پیام مازند

آخرين مطالب

کلاف سردرگم ساماندهی سگ های بدون صاحب در تنکابن اجتماعي

کلاف سردرگم ساماندهی سگ های بدون صاحب در تنکابن

  بزرگنمايي:

پیام مازند - نوشهر – ایرنا – درحالی که شهرداری تنکابن به دنبال عقیم سازی سگ های بدون صاحب است برخی دستگاه ها با انتقاد از این روش ، بر به کارگیری شیوه های دیگر تاکید دارند و همین اختلاف نظرها باعث شده تا این معضل همچنان در این شهر وجود داشته باشد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، امروزه در بسیاری از شهرها و همچنین شهر تنکابن شاهد پدیده جولان سگ‌های بدون صاحب در کوچه‌ها و خیابان‌ها هستیم که به معضلی برای شهروندان تبدیل شده و موجبات نارضایتی آنها را فراهم نموده است.
البته در سال گذشته شهرداری تنکابن به استناد دستورالعمل مصوب سال 1387 وزارت کشور و با مشارکت انجمن حمایت از حیوانات این شهرستان اقدام به راه اندازی مرکز عقیم‌سازی سگ‌های بدون‌صاحب نمود تا این معضل را برای همیشه ریشه کن کند و تا حدودی نیز در این زمینه موفق شد اما شواهد حاکی از آن است که تا رسیدن به نتیجه مطلوب فاصله زیادی وجود دارد.
تاکنون جلسات زیادی پیرامون این موضوع در شهرستان تنکابن برگزار شده و دستگاه‌های اجرایی مربوطه نظرات و دیدگاه‌های خود را بیان نموده‌اند اما خروجی مطلوبی از این جلسات خارج نشده و همین مسئله موجب شده تا سایه بلاتکلیفی بر سر اجرای طرح ساماندهی سگ‌های بدون صاحب ایجاد شود.
در حال حاضر تعداد شکایت‌های مردمی در این زمینه رو به افزایش است و اگر اقدام اساسی از سوی دستگاه‌های مربوطه صورت نگیرد این معضل اجتماعی می‌تواند به یک بحران تبدیل شود.
سگ‌های ولگرد بلای جان شهروندان
یک شهروند تنکابنی با انتقاد از افزایش تعداد سگ‌های ولگرد بی صاحب در خیابان‌های این شهر گفت: وجود این سگ‌ها که آزادانه درسطح شهر تردد می‌کنند، یک تهدید جدی بر سلامت و نیز برهم زننده آرامش روحی شهروندان است.
افسانه بهرامیان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: رها سازی سگ‌های ولگرد در سطح شهر خطر گازگرفتگی مردم را زیاد می‌کند و باید آنها را در یک مکان مشخص جمع آوری نمود.
وی با طرح این سوال که اگر سگی انسانی را گاز بگیرد و آن سگ آلوده به بیماری هاری باشد و برای فرد اتفاقی بیفتد، چه کسی جوابگو خواهد بود، اظهار داشت: وجود تعداد زیاد سگ بی صاحب در شهر تنکابن کمی سوال برانگیز است چرا که با سفر به شهرهای همجوار به لحاظ کمی کمتر با چنین پدیده‌ای مواجه خواهید شد.
این شهروند گفت: تنکابن شهری گردشگرپذیر است و زیبنده نیست که با این معضلات چهره زیبای شهر خدشه دار شود بنابراین باید مسئولان در این زمینه چاره‌ای اساسی بیاندیشند.
ساماندهی سگ‌های بدون صاحب در سایه اختلاف نظرها
در آخرین جلسه ساماندهی سگ‌های بدون صاحب که روز گذشته در فرمانداری ویژه شهرستان تنکابن برگزار شد بار دیگر مسئولان مربوطه به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند و با وجود برخی اختلاف نظرها، در نهایت مقرر گردید که دستگاه‌ها به دنبال راهکار اصولی در این زمینه باشند.
