پیام مازند

آخرين مطالب

برای جبران خسارت های سیل به تاسیسات زیربنایی /

چشم مازنی ها به جیب دولت سياسي

چشم مازنی ها به جیب دولت

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری- سیل اواخر اسفندماه 97 و اوایل فروردین سال98 طبق برآورد تکمیلی حدود 20 هزار میلیارد ریال به واحدهای مسکونی، مزارع کشاورزی و تاسیسات زیربنایی مازندران خسارت زد که یک سوم این خسارت ها مربوط تاسیسات زیربنایی حوزه راه، سردهنه کشاورزی و منابع آبی است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، بر اساس اعلام استاندار مازندران، میزان خسارت سیل به تأسیسات زیربنایی حدود 6 هزار و 700 میلیارد ریال است که با گذشت 70 روز از وقوع سیل در این خطه شمال کشور، دولت به دلیل محدودیت مالی اعتباری برای جبران این بخش از خسارت‌ها به مازندران اعتباری اختصاص نداد.
این در حالیست که دولت در همان روزهای اولیه وقوع سیل علاوه بر سفر رئیس جمهوری و معاون اول به مناطق سیلزده و دلجویی از خانوارهای خسارت دیده، اعتبار خوبی را در قالب کمک‌های بلاعوض (معیشتی، تعمیر و نوسازی مسکن) وتسهیلات ارزان قیمت ساخت و بازسازی واحدهای مسکونی ابلاغ کرد که صرفاً در بخش مسکن اعتبار ابلاغی به همراه کمک‌های بلاعوض یک هزار و 760 میلیارد ریال اعلام شده است که تاکنون 225 میلیارد ریال از مجموع 410 میلیارد ریال کمک بلاعوض دولتی به سیلزدگان پرداخت شد و مابقی نیز به مرور زمان متناسب با میزان خسارت‌ها پرداخت می‌شود.
علاوه بر آن پرونده حدود 3 هزار واحد مسکونی سیلزدگان نیز برای دریافت تسهیلات ارزان قیمت ساخت و مرمت تکمیل و به بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات معرفی شد و در حوزه کشاورزی نیز از هفته جاری این پرداختی‌ها در دستور کار قرار داده شده است.
**** وصله بندی تأسیسات زیربنایی با جیب خالی
با اینکه دولت برای بخش مردمی اعتبار خوبی را اختصاص داد و تا حد زیادی رضایت مندی مردم خسارت دیده ناشی از سیل را فراهم کرد، ولی برای جبران خسارت‌های ناشی از سیل به تأسیسات زیربنایی تاکنون اعتباری اختصاص نداد، مگر اعتبار حدود 100 تا 150 میلیارد ریالی که در قالب تنخواه در روزهای اولیه وقوع سیل به مازندران تخصیص یافت و این اعتبار نیز به صورت قطره چکانی در اختیار دستگاه‌ها و سازمان‌های خسارت دیده از جمله راه و شهرسازی، راهداری، برق و آب قرار داده شد.
اگرچه با این وجود در کمتر از یک هفته آب، برق، گاز، تلفن و راههای روستایی و حتی اصلی خسارت دیده به صورت وصله بندی و موقتی برقرار شد و به ظاهر مشکلی در تأمین این خدمات وجود ندارد، ولی تأخیر در پرداخت اعتبار به خصوص در حوزه راه و شهرسازی و راهداری و حمل و نقل جاده‌ای که بیشترین خسارت سیل را متحمل شدند، می‌تواند مشکلاتی را به ویژه با شروع فصل سرما برای تردد روستاییان حدود 700 روستا ایجاد کند.
علاوه بر آن در بخش منابع آب و برق نیز چنانچه اعتباری برای جبران خسارت‌های ناشی از سیل پرداخت نشود، می‌تواند اب و برق برخی شهرها و حتی روستاهای مازندران که در سیل اخیر حدود 800 میلیارد ریال خسارت دیدند در آینده از مدار خارج کند و بحران نارضایتی به استانی که در ساماندهی اولیه بحران سیل در بین 23 استان کشور توانست با ورود به موقع زبانزد خاض و عام و مورد تقدیر رئیس جمهوری قرار بگیرد، برگرداند.
