پیام مازند

آخرين مطالب

مدیر توسعه محصولات شرکت بن یاخته های رویان کشور

زباله بیولوژیکی که حیاتی است علمي

زباله بیولوژیکی که حیاتی است

  بزرگنمايي:

پیام مازند - مدیر توسعه محصولات شرکت بن یاخته های رویان کشور گفت: بندناف، غنی از سلول های بنیادی خون ساز است که در موقع تولد به عنوان یک زباله بیولوژیک دور ریخته می شود اما ذخیره آن در بانک خون بندناف می تواند برای درمان 80 نوع بیماری لاعلاج استفاده شود.
اشکان مزدگیر در نشست مطبوعاتی که در مرکز جهاد دانشگاهی مازندران برگزار شد، درباره کاربردهای سلول های بنیادی بندناف اظهار کرد: این سلول ها برای بیماری هایی که درمان دیگری جز سلول های بند ناف ندارند مانند انواع سرطان های خون، تالاسمی، بیماری های نقص سیستم ایمنی، بیماری با منشا عصبی مثل فلج مغزی و اوتیسم، دیابت نوع یک، پارکینسون و بیماری هایی مشابه کاربرد دارد.
وی با بیان اینکه پژوهشگاه بندناف رویان فعالیت خود را از سال 1384 به شکل رسمی آغاز کرده است، تصریح کرد: اکنون پس از گذشت 14 سال از آغاز فعالیت مجموعه، بیش از 112 هزار خون بندناف از سراسر کشور در این مرکز جمع آوری و سلول های بنیادی آنها ذخیره سازی شده است.
مدیر توسعه محصولات شرکت بن یاخته های رویان کشور توسعه بانک های خون بندناف در سراسر دنیا را از جمله اتفاقات مهم در حوزه علم نوین پزشکی دانست و گفت: بجز دفاتر نمایندگی فعال درون کشور، 2 دفتر برون مرزی پژوهشگاه رویان در مسقط عمان و اربیل اقلیم کردستان عراق اکنون مشغول فعالیت بوده که نمونه در آن جمع آوری می شود و اکنون به دنبال احداث نمایندگی فعال در دبی امارات، باکو آذربایجان و جنوب عراق هستیم.
مزدگیر با اشاره به اینکه 40 نمونه خون بند ناف از افراد خارج از کشور ذخیره سازی شده است، افزود: این افراد غالبا از کشورهای خاورمیانه متقاضی بودند اما از کشورهای اروپایی مانند نروژ و انگلستان نیز تقاضای ذخیره به ثبت رسیده است.
وی در پاسخ به این پرسش که خون بند ناف برای چه کسانی قابل استفاده است، خاطرنشان کرد: هر فردی که از نظر ژنتیکی با صاحب نمونه تطابق داشته باشد می تواند برای درمان بیماری تقاضا داده و از آن نمونه استفاده کند، طبیعتا هرچقدر نسبت خویشاوندی به صاحب نمونه نزدیک تر باشد احتمال استفاده بیشتر می شود که شانس استفاده خواهر و برادر در این مورد بیشتر است و با دور شدن نسبت فامیلی امکان استفاده کمتر می شود.
مدیر توسعه و تعالی پژوهشگاه رویان شانس استفاده نمونه برای خواهر و برادر را بیش از 10 برابر سایرین دانست و تاکید کرد: اگر فرد نیازمند بنا بر هر دلیلی ذخیره سازی نمونه نداشته باشد و اگر نمونه تطابقی فرد در کشور یافت نشود باید از خارج وارد شده که مبلغ آن بین 35 تا 40 هزار دلار برای هر نمونه وارداتی هزینه ارزی دارد.
مزدگیر خطاب به مادران باردار توصیه کرد: با توجه به اینکه مشاوره ذخیره سازی سلول های بنیادی خون بند ناف کاملا رایگان است مادران می توانند برای راهنمایی های لازم در مرکز بانک خون بندناف رویان واقع در مرکز جهاد دانشگاهی مازندران مراجعه کنند تا بدون پرداخت هزینه از خدمات مشاوره این مرکز بهره مند شوند.
