرستان نور نشستی با هنرمندان صنایع دستی غرب مازندران برگزار می‌شود. جمعه 24 خرداد نیز تور عکاسان مازندران از کارگاه‌های صنایع دستی شرق استان برگزار خواهد شد. شنبه 25 خرداد نیز شاهد ششمین برنامه آئین «هنر ماه» در نوشهر با تجلیل از دو هنرمند حوزه هنرهای چوبی و هنر نمدمالی خواهیم بود.
ایزدی افزود: یکشنبه 26 خرداد در نمایشگاه دائمی صنایع دستی ساری واقع در خیابان ملامجدالدین، نشستی با اعضای انجمن صنایع دستی استان برپا خواهد شد. در این روز کارگاه دو روزه آموزش چند رشته صنایع دستی مازندران هم با تدریس تعدادی از مدرسان و هنرمندان رشته‌های مختلف صنایع دستی استان در استانداری مازندران آغاز به کار می‌کند. 27 خرداد نیز در آخرین روز هفته صنایع دستی، با حضور جمع کثیری از هنرمندان استان و رؤسای ادارات در سالن اجتماعات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مراسم تجلیل از هنرمندان فعال صنایع دستی و اهدای تقدیرنامه‌ها برگزار خواهد شد. عصر همان روز نیز کارگاه صنایع دستی کرچال شمال در شیرگاه آغاز به کار می‌کند.
**اپلیکیشن صنایع دستی مازندران
ایزدی از برنامه ریزی برای رونمایی اپلیکیشن صنایع دستی مازندران در آخرین روز هفته صنایع دستی خبر داد و گفت: در مراسم پایانی هفته صنایع دستی قرار است برای نخستین بار اپلیکیشن ویژه صنایع دستی در کشور رونمایی شود.
وی توضیح داد: نوروز امسال که اپلیکیشن گردشگری مازندران به طور موقت راه اندازی شد، بخشی در ارتباط با صنایع دستی مازندران داشت. این بخش اکنون به عنوان اپلیکیشنی مستقل و ویژه برای صنایع دستی مازندران طراحی شده که 27 خرداد رونمایی می‌شود. در این اپلیکیشن به تفکیک هر شهرستان، هنرمندان شاخص صنایع دستی، محصولات صنایع دستی منطقه و کارگاه‌های صنایع دستی با مشخصات کامل به منظور معرفی و دسترسی آسان صنایع دستی به مسافران گنجانده شده است.
این مسئول اظهار داشت: در حال حاضر این اپیلکیشن صرفاً به معرفی محصولات، کارگاه‌ها و هنرمندان می‌پردازد، اما در حال انجام مراحل زیرساختی و اداری برای تبدیل شدن این اپلیکیشن به نمایشگاه و فروشگاه مجازی صنایع دستی مازندران هستیم؛ به این صورت که علاقه مندان از هر جایی بتوانند مشخصات کامل محصول را ببینند و با همین اپلیکیشن سفارش خرید بدهند و در محل زندگی شأن محصول را دریافت کنند.
**تقویت ارتباط صنایع دستی و گردشگری مازندران
معاون صنایع دستی مازندران درباره میزان رابطه بین صنایع دستی و گردشگری مازندران و بهره بردن صنایع دستی استان از فرصت حضور گردشگران گفت: برای اینکه صنایع دستی مازندران از حضور میلیونی گردشگران منتفع شود، برنامه‌های متعددی را در دستور کار قرار دادیم و پیگیر اجرای آنها هستیم. یکی از اقدامات این بود که راه‌هایی در نظر گرفته شود تا مراکز اقامتی و گردشگری، برای تزئین فضاهای خود از محصولات صنایع دستی استان استفاده کنند. با این اقدام هم فضاهای اقامتی و گردشگری ما ظاهری بومی و اصیل پیدا می‌کنند و هم صنایع دستی از گردشگری سود می‌برد. البته توجه هنرمندان صنایع دستی به سلیقه‌ها و نیازها و نوآوری نیز در این زمینه بسیار مهم است.
