پیام مازند

آخرين مطالب

گردشگری به معادن حیات دوباره می‌بخشد

تور زیرزمینی در اعماق معدن/از دنیای رنگارنگ جنگل‌ تا جهان معادن مقالات

تور زیرزمینی در اعماق معدن/از دنیای رنگارنگ جنگل‌ تا جهان معادن

  بزرگنمايي:

پیام مازند - گردشگری معدن از شاخه‌های ژئوتوریسم و یک سفر هدفمند توأم با آموزش علمی و لذت دیدن جاذبه‌های طبیعی و معدنی در اعماق زمین است، گذری از دنیای رنگارنگ جنگل‌های شمال تا جهان سیاه‌وسفید معادن.

خبرگزاری مهر ، گروه استان‌ها- سمیه اسماعیل‌زاده: حدود 80 سال پیش، زمان احداث ریل راه‌آهن شمال-جنوب، رگه‌های زغال‌سنگ در دل کوه‌ها و تپه‌های جنگلی و سرسبز سوادکوه کشف شد و یک تغییر و زندگی تازه را برای مردم این شهرستان به ارمغان آورد.
پس از گذر چندین سال، اولین معدن زغال‌سنگ شهرستان، در روستای کنیج‌کلا بخش زیراب آغاز به کار کرد. مردم از روستاها، شهرها و حتی استان‌های اطراف به این شهر آمدند و در این معادن مشغول به کار شدند.

بسیاری از شهروندان، هنوز هم آن دوران اوج را به یاد دارند، دورانی که شهرستان سوادکوه به بیان مردم آن دوره، نزدیک به دو برابر جمعیت کنونی‌اش، جمعیت داشت و از هر 10 نفر حدود 9 نفر در این معادن کار می‌کردند اما سالیانی است که دیگر آن دوران اوج و شکوفایی به افول رسیده است و معدن کنیج‌کلا، قدیمی‌ترین معدن این شهرستان، معدن متروکه‌ای بیش نیست و انگار از یادها رفته است.
مقصد سفر ما همین معدن متروکه است؛ پس از ایستگاه راه‌آهن زیراب، در حاشیه جنوبی شهر، اگر کمی پیش برویم به جاده روستای کنیج‌کلا می‌رسیم. پس از گذر از خانه‌های قدونیم‌قد، مناظر زیبای جاده آغاز می‌شود.
نمایی زیبا از شهر زیراب با سقف‌های رنگارنگ خانه‌ها و تپه‌های سرسبز بر گرداگرد شهر در سمت چپ جاده پیداست و از دیگر سو، سبزه‌های نورسته و درخشان، درختان شاداب، سرخس‌ها و گل‌های وحشی رنگین، بوته‌های تمشک تا معدن متروکه کنیج‌کلا کشیده شده است.
دهانه تونل ورودی معدن در محوطه پردیس دانشگاه شهید بهشتی زیراب قرار گرفته و برای دیدن آن باید از نگهبانی اجازه ورود گرفت. جاده انگار از اینجا زیباتر و دست‌نخورده‌تر می‌شود. کمی که جاده را طی کنی، در بالادست سمت راست جاده، در نزدیکی جایی که آمفی‌تئاتر دانشگاه احداث‌شده، ورودی تونل معدن قرار دارد.
از پله‌های سنگی بالا می‌روم و به سمت چپ می‌پیچم، اکنون می‌توان ابزار به‌جامانده از روزگار فعالیت معدن را دید که به دلیل رها شدن در زیر باران و مه، خزه بر روی آن سبز شده است اما همین منظره هم توجه آدمی را به خود جلب می‌کند، این ابزار همچون توپ‌های جنگی قدیمی است و آدمی دوست دارد که کسی باشد و توضیح دهد که در آن روزگار چه کاربردی داشته‌اند.
گردشگری آغاز کار دوباره معادن است
کمی آن‌سوتر دهانه تاریک و غار مانند تونل قرار دارد. پیچک‌ها و خزه‌ها در اطراف دهانه تونل رشد کرده‌اند و فضایی خیال‌انگیز، وهم‌گونه و نخستینی همچون غارهای دوران باستان ایجاد کرده‌اند.