شهردار تنکابن در این جلسه به برخی ایرادهای دستورالعمل وزارت کشور مربوط به ساماندهی سگ‌های بدون صاحب اشاره کرد و گفت: وزارت کشور در تلاش است تا دستورالعمل جدیدی را تا پایان شهریورماه امسال پیرامون این موضوع ارائه دهد اما تا آن زمان دستورالعمل قدیم به قوت خود باقی است و باید بر اساس آن عمل نمود.
محمد زرودی افزود: برای جمع آوری و نگهداری سگ‌ها نیاز به زمینی خارج از محدوده شهری داریم که بر اساس قانون شهرداری‌ها مجاز به خرید چنین زمینی نیستند و باید دستگاه‌های دیگر این اقدام را انجام و در اختیار شهرداری قرار بدهند.
وی نگهداری سگ‌های بدون صاحب در یک زمین محدود را بسیار سخت توصیف کرد و اظهار داشت: اگر این سگ‌ها به طور اصولی و فنی نگهداری نشوند می‌تواند خطرات زیادی را به همراه داشته باشد.
زرودی عقیم سازی را بهترین و سریع‌ترین روش برای کنترل جمعیت سگ‌های بدون صاحب دانست و گفت: انجمن حمایت از حیوانات این شهرستان به عنوان ناظر اجرایی نقش اساسی در این زمینه ایفا کرده است.
وی تصریح کرد: متأسفانه شاهد هستیم که از شهرها و روستاهای همجوار اقدام به رهاسازی سگ‌ها در کمربندی شهر تنکابن می‌کنند و همین مسئله مشکلات این بخش را دوچندان کرده است.
نماینده انجمن حمایت از حیوانات شهرستان تنکابن نیز در این جلسه با بیان اینکه کشتن یا جمع آوری این سگ‌ها روش مناسبی برای رفع این مشکل نیست، گفت: این انجمن با مخالفت‌های خود پیرامون ساماندهی سگ‌های بدون صاحب در تلاش نیست تا سگ بازی یا سگ گردانی را در جامعه ترویج دهد بلکه تلاش دارد تا با روش اصولی و قانونی در این مسیر قدم بردارد.
مجید شجاعی با اشاره به اینکه در 6 ماه گذشته 57 سگ بدون صاحب در تنکابن عقیم سازی شده‌اند، افزود: اگر ساماندهی این سگ‌ها به کارگروه شهرستان ارجاع شود در مدت 4 سال این مشکل برطرف خواهد شد.
وی اظهار داشت: تخمین زده می‌شود که در این شهرستان یکصد سگ بدون صاحب وجود دارد که اگر بخواهیم آنها را در یک مکان خاص نگهداری کنیم روزانه حدود 400 هزار تومان هزینه خواهد داشت.
شجاعی هزینه درمان یک سگ بیمار را تنها 15 هزار تومان اعلام کرد و افزود: نباید در این زمینه نگرانی وجود داشته باشد چرا که با کمترین هزینه می‌توان سگ‌های بیمار را معالجه نمود.
وی تصریح کرد: متأسفانه برخی افراد این سگ‌های بدون صاحب را در کوچه و خیابان آزار می‌دهند و این حیوان چاره‌ای ندارد جز اینکه به سوی آنها حمله کند.
به گفته نماینده انجمن حمایت از حیوانات شهرستان تنکابن، جوجه‌های رنگی و ماهی قرمز به لحاظ آلودگی میکروبی و قارچی چندین برابر خطرناک‌تر از سگ هستند اما با این وجود مردم تنها سگ را خطرناک می‌دانند.
پس از این اظهارنظرها نوبت به رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان تنکابن رسید تا مخالفت خود را در این زمینه اعلام کند.
سید مرتضی حاتمی به دستورالعمل وزارت کشور پیرامون این موضوع اشاره کرد و گفت: متأسفانه شهرداری عقیم سازی سگ‌های بدون صاحب را به افرادی واگذار کرده که هیچ‌گونه اهلیتی در این زمینه ندارند و بر اساس دستورالعمل وزارت کشور عمل نمی‌کنند.