**** خسارت 6 هزار و 700 میلیارد ریالی سیل به تأسیسات زیربنایی
استاندار مازندران با مثبت ارزیابی کردن کمک‌های دولت برای جبران خسارت‌های ناشی از سیل در حوزه مسکن و کشاورزی گفت: دولت پس از بازدید رئیس جمهوری و معاون اول از مناطق سیلزده مازندران کمک‌های بلاعوض و تسهیلات ارزان قیمت خوبی را برای جبران خسارت‌ها در بخش مسکن و کشاورزی مصوب و ابلاغ کرد که در بخش کشاورزی برای نخستین بار این کمک‌ها عملیاتی شد.
احمد حسین زادگان در دهمین نشست کارگروه بازسازی و نوسازی قرارگاه سیل که روز جاری با حضور وزیر ارتباطات و فناوری در ساری برگزار شد افزود: کمک‌های دولت در این حوزه رضایت مندی مردم سیلزده استان مازندران را به دنبال داشت و توانست بخش زیادی از مشکلات سیلزدگان را کاهش دهد و بزودی نیز در بخش تعمیراتی سیلزدگان به خانه‌های خود بر می‌گردند.
نماینده عالی دولت در مازندران اضافه کرد: این در حالیست که دولت به دلیل محدودیت مالی که ما نیز از آن مطلع هستیم، برای جبران خسارت‌ها به تأسیسات زیربنایی که حدود 6 هزار و 700 میلیارد ریال می‌رسد، اعتباری را به استان مازندران ابلاغ نکرد.
حسین زادگان افزود: اگرچه با ورود به موقع دستگاه‌های اجرایی به خصوص بخش خسارت به راههای روستایی، آب و برق مشکل اولیه ناشی از نداشتن خدمات آب، برق و قطع راههای روستایی و تخریب پل رفع شد، ولی برای اتصال به خصوص در راههای روستایی و اصلی نیاز به اعتبار داریم و امیدواریم که دولت این اعتبارات را به استان ابلاغ کند تا بتوانیم مرمت راههای روستایی را تا قبل از فصل سرما داشته باشیم.
وی خاطرنشان کرد: با بازسازی راه‌های روستایی خسارت دیده به طور موقتی تردد برقرار شد و برای مرمت کامل در 700 روستای استان نیاز به اعتبار داریم.
**** قول مساعد وزیر ارتباطات برای پیگیری تخصیص اعتبار جبران خسارت سیل به تأسیسات زیربنایی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که وزیر معین دولت دوازدهم در قرارگاه اقتصاد مقاومتی مازندران است روز سه شنبه با حضور در نشست بازسازی و نوسازی قرارگاه سیل قول مساعد داد تا مشکلات استان را برای جبران خسارت ناشی از سیل به تأسیسات زیربنایی در نشست هیأت دولت طرح و پیگیر تخصیص اعتبار باشد.
محمد جوادآذری جهرمی گفت: مازندران در کاهش بحران ناشی از سیل با ورود به موقع مدیریت ارشد و سایر مدیران دستگاه‌های اجرایی و حتی نیروهای نظامی و انتظامی موفق عمل کرد و تداوم رضایتمندی مردم نیز منوط به ادامه این خدمات رسانی است.
در سیل اسفند 97 و فروردین 98 حدود 5 هزار میلیارد ریال به بخش راههای مازندران خسارت وارد شد به طوری 52 کیلومتر راه آسفالته اصلی و روستایی بین 30 تا 100 درصد از بین رفت و 475 نقطه از محورهای روستایی و اصلی دچار رانش شد و 60 دستگاه پل تخریب و یا دچار خسارت شد که 19 دستگاه به طور کامل تخریب شد.
6982 /‏1899