روزگاری، در این تونل، زندگی و صدا جریان داشت و اکنون فریاد در دل سکوت تونل می‌پیچد؛ شاید گمان بر این باشد که این پایان کار این معدن است، اوج و شکوفایی دوران گذشته اکنون به زوال رسیده، جان‌مایه کوه فروخته‌شده و جسم بی‌جان مانده است اما بی‌شک این پایان کار این معدن نیست، چراکه اکنون همین خزه‌های رشد کرده بر دهانه ورودی تونل، چوب‌بست‌هایی که تونل را نگه‌داشته‌اند، همان ابزارهایی که باران بی‌امان بر آن باریده است، خیل افراد را به‌سوی خود می‌کشد تا گام در سکوت این تونل‌ها نهند و روایت زندگی این معدن را از زبان معدن کاران بشنوند.
روزگاری، در این تونل، زندگی و صدا جریان داشت و اکنون فریاد در دل سکوت تونل می‌پیچد؛ اما بی‌شک این پایان کار معدن نیست نسلی که می‌خواهد از خواندن نام زغال‌سنگ و استخراج آن از روی کتاب‌ها فراتر رود و خود بر سطوحی دست بکشد که میلیون‌ها سال پیش موجودی زنده بوده است و سفری ماجراجویانه و رازآلود به اعماق زمین داشته باشد.
صبا نوری کارشناس مدیریت جهانگردی، در گفتگو با خبرنگار مهر ، با بیان اینکه گردشگری معدن یکی از زیرشاخه‌های ژئوتوریسم است، گفت: این نوع گردشگری در کنار لذت از محیط جغرافیایی اطراف، یک گردشگری آموزنده بوده که افراد با روند انجام کار در یک حوزه خاص آشنا می‌شوند و در کنار آن، موجب ایجاد احساس نزدیکی بیشتر با زمین و طبیعت و افزایش حس مسئولیت نسبت به حفظ آن‌ها می‌شود.
گردشگری معدن زغال سنگ نوعی تور زیرمینی است
کارشناس مدیریت جهانگردی، با بیان اینکه این نوع گردشگری، برنامه‌هایی را ایجاد می‌کند که انجام آن در دیگر مکان‌ها امکان‌پذیر نیست، گردشگری معدن زغال‌سنگ را نوعی تور زیرزمینی دانست و گفت: گردشگری معدنی یک سفر هدفمند توأم با آموزش علمی و لذت دیدن و تجربه جاذبه‌های طبیعی و معدنی در اعماق زمین است.

وی گفت: دیدن معادن، روش‌های اکتشاف و استخراج، ابزار مورد استفاده، مشاهده سنگ‌های معدنی و پدیده‌های ژئومورفولوژیک برای مردم جذابیت خاصی دارد.
این کارشناس از جمله فواید گردشگری معدنی به حفظ محیط‌زیست، سوددهی مجدد معادن متروکه، اشتغال‌زایی، ایجاد رونق اقتصادی در منطقه، جبران خسارت ناشی از معدنکاری به طبیعت، دائمی بودن، کاهش مهاجرت و تمرکززدایی اشاره کرد و افزود: گردشگری معدنی در راستای ایجاد توسعه پایدار و توازن میان مناطق است.
سعدی عبداللهی رئیس صنعت، معدن و تجارت سوادکوه نیز در گفتگو با خبرنگار مهر ، با بیان اینکه معدن زغال‌سنگ کنیج‌کلا، قدیمی‌ترین معدن زغال‌سنگ شهرستان سوادکوه است، افزود: این معدن دیگر بازدهی معدنی ندارد و یک معدن متروک محسوب می‌شود و اکنون بحث دیگری که در رابطه با کاربرد این معدن وجود دارد، گردشگری معدن است.
این معدن دیگر بازدهی معدنی ندارد و یک معدن متروکه محسوب می‌شود و اکنون بحث دیگری که در رابطه با کاربرد این معدن وجود دارد، گردشگری معدن است رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان سوادکوه، با اشاره به این امر که این معدن در محدوده پردیس دانشگاه شهید بهشتی زیراب قرار دارد، گفت: در حال حاضر، وزارتخانه صمت در حال رایزنی با دانشگاه شهید بهشتی است تا این معدن به سازمان صمت واگذار شود و اگر مشکلی در این راستا پیش نیاید، سازمان صمت به جد پیگیر ایجاد موزه معدن و گردشگری معدنی در این معدن متروکه است.
وی با بیان اینکه علاوه بر بازدید و انجام رایزنی‌ها، برای آماده‌سازی مقدمات و بسترها از سوی سازمان صمت هزینه‌هایی صورت گرفته است، از جمله این مقدمات، به پاک‌سازی درون تونل، برداشت گل‌ولای، آزاد کردن راه دسترسی اشاره کرد و افزود: در حال حاضر منتظر عقد قرارداد میان دانشگاه شهید بهشتی و سازمان صمت هستیم تا دیگر کارها آغاز شود.
عبداللهی در رابطه با ایمنی معدن برای ورود گردشگران به داخل تونل، گفت: کارشناسان لرزش و رانش سازمان صمت استان، این معدن را از نظر ایمنی بررسی کرده‌اند و مشکلی در این مورد وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه طول این معدن حدود 300 متر است، افزود: کارشناسان به دنبال راه خروجی برای معدن هستند تا گردشگران از یک سمت وارد تونل معدن شده و از سمت دیگر خارج شوند تا ازدحام در دهانه وردی تونل نداشته باشیم.
رئیس صمت شهرستان سوادکوه با اشاره به فازهای بعدی این طرح، به احیای نقاله حمل زغال‌سنگ در نزدیک ایستگاه راه‌آهن زیراب اشاره کرد و گفت: قرار است در فازهای بعدی از این نقاله به‌عنوان تله‌کابین برای ورود گردشگران به محوطه معدن استفاده شود.
وی از دیگر اقدامات در ایجاد این موزه معدن به بازسازی قطعات قدیمی این معدن، مانند قطعات موجود در محوطه ورودی معدن و ایجاد سرپناه و محل نگهداری برای آن‌ها اشاره کرد و گفت: در حال حاضر تمام هزینه‌ها را بخش دولتی البرز مرکزی متحمل شده و مقرر است پس از بهره‌برداری، در صورت امکان به بخش خصوصی واگذار شود.
دوران زغال‌های سیاه معدن کنیج‌کلا به سر رسیده و اکنون این معدن متروک روزی را منتظر است که در حیات دوباره خویش، رونق دیگری به این شهر و دیار ببخشد و این بار، نه معدن‌کاران که گردشگران در سفری ماجراجویانه و مهیج پا بر این تونل‌ها و اعماق زمین بگذارند و در هم‌جواری معدن و جنگل، گذر از دنیای سراسر رنگ جنگل‌ها را با دنیای سیاه‌وسفید معدن زغال‌سنگ تجربه کنند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چرا بر طبل جدایی رامسر از مازندران می کوبند؟