ایزدی افزود: موضوع دیگر که اواخر سال 96 ابلاغ شد این است که ادارات در خرید صنایع دستی برای هدایا و سوغاتی‌ها همکاری کنند. از سوی استانداری نیز ابلاغ شده که محصولات با اولویت سوغات بومی همان استان خریداری شود. امسال استانداری همکاری کرده و هدایا و سوغات مد نظر را از محصولات صنایع دستی استان خریداری می‌کنند. این اقدام سبب افزایش فعالیت برخی کارگاه‌های صنایع دستی استان و دلگرمی هنرمندان شده است.
این مسئول یکی از چالش‌های صنایع دستی در مازندران طی سال‌های اخیر را نبود بازارچه‌های دائمی برشمرد و با اشاره به پیگیری برای حل این مشکل در سال‌های گذشته یادآور شد: این چالش مهمی بود که در استان بازارچه دائمی صنایع دستی نداشتیم تا تولیدکننده مطمئن باشد کارش فروش می‌رود. خوشبختانه در این زمینه اقدامات مؤثری انجام شده و در حال گسترش است. در رامسر طرحی با اعتبار یک میلیارد تومان برای ایجاد فضایی مناسب قرار است اجرا شود و منتظر در اختیار گرفتن زمین مورد نظر هستیم. در محمودآباد بخش خصوصی ورود کرده و اجرای طرح 40 درصد پیشرفت فیزیکی دارد. در بابلسر فضایی در اختیار هنرمندان قرار گرفته است و در فریدونکنار شورای شهر 5 واحد تجاری را در اختیار صنایع دستی قرار داده تا بازارچه دائمی صنایع دستی احداث شود. در غار هوتو هم برنامه‌هایی برای ایجاد بازارچه در حال انجام است.
معاون صنایع دستی مازندران با بیان اینکه یکی از فرصت‌های مناسب پیوند صنایع دستی و گردشگری در مازندرانف مجموعه‌های بومگردی هستند، گفت: با توجه به روند رو به رشد استقبال مسافران از واحدهای بومگردی، پیگیری‌هایی انجام شد تا یکی از شروط صدور مجوز تأسیس اقامتگاه بومگردی، استفاده از محصولات و کالاهای بومی صنایع دستی منطقه باشد. به این صورت گردشگران در فضایی بومی، با صنایع دستی اشنا می‌شوند و برای خرید آن رغبت بیشتری خواهند داشت.
ایزدی افزود: محصولات لاکتراشی، نمدمالی، انواع دستبافته ها، سفال و بسیاری از محصولات صنایع دستی مازندران اکنون در اقامتگاه‌های بومگردی مورد استفاده قرار می‌گیرد و عرضه می‌شود. اینها راه‌های پیوند صنایع دستی با گردشگری است. ممکن است که خروجی این طرح‌ها به صورت مشهودی امروز دیده نشود، اما قطعاً در سال‌های آتی نتایج مثبتی خواهد داشت. امیدواریم که با کمک مسئولان، ایده پردازی هنرمندان صنایع دستی، و حمایت رسانه‌ها توجه به این هنر-صنعت مازندران در جامعه بیشتر شود.
**در مسیر توسعه
نوروز امسال در 16 بازارچه صنایع دستی مازندران حدود 6 و نیم میلیارد تومان انواع محصولات صنایع دستی مازندران فروخته شد. نوروز سال گذشته نیز حدود 7 میلیارد تومان از تولیدات هنرمندان صنایع دستی مازندران در بازارچه‌های نوروزی صنایع دستی فروخته شده بود. با این حال کارشناسان حوزه صنایع دستی معتقدند که این اعداد و ارقام از فروش صنایع دستی در استانی که فقط طی تعطیلات نوروز بیش از 15 میلیون مسافر دارد چندان چشمگیر نیستند.
مازندران به دلیل تنوع اقلیم و وجود سبک‌های زندگی مختلف، یکی از استان‌های مستعد و غنی در حوزه صنایع دستی است که طی سال‌های اخیر با شناسایی هنرمندان فعال صنایع دستی و ارائه مهر اصالت به آنها، جایگاه بهتری در عرصه صنایع دستی پیدا کرده است. نمدمالی، کوب بافی، لاک‌تراشی، سفال و انواع دستبافته ها اعم از جاجیم، گلیمچه، فرش کلاردشت، چادرشب و حوله ابریشمی برخی از محصولات صنایع دستی مازندران هستند.
9927/‏1654


