پیام مازند

آخرين مطالب

برای جبران خسارت های سیل به تاسیسات زیربنایی /

چشم مازنی ها به جیب دولت سياسي

چشم مازنی ها به جیب دولت

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری- سیل اواخر اسفندماه 97 و اوایل فروردین سال98 طبق برآورد تکمیلی حدود 20 هزار میلیارد ریال به واحدهای مسکونی، مزارع کشاورزی و تاسیسات زیربنایی مازندران خسارت زد که یک سوم این خسارت ها مربوط تاسیسات زیربنایی حوزه راه، سردهنه کشاورزی و منابع آبی است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، بر اساس اعلام استاندار مازندران، میزان خسارت سیل به تأسیسات زیربنایی حدود 6 هزار و 700 میلیارد ریال است که با گذشت 70 روز از وقوع سیل در این خطه شمال کشور، دولت به دلیل محدودیت مالی اعتباری برای جبران این بخش از خسارت‌ها به مازندران اعتباری اختصاص نداد.
این در حالیست که دولت در همان روزهای اولیه وقوع سیل علاوه بر سفر رئیس جمهوری و معاون اول به مناطق سیلزده و دلجویی از خانوارهای خسارت دیده، اعتبار خوبی را در قالب کمک‌های بلاعوض (معیشتی، تعمیر و نوسازی مسکن) وتسهیلات ارزان قیمت ساخت و بازسازی واحدهای مسکونی ابلاغ کرد که صرفاً در بخش مسکن اعتبار ابلاغی به همراه کمک‌های بلاعوض یک هزار و 760 میلیارد ریال اعلام شده است که تاکنون 225 میلیارد ریال از مجموع 410 میلیارد ریال کمک بلاعوض دولتی به سیلزدگان پرداخت شد و مابقی نیز به مرور زمان متناسب با میزان خسارت‌ها پرداخت می‌شود.
علاوه بر آن پرونده حدود 3 هزار واحد مسکونی سیلزدگان نیز برای دریافت تسهیلات ارزان قیمت ساخت و مرمت تکمیل و به بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات معرفی شد و در حوزه کشاورزی نیز از هفته جاری این پرداختی‌ها در دستور کار قرار داده شده است.
**** وصله بندی تأسیسات زیربنایی با جیب خالی
با اینکه دولت برای بخش مردمی اعتبار خوبی را اختصاص داد و تا حد زیادی رضایت مندی مردم خسارت دیده ناشی از سیل را فراهم کرد، ولی برای جبران خسارت‌های ناشی از سیل به تأسیسات زیربنایی تاکنون اعتباری اختصاص نداد، مگر اعتبار حدود 100 تا 150 میلیارد ریالی که در قالب تنخواه در روزهای اولیه وقوع سیل به مازندران تخصیص یافت و این اعتبار نیز به صورت قطره چکانی در اختیار دستگاه‌ها و سازمان‌های خسارت دیده از جمله راه و شهرسازی، راهداری، برق و آب قرار داده شد.
اگرچه با این وجود در کمتر از یک هفته آب، برق، گاز، تلفن و راههای روستایی و حتی اصلی خسارت دیده به صورت وصله بندی و موقتی برقرار شد و به ظاهر مشکلی در تأمین این خدمات وجود ندارد، ولی تأخیر در پرداخت اعتبار به خصوص در حوزه راه و شهرسازی و راهداری و حمل و نقل جاده‌ای که بیشترین خسارت سیل را متحمل شدند، می‌تواند مشکلاتی را به ویژه با شروع فصل سرما برای تردد روستاییان حدود 700 روستا ایجاد کند.
علاوه بر آن در بخش منابع آب و برق نیز چنانچه اعتباری برای جبران خسارت‌های ناشی از سیل پرداخت نشود، می‌تواند اب و برق برخی شهرها و حتی روستاهای مازندران که در سیل اخیر حدود 800 میلیارد ریال خسارت دیدند در آینده از مدار خارج کند و بحران نارضایتی به استانی که در ساماندهی اولیه بحران سیل در بین 23 استان کشور توانست با ورود به موقع زبانزد خاض و عام و مورد تقدیر رئیس جمهوری قرار بگیرد، برگرداند.
