پیام مازند

آخرين مطالب

استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه علم و فناوری مازندران:

ترویج تولیدات روستایی مازندران موجب رونق اقتصادی می شود گفتگو

ترویج تولیدات روستایی مازندران موجب رونق اقتصادی می شود

  بزرگنمايي:

پیام مازند - استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه علم و فناوری مازندران گفت: ترویج تولیدات روستایی با واحدهای کوچک در مازندران موجب افزایش رونق اقتصادی می شود.
مهدی بشارتده سلوطی در گفت ‌وگویی با بیان اینکه امسال که از سوی مقام معظم رهبری به نام رونق تولید نامگذاری شده به نوعی تکرار شعارهای اقتصادی سال های گذشته است، اظهار کرد: با توجه به سهل انگاری مسئولان نسبت به موضوع اقتصاد مقاومتی امسال رهبر انقلاب شعار رونق تولید را انتخاب کردند و درواقع همان معنی اقتصاد مقاومتی را می دهد چرا که اقتصاد مقاومتی به این معنی است که از درون تولید شود و صادرات صورت گیرد.
وی با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی ادبیات اقتصاد جهانی است، تصریح کرد: واژه اقتصاد مقاومتی ابداع مقام معظم رهبری است اما الگوی این طرح جهانی است که تاکید بر تولید داخلی دارند مانند کشورهای آمریکا، روسیه، چین و آلمان که به نوعی موفق هستند طرح اقتصاد مقاومتی و تکیه بر تولید داخلی داشته باشند.
استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه علم و فناوری مازندران خاطرنشان کرد: کشور چین پایه اقتصادی خود را در توسعه مناطق روستایی بنا گذاشت و با ترویج تولیدات روستایی با واحدهای کوچک موجب ارزش افزوده و رونق اقتصادی شد.
بشارتده سلوطی در ادامه گفت: متاسفانه به دلیل اینکه توجه به تولیدات داخلی در کشور ما صورت نگرفته وقتی سایه پولی یا نرخ ذخیره قانونی افزایش پیدا می کند نقدینگی سرگردان می شود و به جای اینکه در بازار تولید متمرکز شود به سمت بازارهای موازی حرکت می کند.
این استاد دانشگاه بیان کرد: اگر در مازندران این تفکر به وجود بیاید که نیازی به درآمدهای نفتی ندارد و می تواند از تجهیزات کشاورزی تولید داشته باشد یقینا شاهد پیشرفت های چشمگیری خواهد بود.
وی با بیان اینکه اگر به حوزچه های نفتی مازندران توجه شود در آینده می توانیم از این منطقه به عنوان عسلویه دوم یاد کنیم، افزود: با توجه به اینکه حوزچه های نفتی بسیاری در دریای خزر شناسایی و سکوی نفتی حفاری شده و به نفت رسیده است اما به دلایل نامعلوم استخراج انجام نمی گیرد و این درحالی است که کشورهای همسایه نفت دریای خزر را استخراج می کنند.
بیشترین تجهیزات مورد استفاده مازندرانی ها وارد می شود
استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه علم و فناوری مازندران تصریح کرد: درحالی که مازندران قابلیت کشاورزی دارد اما متاسفانه صنایعی مورد توجه قرار می گیرد که هیچ تناسبی به موضوع کشاورزی ندارد بیشترین تجهیزات کشاورزی مورد استفاده مازندرانی ها است اما در استان های دیگر تولید می شود و به استان ما وارد می شود.
بشارتده سلوطی خاطرنشان کرد: اگر در مازندران به صنایع مرتبط با بخش کشاورزی توجه می شد در بسیاری از زمینه ها مانند صرفه هزینه های حمل و نقل و نیروی مازاد به نفع استان بود.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه متاسفانه برخی از مسئولان اعتقادی به تولید و صادرات ندارند، گفت: راحت ترین کار برای پاسخگویی نیاز مردم از سوی مسئولان واردات است و از پول درآمدهای نفتی اقدام به خرید تجهیزات از کشورهای دیگر می کنند در حالی که کشور هلند با وسعت کم به میزان 2 و نیم برابر درآمد نفتی ما از صادرات محصولات کشاورزی کسب درآمد می کند اما در سه استان شمالی کشور که قطب کشاورزی هستند همچنان بسیاری از محصولات وارد می شود.
وی با اشاره به اینکه نبود اراده مسئولان موجب عدم تحقق رونق تولید می شود، یادآور شد: باید با تلاش مسئولان و وحدت مردم رونق تولید افزایش یابد درحالی که شاید تولید کنندگان تمایل به ورود در بخش کشاورزی داشته باشند اما به دلیل عدم حمایت عقب نشینی می کنند.
رونق تولید نیاز به سیاست تشویقی دارد
بشارتده سلوطی سیاست های موجود در حوزه تولید را تنبیهی دانست و افزود: درحال حاضر سیاست های موجود در زمینه تولید تنبیهی است و این درحالی است که رونق تولید نیاز به سیاست تشویقی دارد.
این استاد دانشگاه اظهار کرد: اگر یارانه ها به جای اینکه به مصرف کننده اختصاص داده شود دست تولید کننده برسد، در کاهش قیمت ها تاثیر دارد و موجب رونق سرآنه و افزایش درآمد مردم می شود.
وی تصریح کرد: حاشیه بازاریابی در بخش کشاورزی زیاد است و حدود پنج رابط وجود دارد تا یک محصول از تولیدکننده تا مصرف کننده برسد که اگر این واسطه ها کم شود موجب افزایش قیمت در سر مزرعه و قیمت مناسب برای مصرف کننده می شود.
این دکترای اقتصاد کشاورزی خاطرنشان کرد: اگر تعاونی ها و اتحادیه های بخش کشاورزی حمایت شوند و بتوانند تولیدات بخش خودشان را عرضه کنند برای مصرف کننده مشخص است که از چه کسی خرید کند و از افزایش قیمت به دلیل وجود واسطه ها جلوگیری می شود.
بشارتده سلوطی بیان کرد: درحال حاضر تمامی یارانه های تولیدی حذف شده و همین امر موجب شده تا تولید پرهزینه شود و دولت به سمت واردات برود درحالی که اگر دولت یارانه را به جای وارد کننده به تولید کننده اختصاص دهد در تمامی زمینه ها می تواند پیشرفت داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه با راه اندازی بورس کالا می توان جلوی دلال ها را گرفت، یادآور شد: نظارت ضعیف از جمله مواردی است که موجب می شود بسیاری از اتفاقات در پشت پرده رخ دهد.
استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه علم و فناوری مازندران با بیان اینکه استان های شمالی این توانایی را دارد که ایران را از تکیه بر درآمد نفتی جدا کند، گفت: در صورتی که نگاه ما تغییر پیدا کند و قابلیت های شمال کشور به صورت جدی دنبال شود، می تواند در تولید و صادرات محصول کشاورزی فعالیت کند و ارزآوری ایجاد کند که در این صورت نیازی به ریالی از بودجه های نفتی نیست.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خط فقر فضای آموزشی برای دانش‌آموزان ساروی

