پیام مازند

آخرين مطالب

استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه علم و فناوری مازندران:

ترویج تولیدات روستایی مازندران موجب رونق اقتصادی می شود گفتگو

ترویج تولیدات روستایی مازندران موجب رونق اقتصادی می شود

  بزرگنمايي:

پیام مازند - استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه علم و فناوری مازندران گفت: ترویج تولیدات روستایی با واحدهای کوچک در مازندران موجب افزایش رونق اقتصادی می شود.
مهدی بشارتده سلوطی در گفت ‌وگویی با بیان اینکه امسال که از سوی مقام معظم رهبری به نام رونق تولید نامگذاری شده به نوعی تکرار شعارهای اقتصادی سال های گذشته است، اظهار کرد: با توجه به سهل انگاری مسئولان نسبت به موضوع اقتصاد مقاومتی امسال رهبر انقلاب شعار رونق تولید را انتخاب کردند و درواقع همان معنی اقتصاد مقاومتی را می دهد چرا که اقتصاد مقاومتی به این معنی است که از درون تولید شود و صادرات صورت گیرد.
وی با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی ادبیات اقتصاد جهانی است، تصریح کرد: واژه اقتصاد مقاومتی ابداع مقام معظم رهبری است اما الگوی این طرح جهانی است که تاکید بر تولید داخلی دارند مانند کشورهای آمریکا، روسیه، چین و آلمان که به نوعی موفق هستند طرح اقتصاد مقاومتی و تکیه بر تولید داخلی داشته باشند.
استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه علم و فناوری مازندران خاطرنشان کرد: کشور چین پایه اقتصادی خود را در توسعه مناطق روستایی بنا گذاشت و با ترویج تولیدات روستایی با واحدهای کوچک موجب ارزش افزوده و رونق اقتصادی شد.
بشارتده سلوطی در ادامه گفت: متاسفانه به دلیل اینکه توجه به تولیدات داخلی در کشور ما صورت نگرفته وقتی سایه پولی یا نرخ ذخیره قانونی افزایش پیدا می کند نقدینگی سرگردان می شود و به جای اینکه در بازار تولید متمرکز شود به سمت بازارهای موازی حرکت می کند.
این استاد دانشگاه بیان کرد: اگر در مازندران این تفکر به وجود بیاید که نیازی به درآمدهای نفتی ندارد و می تواند از تجهیزات کشاورزی تولید داشته باشد یقینا شاهد پیشرفت های چشمگیری خواهد بود.
وی با بیان اینکه اگر به حوزچه های نفتی مازندران توجه شود در آینده می توانیم از این منطقه به عنوان عسلویه دوم یاد کنیم، افزود: با توجه به اینکه حوزچه های نفتی بسیاری در دریای خزر شناسایی و سکوی نفتی حفاری شده و به نفت رسیده است اما به دلایل نامعلوم استخراج انجام نمی گیرد و این درحالی است که کشورهای همسایه نفت دریای خزر را استخراج می کنند.
بیشترین تجهیزات مورد استفاده مازندرانی ها وارد می شود
استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه علم و فناوری مازندران تصریح کرد: درحالی که مازندران قابلیت کشاورزی دارد اما متاسفانه صنایعی مورد توجه قرار می گیرد که هیچ تناسبی به موضوع کشاورزی ندارد بیشترین تجهیزات کشاورزی مورد استفاده مازندرانی ها است اما در استان های دیگر تولید می شود و به استان ما وارد می شود.
بشارتده سلوطی خاطرنشان کرد: اگر در مازندران به صنایع مرتبط با بخش کشاورزی توجه می شد در بسیاری از زمینه ها مانند صرفه هزینه های حمل و نقل و نیروی مازاد به نفع استان بود.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه متاسفانه برخی از مسئولان اعتقادی به تولید و صادرات ندارند، گفت: راحت ترین کار برای پاسخگویی نیاز مردم از سوی مسئولان واردات است و از پول درآمدهای نفتی اقدام به خرید تجهیزات از کشورهای دیگر می کنند در حالی که کشور هلند با وسعت کم به میزان 2 و نیم برابر درآمد نفتی ما از صادرات محصولات کشاورزی کسب درآمد می کند اما در سه استان شمالی کشور که قطب کشاورزی هستند همچنان بسیاری از محصولات وارد می شود.
وی با اشاره به اینکه نبود اراده مسئولان موجب عدم تحقق رونق تولید می شود، یادآور شد: باید با تلاش مسئولان و وحدت مردم رونق تولید افزایش یابد درحالی که شاید تولید کنندگان تمایل به ورود در بخش کشاورزی داشته باشند اما به دلیل عدم حمایت عقب نشینی می کنند.
رونق تولید نیاز به سیاست تشویقی دارد
بشارتده سلوطی سیاست های موجود در حوزه تولید را تنبیهی دانست و افزود: درحال حاضر سیاست های موجود در زمینه تولید تنبیهی است و این درحالی است که رونق تولید نیاز به سیاست تشویقی دارد.
این استاد دانشگاه اظهار کرد: اگر یارانه ها به جای اینکه به مصرف کننده اختصاص داده شود دست تولید کننده برسد، در کاهش قیمت ها تاثیر دارد و موجب رونق سرآنه و افزایش درآمد مردم می شود.
وی تصریح کرد: حاشیه بازاریابی در بخش کشاورزی زیاد است و حدود پنج رابط وجود دارد تا یک محصول از تولیدکننده تا مصرف کننده برسد که اگر این واسطه ها کم شود موجب افزایش قیمت در سر مزرعه و قیمت مناسب برای مصرف کننده می شود.
این دکترای اقتصاد کشاورزی خاطرنشان کرد: اگر تعاونی ها و اتحادیه های بخش کشاورزی حمایت شوند و بتوانند تولیدات بخش خودشان را عرضه کنند برای مصرف کننده مشخص است که از چه کسی خرید کند و از افزایش قیمت به دلیل وجود واسطه ها جلوگیری می شود.
بشارتده سلوطی بیان کرد: درحال حاضر تمامی یارانه های تولیدی حذف شده و همین امر موجب شده تا تولید پرهزینه شود و دولت به سمت واردات برود درحالی که اگر دولت یارانه را به جای وارد کننده به تولید کننده اختصاص دهد در تمامی زمینه ها می تواند پیشرفت داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه با راه اندازی بورس کالا می توان جلوی دلال ها را گرفت، یادآور شد: نظارت ضعیف از جمله مواردی است که موجب می شود بسیاری از اتفاقات در پشت پرده رخ دهد.
استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه علم و فناوری مازندران با بیان اینکه استان های شمالی این توانایی را دارد که ایران را از تکیه بر درآمد نفتی جدا کند، گفت: در صورتی که نگاه ما تغییر پیدا کند و قابلیت های شمال کشور به صورت جدی دنبال شود، می تواند در تولید و صادرات محصول کشاورزی فعالیت کند و ارزآوری ایجاد کند که در این صورت نیازی به ریالی از بودجه های نفتی نیست.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کانون سیل مازندران در یک قدمی سیل زدایی کامل

