پیام مازند

آخرين مطالب

گلایه مردم نوشهر از پخت نان بی کیفیت در نانوایی ها اجتماعي

گلایه مردم نوشهر از پخت نان بی کیفیت در نانوایی ها

  بزرگنمايي:

پیام مازند - نوشهر- شماری از شهروندان و روستائیان نوشهری از پخت نان بی کیفیت در این شهرستان گردشگرپذیر غرب مازندران گلایه دارند و آن را متاثر از کم توجهی و ضعف نظارت پیوسته مسئولان نهادهای ذیربط می دانند.

آنان روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشتند با وجود آنکه نرخ نان در ماه پایانی سال گذشته افزایش داشت انتظار این بود تا نانوایان نسبت به افزایش کیفیت نان دقت بیشتری می‌کردند که متأسفانه این انتظارات برآورده نشده است.
براساس مصوبه کارگروه آرد و نان در مازندران در اسفند ماه سال گذشته نرخ نان با سهمیه دولتی و آزاد پز به طور میانگین حدود 10 درصد در این استان افزایش پیدا کرد.
در شهرستان بیش از 130 هزار نفری نوشهر، حدود 150 واحد خبازی فعالیت دارد که از این تعداد 130 واحد آن دولتی و بقیه نیمه دولتی است.
یکی از شهروندان هلستان نوشهر با انتقاد از نبود نظارت کافی بر نحوه فعالیت واحدهای خبازی این منطقه شهری گفت که اغلب شهروندان این منطقه بویژه آن‌هایی که دارای وسائط نقلیه هستند به علت پایین بودن کیفیت نان این منطقه ناگزیرند به مرکز شهر نوشهر بروند.
رسول رضایی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: 2 واحد خبازی یکی در بالادست و مورد دیگر نیز در پایین دست محله هلستان فعالیت دارد که متأسفانه نانواها در پخت و حتی شکل و اندازه نانی که تولید می‌کنند دقت لازم ندارند.
وی با اشاره به افزایش قیمت انواع کالاهای اساسی و نیز مشکلات مردم در تأمین مایحتاج زندگی اظهارداشت: امروز اغلب مردم به علت گرانی کالاهای خوراکی بویژه برنج ناگزیرند در تمام وعده‌های غذایی نان مصرف کنند اما به نظر می‌رسد دستگاه‌های اجرایی مسئول در این حوزه نقش پررنگی ندارند.
این شهروند نوشهری گفت که نارضایتی اغلب شهروندان فقط به پایین بودن کیفیت نان محدود نمی‌شود بلکه از تعطیلی خودسرانه، کم فروشی، رعایت نکردن نوبت و برخورد ناشایست نانواها با مشتریان نیز گله دارند.
رضایی افزود: این مشکلات به اطلاع دستگاه‌های مسئول رسانده شده ولی همچنان شاهد تکرار آن در واحدهای خبازی در این منطقه هستیم و این موید آن است که موضوع برای آنها اهمیت چندانی ندارد.
علی خزایی یکی از شهروندان پول مرکز بخش کجور نوشهر نیز گفت: با اینکه برابر ضوابط باید روی شیشه واحدهای خبازی زمان کاری نانوایی‌ها اطلاع رسانی شود ولی صاحبان نانوایی‌ها نسبت به انجام این تکلیف قانونی چشم پوشی می‌کنند.
بخش ییلاقی و کوهستانی کجور با دست کم 12 هزار نفر جمعیت ثابت و 25 هزار نفر جمعیت متغییر دارای 2 شهر یکی پول و دیگری کجور و نیز 64 روستا است که در فاصله حدود 75 کیلومتری جنوب شرقی شهرنوشهر قرار دارد.
وی افزود: برخی از واحدهای خبازی خودسرانه اقدام به تعطیلی واحدهای صنفی خود می‌کنند و حتی شهروندان نیز اطلاعی از زمان تعطیلی انان ندارند چرا که اطلاع رسانی در این زمینه صورت نمی‌گیرد.
خزایی با اشاره به بعد مسافت حدود 70 کیلومتری این شهر کوهستانی با نوشهر و مشکلات تأمین نان برای شهروندان این منطقه از مسئولان ذیربط خواستار رسیدگی به وضع موجود و نظارت بیشتر بر نحوه فعالیت واحدهای خبازی شد.