وی با بیان اینکه نمونه های سلول بنیادی بانک خون ها در دمای منفی 196 درجه فریز می شود، افزود: این نمونه ها تا مدت 25 سال قابلیت نگهداری دارند بنابراین به خانواده ها توصیه می شود تا به عنوان یک بیمه سلامتی و بیمه بیولوژیک برای فرزندان و خانواده های خود فرایند ذخیره سازی را انجام دهند .
مدیر توسعه محصولات شرکت بن یاخته های رویان کشور درباره هزینه های فرآیند جمع آوری و ذخیره سلول ها خاطرنشان کرد: هزینه پایه اولیه 3 میلیون تومان است که برای استخراج نمونه دریافت شده و هزینه نگهداری سالانه ذخیره سازی سلول های بنیادی از سال دوم به بعد سالانه 160 هزار تومان است .
وی در ادامه یادآور شد: در حال حاضر با توجه به حجم زیاد تقاضا به افرادی که امکان پرداخت مبالغ هزینه ها را ندارند شرایط اقساط و تسهیلات بانکی تعلق گرفته که می توانند پروسه ذخیره سازی را با شرایط تقسیطی انجام دهند.
مزدگیر درباره روند تقاضا برای ذخیره سازی سلول های بنیادی خون بندناف، اظهار کرد: در ماه نهم یا هفته 36 بارداری، خانواده های متقاضی ذخیره سازی می توانند در صورت تمایل به جهاد دانشگاهی مازندران مراجعه کنند و با مشاوره همکاران در جهاد دانشگاهی و انجام آزمایشات پزشکی، همکاران ما در محل اتاق زایمان حضور یافته و جمع آوری و ذخیره سازی را انجام خواهند داد.
مدیر توسعه و تعالی پژوهشگاه رویان با بیان اینکه پروسه جمع آوری، فاقد درد بوده و هیچ عارضه ای را متوجه مادر و نوزاد نمی کند گفت: در واقع بندناف یک زباله بیولوژیک بوده که اکنون به عنوان یک منبع حیات برای درمان بسیاری از بیماران تلقی می شود .
وی بیان کرد: خون بند ناف وظیفه انتقال اکسیژن و مواد غذایی از جفت به نوزاد را بر عهده دارد و از آنجائیکه در دوران جنینی مقادیر بسیار زیادی سلول بنیادی خون ساز نسبت به افراد بالغ وجود دارد به همین جهت از این نمونه خون به عنوان یک ذخیره ارزشمند بیولوژیک یاد می کنند .
مزدگیر مزایای خون بند ناف را اینگونه برشمرد: این نمونه جایگزینی مناسب برای پیوند مغز استخوان است که یک عمل دردناک تهاجمی بوده و احتمال رد پیوند در آن بالاست، بنابراین خون بندناف به دلیل گروه سلول های بنیادی کمتر نسبت به مغز استخوان قابلیت تمایز بیشتری دارد، مضاف بر اینکه بسیار راحت تر و کم هزینه تر انجام می گیرد.
مدیر توسعه محصولات شرکت بن یاخته های رویان کشور خاطرنشان کرد: نمونه های خوب و موفق استفاده از ذخیره بند ناف در کشور 300 مورد بوده که این موارد غالبا در بیماران با منشاء خونی استفاده شده است .
وی از اجرای بزرگترین طرح کارآزمایی بالینی دنیا که برای اولین بار در کشور به همت بیمارستان مرکز طبی دانشگاه تهران انجام شده است خبر داد و افزود: این طرح برای درمان 130 بیمار مبتلا به فلج مغزی با استفاده از سلول های بنیادی بندناف به تازگی اجرا شده که نتایج مثبت آن تا چند ماه آینده به شکل رسمی اعلام خواهد شد .
مزدگیر با اشاره به اینکه سالانه بین 15 تا 20 هزار نمونه به ذخیره بند ناف کشور اضافه می شود خاطرنشان کرد: در حال حاضر بدلیل سطح پائین آگاهی مردم، تنها یک و نیم درصد متولدین نوزاد کشور، اهدای خون بند ناف دارند که این میزان از بین 300 بیمارستان کشور جمع آوری می شود.