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

استقبال برای تحصیل در حوزه های علمیه روبه رشد است

آموزش مجازی درس خارج از فقه آیت اله جوادی آملی درحوزه ها فراهم شد

ثبت نام 17 هزار مازندرانی برای پیاده روی اربعین حسینی

بافت تاریخی رامسر نیازمند حفاظت است

یک سالن نمایش به ازای هر 177 هزار نفر/فاصله 100 کیلومتری تا سینما

فرانسه : در تلاش برای حفظ برجام هستیم

آمریکا : دیدار با روحانی در دستور کار نیست

موافقت ترامپ با طرح فرانسه برای حفظ برجام

تهدید دوباره القاعده به انجام حملات انتحاری در آمریکا

تدارک کاخ‌ سفید برای دیدار ترامپ با روحانی

51 همایش رهروان زینبی در مازندران برگزار می شود

جشنواره قصه گویی در ساری برگزار می شود

تعزیه روز دهم؛ تصویرسازی برای بیان واقعه کربلا

برگزاری آئین سوگواری شام غریبان در مازندران

مراسم دسته روی روز عاشورا در فریدونکنار +عکس

ترامپ : مشکلی برای دیدار با روحانی ندارم

فشار واشنگتن به ابوظبی برای قطع روابط با ایران

آیین عزاداری حسینی در تکیه اسک آمل

هفتم محرم؛ پیرعلم کلوده با روسری های نذری اش

پوتین و مکرون درباره ایران گفت‌ و گو کردند

جامعه نیازمند پرورش جوانان عاشورایی و انقلابی است

جامعه نیازمند پرورش جوانان عاشورایی و انقلابی است

با "ساداتی های نیاکی" آمل از گذشته تا امروز

آمریکا 4 موشک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای آزمایش کرد

مراسم شیرخوارگان حسینی در 51 امامزاده مازندران برگزار می شود

اروپا : ایران تعهدات برجامی خود را کاهش ندهد

استارت‌آپ‌ها؛ ابزار تقویت گردشگری روستایی در مازندران

مداحی‌های امروز آیینی نیستند

عاشورا الگوی برتر انسان‌های آزاده در مبارزه با ظالمان است

مدارس ابتدایی بهشهر با کمبود معلم و مربی روبرو است

2500 مبلغ دینی در مازندران اعزام شده است

کربلا درگیری دو جبهه حق و باطل بوده است

حضور در پیاده‌روی اربعین تنها با ثبت‌نام در سامانه امکان‌پذیر است

نمد مالی، هنری کهن اما فراموش شده در مازندران

برپایی نمایشگاه شمیم حسینی در 12 امامزاده مازندران

مدارس مازندران همچنان زیر بار مدرسه‌خوابی

بیانیه گام دوم انقلاب در محرم تبیین شود

اجرای طرح بصیرت عاشورایی در 300 بقعه متبرکه مازندران

پل تاریخی سخت‌سر رامسر بهره‌برداری شد

2 هزار و 500 مبلغ به مساجد و تکایای مازندران اعزام شدند

گفتمان امام حسین (ع) مقاومت و ایستادگی است

احتمال لغو مذاکرات تجاری چین و آمریکا

تحریم‌ های جدید آمریکا علیه برنامه موشکی ایران

ایران درخواست مذاکره موشکی را رد کرد

5200 رقبه وقفی در مازندران سنددار شد

سدهای مازندران به مقاصد گردشگری تبدیل شود

مکرون : آماده برگزاری ملاقات بین ترامپ و روحانی هستم

ترامپ : دنبال تغییر نظام در ایران نیستیم

حذف همسایه‌ها با معماری «عاریه‌ای»/ این خانه دور است

جایزه علمی امام محمد باقر(ع ) مازندران رونمایی شد