علی اسلامی یکی از اهالی روستای چلندر نوشهر نیز در خصوص کیفیت نان‌ها گفت: با اینکه از سال گذشته نرخ انواع نان افزایش پیدا کرده ولی با این حال نه تنها کیفیت نان بالا نرفت بلکه پایین هم آمد و نکته مهم‌تر حتی از حجم نان نیز کاسته شده و نمی دانم کدام یک از مقام مسئول باید پاسخگوی این وضعیت نابسامان در این روستا باشد.
این روستایی گفت که به نظر می‌رسد مصوبات کارگروه آرد و نان شهرستان نسبت به تخلفاتی که از سوی برخی از نانوایان این منطقه رخ می‌دهد، ضمانت اجرایی ندارد و با این موضوع مماشات می‌شود و گرنه اگر با نانوایان متخلف برخورد و حتی اقدام به پلمب کردن واحدهای خبازی آنها شود کمتر شاهد چنین تخلفاتی در این منطقه هستیم.
رضا مفیدی مسئول نمایندگی اداره غله نوشهر پایین بودن کیفیت آرد را از علت‌های اساسی پخت نان بی کیفیت در برخی از واحدهای خبازی این شهرستان بیان کرد و گفت که شنیده شده گندمی که ماه گذشته برای تولید آرد وارد کارخانه‌های آرد مازندران شده از استان کردستان بوده و چندان مطلوب نبوده است.
وی افزود: طبق بررسی‌های به عمل آمده چنین وضعیتی باعث سستی آرد شده و بنابراین نانوایان تازه کار نمی‌توانند به آسانی نان باکیفیت از این آرد پخت کنند.
وی ابراز امیدواری کرد طبق وعده‌های داده شده مسئولان استانی بزودی آرد با کیفیت درجه بالا در این شهرستان توزیع شود.
رئیس اتحادیه نانوایان نوشهر نیز گفت: نزدیک به 20 هزار کیسه آرد 40 کیلویی میان 150 واحد خبازی این شهرستان ماهانه توزیع می‌شود منتهی از اینکه همیشه نانوا به خاطر پایین بودن کیفیت نان مورد واخواهی قرار گیرد چنین برداشتی به نظر دور از انصاف است.
اصغر رضایی افزود: استاندارد نبودن تجهیزات واحدهای خبازی، پایین بودن کیفیت آرد، هزینه‌های کارگری، افزایش بهای برق، آب، گاز و در نهایت گرانی انواع کالاهای اساسی از مسائلی است که روی کارکرد این قشر زحمت کش جامعه اثر می‌گذارد.
وی اظهار داشت: با این وجود این مسائل نیز نباید بهانه‌ای شود تا نانواها در پخت نان دقت لازم را نداشته و نان بی کیفیت به مشتریان عرضه کنند اما مسئولان کشوری باید برای رفع مشکلات معیشتی این قشر تدابیر ویژه ای بیندیشند.
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان نوشهر گفت که اغلب پرونده‌های با موضوع تخلفات واحدهای خبازی درکارگروه آرد و نان که هرماه در فرمانداری شهرستان مطرح می‌شود مربوط به کم فروشی، گران فروشی و عدم درج قیمت بوده است.
حیدرعلی محجوب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بدون اعلام تعداد واحدهای خبازی متخلف شناسایی شده در این شهرستان افزود: در برخی از مناطق حوزه روستایی بخش مرکزی نوشهر مانند "صلاح الدین کلاً"، "توسکاتک" و "ونوش" هرکدام از واحدهای خبازی از یک میلیون تومان تا سه میلیون تومان به علت ارتکاب تخلف کم فروشی، گران فروشی و عدم درج قیمت براساس مصوبه کارگروه آرد و نان جریمه شدند.
وی ادامه داد: در بخش کجور نیز درپی گزارش‌های مردمی و نیز بازرسی کارشناسان این نهاد تعدادی از واحدهای خبازی اقدام به فروش آرد یارانه‌ای با نرخ آزاد به تعدادی از دامداران کرده بودند و ضمن شناسایی با این افراد متخلف برابر قانون برخورد شد.
7078 /1602/‏1899