جشنواره مدل موی ایرانی در آرایشگاه‌های شهرستان نور

توهم پرآبی

رهاسازی فاضلاب خانگی، زخم ناسور چهره شهری مازندران

وقت‌کشی در عقب‌گرد از ساحل/ روند آزادسازی حریم دریا کند است

مروارید جنگل های نکا در رویای ثبت ملی/گردش مالی 10 میلیاردی تمشک

گذر از تابستان داغ با مدیریت مصرف انرژی

آتش فقر امکانات بر جان مهم ترین ذخیرگاه طبیعی زیست کره ایران

کشاورزی مازندران زیر تیغ بی توجهی مسئولان/ پاشنه اقتصاد ایران روی صنعت کشاورزی نمی چرخد!

چند درصد جمعیت مازندران سیگاری هستند؟

ارجاع به مطب؛ نسخه بیمارستانی برخی از پزشکان مازندران

این جاده‌ها به مقصد نمی‌رسند

طرح مازندران پاک در کش‌وقوس برداشت‌های اداری

چرا برخی از کودکان لکنت زبان می گیرند؟

غرق شدن در گرداب فضای مجازی به چه قیمتی؟!

خانه به دوشی بیماران ام اس/ سالانه 40 بیمار در آمل افزوده می شود

جای خالی تدبیر و مسئولیت در گردشگری های نوپدید مازندران

میراث خواران ، چابکتر از میراث داران

مشکل سوخت کشاورزی در بهشهر ؛ از کندی ثبت سامانه تا چاههای غیرمجاز

ساخت و سازهای افسار گسیخته در روستاهای رامسر، عامل توسعه یا نابودی؟

همیشه رد پای یک دوست در میان است!

هنجارشکنی در سد لفور تا بازداشت عاملین نابهنجاری

تور زیرزمینی در اعماق معدن/از دنیای رنگارنگ جنگل‌ تا جهان معادن

سایه بختک حاشیه نشینی بر سر نوشهر/ جلوی سیل مهاجرت را بگیرید!

مهارت در گوش دادن؛ راهکاری موثر برای برقراری ارتباطات با دیگران

موجی نو از سد معبرها؛ انتخاب سلیقه ای جمع آوری معابر عمومی در تنکابن!

فشار خون ، قاتل خاموش اما قابل کنترل

نشان یونسکو بر پیشانی هنرهای سنتی/ گلیمچه جهانی زیر پای دلالان

سرریز فاضلاب ها و مساله شنا در دریای خزر

کتب درسی و محیط زیستی که نیست

حال ناخوش واحدهای تولیدی در سوادکوه/ کارگرانی که بیکار شدند

دوران نوجوانی دختران چگونه می گذرد؟

توقف قطار گردشگری مازندران در ایستگاه مخالفت‌ها

هویت مازندران در محاصره حفر چاه های غیر مجاز/ گنجی در کار نیست

اعتیاد و عوامل موثر در آن

نوای «الغوث الغوث »در دیار علویان پیچید

امواج کشنده خزر در مسیر رام شدن

آزادی به شرط گلریزان/ نیازمندانی که یاری خیران را می طلبند

گنحینه هایی غریب در سپهر گردشگری مازندران

زنان در پی اثبات خود در دنیای مردانه؟!

دامداری صنعتی مهمان ناخوانده روستای توبن!

قطع سالانه 50 هزار اصله درخت در مازندران/متهم تراشی جالب یک شورا

بودجه فرهنگی دانشگاه ها یا وعده های سرخرمن؟!

جای خالی بهار نارنج در سپهر گردشگری مازندران

خزر؛ فاضلاب شده است؟!

سر چشمه احساس ناامنی اجتماعی زنان در جامعه کجاست؟

نقش حجاب در امنیت و آرامش روانی

دام هایی که می گویند هست اما نیست!

زخمِ نگرش های غلط بر پیکر بیماران خاص

بازگشت خاموش برندهای تقلبی خارجی به مازندران