وی افزود: باید واحد زنده گیری سگ‌ها ایجاد شود و پس از جمع آوری در قفس نگهداری و سگ‌های ولگرد از سگ‌های اصیل جدا شوند اما متأسفانه این اقدامات صورت نمی‌گیرد.
حاتمی با بیان اینکه در ساماندهی سگ‌ها سلیقه‌ای عمل شده است، اظهار داشت: بر اساس دستورالعمل وزارت کشور عقیم سازی سگ‌ها در مرحله آخر است اما در حال حاضر به هدف اصلی تبدیل شده است.
وی یادآور شد: انجمن حمایت از حیوانات در تنکابن یکبار نظر اداره دامپزشکی این شهرستان را در مورد عقیم سازی سگ‌ها جویا نشده و آنها بی تفاوت به این موضوع به کار خود ادامه می‌دهند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست تنکابن هم در این باره گفت: در کشورهای دیگر حیوانات دارای شناسنامه و مجهز به میکروچیپ هستند اما در کشور ما چنین سازوکارهایی وجود ندارد و مردم بر اساس نظر خودشان اقدام به نگهداری یا رهاسازی حیوانات می‌کنند.
هادی منصور کیایی روند فعلی عقیم سازی سگ‌ها را کند ارزیابی کرد و افزود: باید در یک اقدام ضربتی یکساله یا شش ماهه عقیم سازی سگ‌ها صورت گیرد تا بتوانیم به نتایج بهتری دست یابیم.
وی اظهار داشت: هم اکنون خطر گازگرفتگی چه از سوی سگ‌های بدون صاحب و چه از سوی سگ‌های خانگی وجود دارد و این مسئله می‌تواند به شیوع بیماری هاری در منطقه دامن بزند.
بر اساس آمارهای موجود، سالانه پنج هزار و 900 مرگ انسانی به علت ابتلاء به بیماری هاری در جهان روی می‌دهد و 40 درصد از افراد گاز گرفته شده توسط حیوانات مظنون به هاری، کودکان زیر 15 سال هستند.
علی رغم تعداد بسیار بالای موارد حیوان گزیدگی، تعداد موارد بروز هاری در انسان و مرگ ناشی از آن در کشور، سالیانه کمتر از 10 مورد است.
بر اساس اعلام شبکه بهداشت و درمان شهرستان تنکابن، در سال گذشته 89 مورد گازگرفتگی سگ‌های بدون صاحب و صاحب دار صورت گرفته که این آمار تنها در فروردین و اردیبهشت امسال به 86 و 78 مورد رسیده که بسیار نگران کننده است.
سرانجام معاون عمرانی فرمانداری ویژه شهرستان تنکابن که رئیس این جلسه نیز بود، بر ضرورت اجرای قانون تاکید کرد و گفت: مسئولیت مستقیم ساماندهی سگ‌های بدون صاحب با شهرداری‌ها است و اگر در قانون ایرادی وجود دارد باید آن را اصلاح نمود.
حسن باقری افزود: شهرداری‌ها برای به سرانجام رسیدن پروژه‌های خود دست به هر کاری می‌زنند اما در این زمینه که با سلامت اجتماعی و روانی افراد جامعه در ارتباط است هیچ تدبیری نمی‌اندیشند.
وی با بیان اینکه سمن‌ها در این رابطه از دستگاه‌های اجرایی خیلی جلوتر هستند، اظهار داشت: در گذشته شهرداران بابت کشتن سگ‌ها تقدیرنامه می‌گرفتند اما اکنون فرهنگ و خواست عمومی جامعه تغییر کرده و باید در این مسیر حرکت کنیم.
باقری گفت: باید نحوه برخورد با حیوانات را به مردم آموزش دهیم تا در هنگام مواجه با آنها دچار مشکل نشوند.
معاون عمرانی فرمانداری ویژه تنکابن خطاب به حاضرین در جلسه گفت: باید مطابق با دستورالعمل به دنبال راهکاری مناسب برای رفع این معضل باشید تا هر چه سریع‌تر مردم از این گرفتاری راحت شوند.
شهرستان 166 هزار نفری تنکابن در غرب مازندران واقع است.
/ ‏7513/‏1602/‏1654