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

با خواص میوه های ویژه آشنا شوید

جاده هراز به سمت تهران بسته شد

کلید 10 واحد مسکونی سیل‌زدگان مازندران تحویل شد

خطر لرزه خیزی سد هراز/ تکرار سرنوشت نافرجام لار و گتوند در هراز

مرمت ناتمام مسجد جامع ساری/ بازگشایی مورد تایید نیست

14 طرح تولیدی و خدماتی در آمل افتتاح شد

برگزاری انتخابات قانونمند و بی طرفانه وظیفه اصلی است

مهار حریق در سه نقطه از حوزه منابع طبیعی چالوس

سرمایه گذاری 620 میلیارد ریالی برای 5 طرح صنعتی در مازندران

محور هراز مسدود می شود

سومین مرحله اردوی جهادی در روستاهای مازندران برگزار شد

کلنگ زنی و افتتاح 126 پروژه هفته دولت در شرق مازندران

محور هراز از یکشنبه تا سه شنبه مسدود می شود

50 میلیارد تومان از برکات سفر رهبری به نیروگاه نوشهر کمک شده است

ضرورت بهره گیری از حضور مقتدرانه بانوان در فعالیت های دریامحور

افتتاح 8 پروژه تولیدی و کارآفرینی هفته دولت در مازندران

اعتبار برق رسانی بیمارستان فوق تخصصی تنکابن تامین شد

هیچ پروژه عمرانی راه و شهرسازی دچار رکود نیست

بازسازی مسجد جامع ساری با حضور وزیر راه افتتاح شد

ولنگاری فرهنگی بنیان خانواده را فرو می ریزد

آخر هفته ، مازندران گرم و تابستانی است

هوای مازندران گرم‌تر می شود

بازگشت مسافران جاده‌های مازندران را پر ترافیک کرد

دو فقره قصاص نفس در مازندران منجر به صلح و سازش شد

شهیدان رجایی و باهنر مصداق بارز ایمان و شهادت هستند

کشف 18 هزار لیتر سوخت قاچاق در محور هراز

برخورد تیلر کشاورزی با دیوار منجر به مرگ پیرمرد 80 ساله شد

جاده هزار و کندوان یکطرفه می شود

مسابقات « کیبل اسکی » در نوشهر برگزار شد

مسابقات « کیبل اسکلی » در نوشهر برگزار شد

هزینه کرد 240 میلیاردی اجرای پروژه های هفته دولت در تنکابن

اجرای 90 پروژه ورزشی در استان مازندران

ورزشگاه 5000 نفره شهدای نوشهر به بهره برداری رسید

مازندران در ورزش همگانی وضعیت مطلوبی ندارد

داستان منطقه آزاد در مازندران به سرانجام رسیده است

ساخت 4 استادیوم ورزشی توسط بسیج سازندگی مازندران

کسب سهمیه بیشتر المپیک 2020 برنامه مهم وزارت ورزش

طرح شبکه اجتماعی رسالت در روستاهای مازندران اجرا می شود

افتتاح 22 پروژه عمرانی و خدماتی هفته دولت در جویبار

123 پروژه عمرانی و خدماتی در ساری بهره برداری می شود

رونمایی از «پرحاشیه‌ترین» لیگ برتر/ چهره‌های جدید، اتفاقات متفاوت

بهره برداری از 55 پروژه عمرانی در رامسر

مقاومت نقطه مقابل راهبرد فشار آمریکا است/ بهره گیری از نعمت «خزر»

توانمندسازی روستائیان با اجرای طرح شبکه توسعه اجتماعی

لزوم بهره وری از چوب های شکسته افتاده جنگل ها برای احیای نکاچوب

تزریق 20 میلیارد تومان بودجه برای تکمیل نیروگاه زباله سوز نوشهر

سه و نیم هکتار از جنگل‌های کیاسر در آتش سوخت

کالاهای اساسی مردم با ارز دولتی وارد و انبار شد

دولت متعهدانه برنج وارد نخواهد کرد/ سد هراز در اولویت دولت است

قادر به اداره اقتصاد کشور با استفاده از ظرفیت های داخلی هستیم