**** خسارت 6 هزار و 700 میلیارد ریالی سیل به تأسیسات زیربنایی
استاندار مازندران با مثبت ارزیابی کردن کمک‌های دولت برای جبران خسارت‌های ناشی از سیل در حوزه مسکن و کشاورزی گفت: دولت پس از بازدید رئیس جمهوری و معاون اول از مناطق سیلزده مازندران کمک‌های بلاعوض و تسهیلات ارزان قیمت خوبی را برای جبران خسارت‌ها در بخش مسکن و کشاورزی مصوب و ابلاغ کرد که در بخش کشاورزی برای نخستین بار این کمک‌ها عملیاتی شد.
احمد حسین زادگان در دهمین نشست کارگروه بازسازی و نوسازی قرارگاه سیل که روز جاری با حضور وزیر ارتباطات و فناوری در ساری برگزار شد افزود: کمک‌های دولت در این حوزه رضایت مندی مردم سیلزده استان مازندران را به دنبال داشت و توانست بخش زیادی از مشکلات سیلزدگان را کاهش دهد و بزودی نیز در بخش تعمیراتی سیلزدگان به خانه‌های خود بر می‌گردند.
نماینده عالی دولت در مازندران اضافه کرد: این در حالیست که دولت به دلیل محدودیت مالی که ما نیز از آن مطلع هستیم، برای جبران خسارت‌ها به تأسیسات زیربنایی که حدود 6 هزار و 700 میلیارد ریال می‌رسد، اعتباری را به استان مازندران ابلاغ نکرد.
حسین زادگان افزود: اگرچه با ورود به موقع دستگاه‌های اجرایی به خصوص بخش خسارت به راههای روستایی، آب و برق مشکل اولیه ناشی از نداشتن خدمات آب، برق و قطع راههای روستایی و تخریب پل رفع شد، ولی برای اتصال به خصوص در راههای روستایی و اصلی نیاز به اعتبار داریم و امیدواریم که دولت این اعتبارات را به استان ابلاغ کند تا بتوانیم مرمت راههای روستایی را تا قبل از فصل سرما داشته باشیم.
وی خاطرنشان کرد: با بازسازی راه‌های روستایی خسارت دیده به طور موقتی تردد برقرار شد و برای مرمت کامل در 700 روستای استان نیاز به اعتبار داریم.
**** قول مساعد وزیر ارتباطات برای پیگیری تخصیص اعتبار جبران خسارت سیل به تأسیسات زیربنایی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که وزیر معین دولت دوازدهم در قرارگاه اقتصاد مقاومتی مازندران است روز سه شنبه با حضور در نشست بازسازی و نوسازی قرارگاه سیل قول مساعد داد تا مشکلات استان را برای جبران خسارت ناشی از سیل به تأسیسات زیربنایی در نشست هیأت دولت طرح و پیگیر تخصیص اعتبار باشد.
محمد جوادآذری جهرمی گفت: مازندران در کاهش بحران ناشی از سیل با ورود به موقع مدیریت ارشد و سایر مدیران دستگاه‌های اجرایی و حتی نیروهای نظامی و انتظامی موفق عمل کرد و تداوم رضایتمندی مردم نیز منوط به ادامه این خدمات رسانی است.
در سیل اسفند 97 و فروردین 98 حدود 5 هزار میلیارد ریال به بخش راههای مازندران خسارت وارد شد به طوری 52 کیلومتر راه آسفالته اصلی و روستایی بین 30 تا 100 درصد از بین رفت و 475 نقطه از محورهای روستایی و اصلی دچار رانش شد و 60 دستگاه پل تخریب و یا دچار خسارت شد که 19 دستگاه به طور کامل تخریب شد.
6982 /‏1899