مدیر توسعه و تعالی پژوهشگاه رویان فرصت زمانی جمع آوری نمونه بند ناف را بین 3 تا 5 دقیقه عنوان کرد و گفت: نمونه های جمع آوری شده در مازندران از نظر کیفی بالاترین رتبه را در کشور دارند و از حدود 600 مورد ذخیره سازی شده در مازندران بیش از 5 نمونه موفق در استان اجرا شده است.
وی پژوهشگاه رویان را بزرگترین ذخیره بانک خون بندناف نمونه در خاورمیانه معرفی کرد و افزود: از لحاظ شاخصه کیفی آلودگی، ایران در بهترین حالت قرار دارد به عنوان مثال آلودگی میکروبی در دنیا بین 3 تا 5 درصد گزارش شده که در کشور این آمار کمتر از نیم درصد است و استانداردها در بالاترین سطح خود قرار دارد .
مزدگیر با اشاره به اینکه ایران در تولید دانش فنی ذخیره سازی خون بند ناف کاملا بومی و خودکفا شده است تاکید کرد: اکنون امکان صادرات برای کشور مهیا شده و در این زمینه تقاضای صادر دانش فنی از آذربایجان و عراق نیز به مرکز ارائه شده است.
این مقام مسئول در پژوهشگاه رویان در مورد نحوه ذخیره سازی و انتقال سلول های بنیادی اظهار کرد: اگر سلول بندناف زیاد باشد در 2 کیسه خون ذخیره می شود، غالبا در بیماری خونی مقدار کامل نمونه خون در یک مرحله استفاده شده ولی در بیماران با منشا عصبی مانند فلج مغزی و اوتیسم در 4 الی 5 مرحله نمونه استفاده می شود .
وی بانک های خون بندناف را بر 2 نوع عمومی و خصوصی یا خانوادگی تقسیم بندی کرد و ادامه داد: بودجه ای از طرف دولت تاکنون برای بانک های عمومی تخصیص نیافته و نمونه ها در آن بدون هزینه نگهداری می شوند اما در بانک خصوصی مطابق تقاضای خانواده ها موارد انجام گرفته که هزینه آن بر دوش خانواده ها است .
مزدگیر رتبه بندی بانک های خون بندناف کشور را اینگونه برشمرد: بر اساس تعداد نمونه به ترتیب استان های تهران، اصفهان، خراسان رضوی، فارس، خوزستان و مازندران در جایگاه های اول تا ششم قرار دارند.
مدیر توسعه محصولات شرکت بن یاخته های رویان کشور، دیگر سلول بنیادی قابل ذخیره سازی را پالپ دندان شیری معرفی کرد و در این باره گفت: پالپ دندان شیری هم می تواند منبع دیگری برای ذخیره سازی سلول های بنیادی باشد که بنام سلول های مزون شیر معروف است اما معایب آن در تعداد سلول های بنیادی اندک نمونه و عدم کاربرد در درمان بیماری خونی است.
وی موارد استفاده پالپ دندان شیری را در بیماری های عصبی و استخوانی نظیر ضایعات فک و صورت دانست و تاکید کرد: پالپ دندان شیری نیز هم اکنون در بانک خون بندناف رویان ذخیره سازی شده و تا سال آینده به مردم ارائه می شود .
مزدگیر با ابراز گلایه از فرایند کُند اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در زمینه کاربرد و کارکرد سلول های بنیادی خاطرنشان کرد: وظیفه عمده و اصلی در این حوزه بر عهده رسانه ها بوده تا با آگاهی و اطلاع رسانی اصولی و دقیق در این خصوص به مردم، این علم نوین پزشکی را معرفی کنند.
مدیر توسعه محصولات شرکت بن یاخته های رویان کشور خواستار ورود خیرین به این عرصه شد و تصریح کرد: آمادگی لازم برای توسعه بانک های خون از سوی پژوهشگاه رویان با مشارکت خیرین وجود داشته تا ظرفیت جدید برای استان مازندران ایجاد شود .

انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کشت گیاهان دارویی یک تیر با دو نشان!

کنکور ؛ بن بست ماندگار در نظام آموزشی

تکنولوژی حذف شدنی نیست!

تخریب سالانه خاک ایران به اندازه تنب بزرگ و کوچک!

کشور به اصلاح نظام آموزشی نیاز دارد

60 روستای نور از اینترنت پرسرعت نسل 4 بهره مند شدند

بزرگ ترین کلینیک تخصصی نظام سلامت در بابل آماده بهره برداری شد

روغن های قاتل!

زباله بیولوژیکی که حیاتی است

112 هزار نمونه خون بندناف در کشور ذخیره سازی شده است

مکمل پروبیوتیک صنعتی متناسب با عادت خوراکی ایرانیان

خطر وقوع سیلاب در حوزه آبخیز لاویج رود

بایدها و نبایدهای دقیقه نودی برای کنکوری ها

چرا ایران باید 50 سال تورم دورقمی را تجربه کند؟

خواب کافی از جمله عوامل افزایش طول عمر است

آماده باش تمامی مسئولان برای امنیت برگزاری کنکور سراسری در مازندران

فرونشست؛ پدیده‌ای در مقیاس کم اما خطرناک در مازندران

استرس ؛ همسفر کنکوری ها و مهمان ناخوانده نظام آموزشی

نیمی از کنکوری های مازندران تازه نفس هستند

افزایش بهره وری در کشاورزی مهمترین علت توسعه است

ساخت واحد بین الملل پزشکی در رامسر 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

کارخانه آنتی بیوتیک سازی ساری چهار قلم داروی جدید به بازار می فرستد

مدارس به سازمان پژوهنده مبدل شوند/ پوشش 99 درصدی تحصیلی

طرحی که پس از دو سال افتتاح به بهره برداری نمی رسد!

پیشرفت‌های علمی، آسیب‌های اجتماعی را کاهش می‌دهد

نظام ارجاع الکترونیکی در مراکز درمانی دولتی مازندران کلید خورد

نانوایی های سنتی ، متهم اصلی پرفشاری خون در مازندران

نتیجه آزمون مدارس خاص هفته دوم تیر ماه اعلام می شود

برنج خوراکی مازندرانی ها مسموم نیست

دانشگاه مازندران با محیط پیرامونی تعامل مناسبی ندارد

نقشه جامع علمی کشور 240 برنامه اقدام دارد

آمادگی فنی و حرفه ای مازندران برای آموزش فعالان بخش گردشگری

مسائل سیاسی در اداره دانشگاه مورد توجه قرار نمی گیرد

دانشگاه مازندران در تحول زندگی مردم استان نقشی ندارد

رئیس جدید دانشگاه مازندران معارفه شد

استفاده از داده های سنجش از دور در تعیین خسارت سیل

فشارخون؛ بیماری پُر دردسر اما خاموش

جادوی استارتاپ ها در توسعه گردشگری مازندران

وضعیت نامناسب سهم‌بری آموزش و پرورش مازندران از اعتبارات استانی

انتقال آب خزر به سمنان طرحی مثبت برای مهار کم آبی است

مدارس مازندران یکهزار و 74 معلم کم دارد

جهرمی: ساخت 3 ماهواره جدید در دست اقدام است

رشد 20 درصدی پشت کنکوری‌های مازندران

1400 دانشجو در دانشگاه آزاد رامسر تحصیل می کنند

پلاستیک های خطرناک ناشناخته در کمین بیماری های شایع/ اسباب بازی های قدیمی کودکان خطرناک است

امسال 45 هزار کلاس اولی وارد مدارس مازندران می شوند

جهاد دانشگاهی با تمام قدرت به تولید انبوه جلبک ادامه دهد

قبضه نخستین جشنواره ایده پردازی هنرستان های کشور توسط مازنی ها

طرح مالیات بر ثروت در ایران جوابگو نیست

دلیل تقلیل معنادار باروری در کشور چیست؟