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

راه آهن ایران آماده انتقال زائران پاکستانی به شهرهای زیارتی است

گلوبال هاوک در جهان مجازی

مهارت های تبلیغی در حوزه‌های علمیه افزایش یابد

کاپیتان تیم فوتبال 90 ارومیه به سپاهان پیوست

کشف جرائم در بخش راه آهن کشور 64 درصد افزایش یافت

تراکم جمعیت در البرز 11 برابر کشور است

305 مورد خلع ید از زمین‌های ملی انجام شد

نهاوندیان: ایران در حال خروج از دوره نوسانات اقتصادی است

درآمد سه ماهه گمرکات مازندران از مرز 442 میلیارد ریال گذشت

ایران پرچمدار مبارزه جهانی با مواد مخدر است

گردانندگان سایت قماربازی با 22 میلیارد ریال گردش مالی در کردستان دستگیر شدند

خیز شهرهای فارس برای کسب عنوان پایتختی کتاب ایران

توت فرنگی به خروار، صنعت به مثقال

دغدغه های الکتریکی تولید ارز دیجیتال

تعداد پروازهای فرودگاه های مازندران افزایش یافت

«اینستکس» صوری ما را راضی نمی کند

حیات برجام بستگی به اجرای تعهدات همه طرف‌های برجامی دارد

انتقال به شرط نابودی محیط زیست!؟

توسعه متوازن در گرو همگرایی گروههای مختلف سیاسی است

معنوی نژاد امتیازآورترین بازیکن ایران در بازی با فرانسه شد

ایران بازی فرمایشی را به فرانسه واگذار کرد

وزیر ارشاد: مسجد مبدا فرهنگ سازی ، انسجام بخشی و هویت آفرینی است

سرپرست فرمانداری شهرستان محمودآباد معرفی شد

پاپوش تازه برای وزارت نفت

گسترش حمل و نقل عمومی در اولویت شهرداری تهران

گزینه نخست وزیری بریتانیا، چرچیل بعدی است یا ترامپ؟

اختصاص 21 میلیارد تومان تسهیلات و کمک بلاعوض در بخش کشاورزی به سیل زدگان مازندران

دست‌های پنهان پشت آتش سوزی‌های سریالی میانکاله مازندران

46 میلیون دلار کالا از گمرک کاشان صادر شد

استرالیا برنده مسابقه حساس قعرنشینان لیگ ملت‌های والیبال

اولویت مسولان رونق اقتصادی و اشتغال باشد

جانشین فرمانده ناجا:نیروی انتظامی با کشف حجاب مقابله می کند

شناگاههای سواحل خزر باید شناسنامه دار شود

خسارت آتش سوزی کارخانه فوم ساری 100 میلیارد ریال برآورد شد

همراهی حاشیه‌ها با دومین جشنواره ملی تمشک مازندران

سنگ اندازی کارشناسان ادارات مانع جذب سرمایه گذار در بابل است

مازندران وسط هفته گرم تر می شود

بیماران قلبی و ریوی پایتخت از منزل خارج نشوند

اولین محموله کانتینری ریلی از بندر خرمشهر به مقصد بندر امام حمل شد

جانشین فرمانده ناجا: دشمن جرات حمله نظامی به ایران را ندارد

فیلبند، گشت و گذار بر بالکن مازندران

مدیران به خود اجازه بازی با مردم را ندهند

کارخانه تازه تاسیس فوم ساری طعمه حریق شد

ارائه مد و پوشش اسلامی در 40 غرفه نمایشگاهی در قائمشهر

فرماندار جدید شهرستان محمودآباد معرفی شد

رونق تولید پاشنه آشیل اقتصاد است

تماشاگران افغان مسابقات فوتسال آسیا: برخورد مردم تبریز با ما عالی بود

تیم ملی فوتسال زیر 20 سال ایران سوم آسیا شد

ژاپن قهرمان فوتسال زیر 20 سال آسیا شد

معروف: بازی با فرانسه، تقابل دو بازیکن نیست