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

با خواص میوه های ویژه آشنا شوید

جاده هراز به سمت تهران بسته شد

کلید 10 واحد مسکونی سیل‌زدگان مازندران تحویل شد

خطر لرزه خیزی سد هراز/ تکرار سرنوشت نافرجام لار و گتوند در هراز

مرمت ناتمام مسجد جامع ساری/ بازگشایی مورد تایید نیست

14 طرح تولیدی و خدماتی در آمل افتتاح شد

برگزاری انتخابات قانونمند و بی طرفانه وظیفه اصلی است

مهار حریق در سه نقطه از حوزه منابع طبیعی چالوس

سرمایه گذاری 620 میلیارد ریالی برای 5 طرح صنعتی در مازندران

محور هراز مسدود می شود

سومین مرحله اردوی جهادی در روستاهای مازندران برگزار شد

کلنگ زنی و افتتاح 126 پروژه هفته دولت در شرق مازندران

محور هراز از یکشنبه تا سه شنبه مسدود می شود

50 میلیارد تومان از برکات سفر رهبری به نیروگاه نوشهر کمک شده است

ضرورت بهره گیری از حضور مقتدرانه بانوان در فعالیت های دریامحور

افتتاح 8 پروژه تولیدی و کارآفرینی هفته دولت در مازندران

اعتبار برق رسانی بیمارستان فوق تخصصی تنکابن تامین شد

هیچ پروژه عمرانی راه و شهرسازی دچار رکود نیست

بازسازی مسجد جامع ساری با حضور وزیر راه افتتاح شد

ولنگاری فرهنگی بنیان خانواده را فرو می ریزد

آخر هفته ، مازندران گرم و تابستانی است

هوای مازندران گرم‌تر می شود

بازگشت مسافران جاده‌های مازندران را پر ترافیک کرد

دو فقره قصاص نفس در مازندران منجر به صلح و سازش شد

شهیدان رجایی و باهنر مصداق بارز ایمان و شهادت هستند

کشف 18 هزار لیتر سوخت قاچاق در محور هراز

برخورد تیلر کشاورزی با دیوار منجر به مرگ پیرمرد 80 ساله شد

جاده هزار و کندوان یکطرفه می شود

مسابقات « کیبل اسکی » در نوشهر برگزار شد

مسابقات « کیبل اسکلی » در نوشهر برگزار شد

هزینه کرد 240 میلیاردی اجرای پروژه های هفته دولت در تنکابن

اجرای 90 پروژه ورزشی در استان مازندران

ورزشگاه 5000 نفره شهدای نوشهر به بهره برداری رسید

مازندران در ورزش همگانی وضعیت مطلوبی ندارد

داستان منطقه آزاد در مازندران به سرانجام رسیده است

ساخت 4 استادیوم ورزشی توسط بسیج سازندگی مازندران

کسب سهمیه بیشتر المپیک 2020 برنامه مهم وزارت ورزش

طرح شبکه اجتماعی رسالت در روستاهای مازندران اجرا می شود

افتتاح 22 پروژه عمرانی و خدماتی هفته دولت در جویبار

123 پروژه عمرانی و خدماتی در ساری بهره برداری می شود

رونمایی از «پرحاشیه‌ترین» لیگ برتر/ چهره‌های جدید، اتفاقات متفاوت

بهره برداری از 55 پروژه عمرانی در رامسر

مقاومت نقطه مقابل راهبرد فشار آمریکا است/ بهره گیری از نعمت «خزر»

توانمندسازی روستائیان با اجرای طرح شبکه توسعه اجتماعی

لزوم بهره وری از چوب های شکسته افتاده جنگل ها برای احیای نکاچوب

تزریق 20 میلیارد تومان بودجه برای تکمیل نیروگاه زباله سوز نوشهر

سه و نیم هکتار از جنگل‌های کیاسر در آتش سوخت

کالاهای اساسی مردم با ارز دولتی وارد و انبار شد

دولت متعهدانه برنج وارد نخواهد کرد/ سد هراز در اولویت دولت است

قادر به اداره اقتصاد کشور با استفاده از ظرفیت های داخلی هستیم