توقیف یک خودرو پراید با 22 میلیون تومان خلافی

جاده‌های مازندران همچنان زیر بار ترافیک بازگشت مسافران است

از بلندای ییلاقات خنک مازندران تا سقایی دشت سوزان کربلا

ترافیک در جاده هراز سنگین شد

شناسایی پیکر شهید صدرایی 39 سال پس از شهادت

امام جمعه نوشهر: دشمن تحریف تاریخی و فرهنگی عاشورا را هدف قرار داد

تابستان خنک گردشگران مازندران را 40 درصد بیشتر کرد

طرح جایگزین مدیریت جنگل اجرایی می شود

هوای مازندران از امشب بارانی و خنک می‌شود

سدهای مازندران به مقاصد گردشگری تبدیل شود

سرمایه اجتماعی در مدیریت فرهنگ و هنر مازندران

بازگشت ژنرال های علمی به مازندران

1075 خانوار سیل زده در جویبار خدمات رسانی شدند

نداشتن کمربندی و پسماند معضل اصلی شهرستان رامسر است

اجرای طرح ساماندهی شکار و صید در فریدونکنار و محمود آباد

خوردن این مواد غذایی به کودکان توصیه نمی شود!

کنترل آفت مگس میوه بدون هرینه امکان‌پذیر است

شکاربی رویه عامل اصلی کاهش جمعیت فک خزری

دریای مازندران 21 غریق داشت/ نجات 926 نفر از غرق شدن

ثبت نام 100 خبرنگار داوطلب هلال احمر در مازندران

پس از سیل مازندران برخی ها با اره موتوری به جان درختان افتادند

ثبت 20 وقف جدید در مازندران

برگزاری آزمون استخدامی آتش‌نشانی از سوی جهاد دانشگاهی مازندران

خام‌فروشی آفت محصولات کشاورزی مازندران

سهل انگاری ، علت مرگ کارگر معدن در سوادکوه اعلام شد

سنتی غلط که به خاک آسیب می زند/ دود کاه و کلش به چشم محیط زیست مازندران می رود!

لزوم پاسخ گویی مدیران استانی به اصحاب رسانه

آتش سوزی در ارتفاعات سوادکوه مهار شد

جاده هراز و کندوان به پیشواز ترافیک آخر هفته رفتند

همایش تخصصی مشارکت اجتماعی و توسعه گردشگری برگزار می شود

مدیریت جوامع محلی بر طرح‌های جنگلداری جنگل‌های شمال باید پشتوانه قانونی پیدا کند

تجهیزات مخابراتی مازندران در آستانه برگشت خوردن به تهران

رنگین کمان‌های فراری در قلاب گردشگران

رعایت نشدن الزامات پدافند غیرعامل در پروژه های شهرستانی

دال های بتنی در کانالهای شهری نوشهر نصب می شود

طرح « محله انقلابی، اداره انقلابی» در بهشهر اجرا شد

ترافیک پرحجم و نیمه سنگین در هراز و کندوان

307 هزار هکتار از جنگل های هیرکانی به ثبت جهانی رسید

اثرگذاری رسانه های همگانی در تجربه اندوزی نوجوانان

فعالیت 300 محیط بان در مازندران/ همه دغدغه‌های محیط بانان

شناسایی 216 دختر آسیب دیده و فراری از منزل در مازندران

کشف 5 میلیاردی کالای قاچاق و اموال مسروقه در محمودآباد

برنامه پرواز زائران مازندران به حج تمتع 98 بسته شد

20 هزار کارگر ساختمانی مازندران متقاضی بیمه هستند

کمبود پزشکان متخصص مشکل عمده بیمارستان نوشهر است

نوجوان 12 ساله بابلی، قربانی بازیگوشی و تقلید از برنامه عصرجدید شد

محور هراز به صورت موقت مسدود می شود

کار مثبتی در زمینه حفاظت از جنگل ها صورت نمی گیرد

163 نفر امسال در مازندران براثر تصادف فوت کردند