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

230 هزار متقاضی در سامانه کارا ثبت نام کردند

استاندار مازندران خواهان نظارت جدی بر تسهیلات اشتغال‌زا شد

اختصاص 100میلیارد تومان تسهیلات سرمایه درگردش برای واحدهای تولیدی مازندران

جای خالی شرکت‌های بومی مازندران در بازار سرمایه

جهش 82درصدی ارزش معاملات در بورس منطقه‌ای مازندران

واکنش ایران به ادعای پمپئو درباره حادثه آرامکو

مانع‌تراشی در مسیر کوچ سرمایه مازندرانی‌ها به بورس

بلاتکلیفی نیروگاه زباله سوز شهرداری ساری

نیروگاه زباله‌سوز ساری 500 میلیارد ریال اعتبار گرفت

راه اندازی نیروگاه زباله سوز ساری، شاید وقتی دیگر

وزیر علوم به مازندران می‌آید

اعضای شورای آمل در انتخاب شهردار غیربومی عجله کردند

غرق شدن برنامه توسعه کلزاکاری مازندران در گل و لای سیلاب بهاری

دست رد کشاورزان سیل‌زده مازندران به تسهیلات ارزان قیمت

کشاورزان بابلسری بیش از 6 میلیارد ریال خسارت سیل دریافت کردند

تکلیف شهرداری آمل 16 شهریور مشخص می‌شود

فرصت‌سوزی شورای شهر آمل در انتخاب شهردار جدید

شهردار جدید آمل انتخاب شد

آنچه که میتواند دیدارترامپ-روحانی را ممکن سازد

مایک پمپئو جانشین جان بولتون نمی‌ شود

نگرانی اروپا از عدم پایبندی ایران به برجام

از تهران تا منهتن؛ بر بال‌های تعزیه

تاثیر موسیقی محرم بر موسیقی اصیل ایرانی

جای خالی الحان مذهبی بومی در عزاداری‌های مازندران

محرم نباید دستخوش اختلافات سیاسی شود

پرچم عاشورا همچنان در اهتزاز می ماند

جاده‌ کندوان و سوادکوه مه‌آلود و لغزنده است

روسیه : اقدامات برجامی ایران را درک می‌کنیم

70 درصد مدارس کشور مقاوم سازی شده‌اند

تدبیر دولت؛ خداحافظی مدارس جوکار با بخاری نفتی

نفس‌های آخر بخاری‌های نفتی در کلاس‌های درس مازندران

مازندران با ساراتف روسیه تفاهمنامه همکاری اقتصادی امضاء می‌کند

سرای تجاری مازندران بزودی در ولگاگراد روسیه افتتاح می‌شود

معاون استاندار ساراتف روسیه از بندرامیرآباد در مازندران بازدید کرد

واکنش نتانیاهو به برکناری جان بولتون

اظهارات مرکل در پارلمان آلمان درباره تصمیم اروپا در قبال برجام

طرح تنفس جنگل های شمالی فرصت مناسب برای رونق زراعت چوب

ترویج کاشت درخت «پالونیا »در شمال کشور فرصت یا تهدید

توئیت ظریف در سالروز واقعه 11 سپتامبر

65 هزار معتاد متجاهر در مراکز بهزیستی پذیرش شدند

اردوگاه ترک مرگ

803 نوع مواد مخدر روانگردان در جهان تولید می‌شود

پیشگیری از مواد مخدر باید به گفتمان همگانی تبدیل شود

ترامپ، بولتون را اخراج کرد

ترافیک در محورهای هراز و کندوان نیمه سنگین است

مازندران در سوگ عاشورا

2 هزار همیار اورژانس مازندران برای خدماتدهی به عزاداران حسینی پای‌کار شدند

ترافیک سنگین در جاده‌های ورودی مازندران

رئیس جمهوری درگذشت مادر شهیدان داداشی را تسلیت گفت

عاشورا، یک فرهنگ و سبک زندگی است