ایران رتبه دار فرسایش خاک در جهان/ قطع درختان فرسایش خاک را تشدید می کند

شناسایی 2 فروشگاه عرضه پرندگان تاکسی درمی در آمل

جست و جو برای یافتن فرد مفقود شده در جنگل‌های چالوس ادامه دارد

29 روز بحرانی پیش روی مشترکان برق در مازندران

پیش بینی 29 روز بحرانی در مازندران/رشد 3.5 برابری مصرف برق

پنجشنبه و جمعه آتشی جنگل های مازندران

آتشی که حاصلخیزی خاک را کاهش می دهد

هوای مازندران گرمتر می شود

پدر و پسر مازندرانی در کانال آب کشاورزی غرق شدند

برخورد 3 دستگاه موتورسیکلت در جاده رستمکلا حادثه آفرید

دریای مازندران مناسب شنا نیست

درآمد 44 میلیون تومانی خانوارهای شهری در مازندران

آمادگی غرب مازندران برای مقابله با آتش سوزی جنگل ها با تشکیل ستاد پیشگیری

کندوان و هراز جمعه یک طرفه می شود

آفت به درختان میوه جنگلی غرب مازندران خسارت زد

پارسال 28 نفر براثر برق گرفتگی در مازندران جان باختند

مبارزه با مواد مخدر نیازمند جهت گیری واحد است

مرگ مشکوک یک زن میانسال در فریدونکنار

پلاژهای دولتی حاشیه دریای مازندران در یک قدمی تعطیلی

ترویج تولیدات روستایی مازندران موجب رونق اقتصادی می شود

برخی پروژه های شهری بهشهر به دلیل کارشکنی شورا عقیم مانده است

استفاده از فناوری نانو برای مرمت کاخ موزه رامسر

دادستان مازندران: هنجارشکنان سد البرز سوادکوه شمالی دستگیر شدند

3 صیاد غیرمجاز در آمل دستگیر شدند

شخصیت حضرت امام راحل محدود به زمان و مکان خاصی نیست

32 پروژه عمرانی از محل زکات در مازندران ساخته شد

سکونت 10 هزار مددجوی مازندران در خانه های غیرمقاوم

80 درصد خسارت سیل کشاورزی بیمه شده مازندران پرداخت شد

47 درصد علل مرگ در تنکابن بیماری های قلبی و عروقی است

اعلام مسیرها و ساعت راهپیمایی روز قدس در مازندران

حال خوش حیات وحش مازندران/ مشاهده رد خرس قهوه ای

خیران قائمشهری 570 میلیون تومان به نیازمندان کمک کردند

پاسگاه انتظامی در بخش دشت سر آمل ایجاد می شود

نمایشگاه های خودرو در آمل معضل جدی ترافیک شهری است

موزه مردم شناسی برسه تنکابن نیازمند نیم نگاه مسئولان

تسهیلات اشتغال روستایی باید دارای شناسنامه بیمه ای باشد

متلاشی شدن باند قاچاق درختان جنگلی در ساری

هوای مازندران گرم می شود

دامداران بیماری تب كریمه كنگو را جدی بگیرند

13 گردنه در راه‌های مازندران برفگیر است/ فرسودگی ناوگان باری

ساخت نیروگاه زباله سوز نوشهر از سرگرفته شد

کاهش شناگاه های آلوده در مازندران

روزه برای بیماران دارای نارسائی شدید کلیه ممنوع!

نیکوکاران آملی برای ساخت 30 خانه ایتام پیشقدم شدند

کابوس بحران آب در مازندران!

رگبار و رعد و برق در راه مازندران

باغداران در مبارزه با آفات از روغن امولسیون استفاده نکنند

آنفلوآنزای پرندگان کنترل شد/ثبت سفارش واردات 10 درصد گوشت

راه روستایی بخش بلده نور به علت طغیان رودخانه تخریب شد