پیام مازند

آخرين مطالب

لزوم راه‌اندازی صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی برای توسعه روستاها اقتصادي

لزوم راه‌اندازی صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی برای توسعه روستاها

  بزرگنمايي:

پیام مازند - استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه علم و فناوری مازندران گفت: راه اندازی صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی در روستاها عاملی برای توسعه است.
مهدی بشارتده سلوطی در گفت وگو با ایسنا مازندران، با اشاره به اینکه توجه به توسعه روستاها، نیاز روز افزون به غذا، کاهش منابع غذایی همزمان با رشد جمعیت نظر دولتمردان، اندیشمندان و محققان را به امر گسترش صنایع تبدیلی و تکمیلی روستایی جلب کرده است،ئ اظهار کرد: زمینه صنایع تبدیلی با بکارگیری محصولات کشاورزی به عنوان مواد اولیه، می تواند عاملی برای توسعه روستا باشد و استفاده بهتر از این محصولات در صنعت صنایع تبدیلی در مناطق روستایی انجام گیرد.
وی با بیان اینکه بسیاری از محصولات دارای زمان تولید و مصرف متفاوتی هستند، تصریح کرد: تولید و برداشت این محصولات در زمان مشخص و کوتاهی انجام می شود اما مصرف آن ها در زمان طولانی تری صورت می گیرد و صنایع تبدیلی این قابلیت را دارد که با حفظ و نگهداری محصولات در آن ها به گونه ای تغییر و تبدیل ایجاد کند که امکان مصرف آن ها در طی سال میسر شود.
استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه علم و فناوری مازندران یکی از مهم ترین مشکلات بخش کشاورزی را ضایعات محصولات دانست و افزود: صنایع تبدیلی بخش کشاورزی می تواند در جلوگیری از ضایعات کشاورزی، ایجاد ارزش افزوده در بخش کشاورزی، افزیش سطح درآمد روستائیان، بالا بردن بهره وری بخش کشاورزی و افزایش سهم اشتغال صنعتی را در مناطق روستایی به عنوان جزئی از فرایند توسعه روستایی نقش مهمی ایفا کند.
بشارتده سلوطی خاطرنشان کرد: در فرآیند توسعه کشور، صنایع تکمیلی و تبدیلی نقش کلیدی دارد و توجه بیشتر به آن تسریع در رشد و اقتصاد کشاورزی را در کشور در پی خواهد داشت.
وی با اشاره به اینکه صنایع تبدیلی و تکمیلی با وجود اهمیتی که دارد یک مقوله نسبتا جدید در کشور بوده که هنوز آن گونه که شایسته است در بخش کشاورزی مورد حمایت قرار نگرفته است، بیان کرد: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری به تولید محصولات کشاورزی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی یا تولید ملی، باید صنایع تبدیلی در خود روستا بوجود آید.
استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه علم و فناوری مازندران استفاده بهینه در بخش کشاورزی را حلقه مفقوده توسعه بخش کشاورزی تبدیلی عنوان کرد و گفت: ایجاد صنایع تبدیلی در روستا موجب بازگشت ارزش افزوده محصولات به خود روستا و ایجاد اشتغال و درآمد بیشتر برای روستا می شود.
بشارتده سلوطی با بیان اینکه آنچه که اکنون در صنایع تبدیلی کشور وجود دارد این است که بسیاری از کارخانه های صنایع تبدیلی دور از مناطق روستایی و در جوار شهرها و شهرک های صنعتی ایجاد می شود، تصریح کرد: فروش محصولات کشاورزی به این قبیل کارخانه ها نه به وسیله خود کشاورز بلکه توسط دلال و واسطه انجام می شود و یا عواملی که در استخدام این کارخانه ها هستند در فصل برداشت، محصول را به قیمت ناچیز می خرند و با فرآوری و ذخیره سازی آن را در طی سال با چندین برابر قیمت اولیه به فروش می رسانند.
وی با اشاره به اینکه آن چه در این بین می تواند به کشاورزان کمک کند این است که با آگاهی دادن به کشاورزان آن ها را تشویق کرده که سرمایه های خرد خود را در قالب یک شرکت تعاونی جمع کنند،ت افزود: باید کارخانه تبدیلی تکمیلی بومی در همان منطقه احداث شود و همچنین ضروری است از محصولات تولیدی خودشان استفاده کنند تا ارزش افزوده به روستایشان بازگردد .
استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه علم و فناوری مازندران با تاکید بر اینکه می توان از جوانان و دانش آموخته ها همان روستا کمک گرفت، یادآور شد: استفاده از سرمایه خیرین در صنایع تبدیلی همانند مشارکت در ساخت و فروش عقود اسلامی از دیگر روش ها است.
بشارتده سلوطی ایجاد ارزش افزوده را از دیگر اثرات صنایع تبدیلی در توسعه بخش کشاورزی دانست و ادامه داد: کاهش ضایعات بخش کشاورزی که حدود 30 درصد یعنی پنج میلیارد دلار در طول سال می باشد از دیگر اثرات ایجاد صنایع تبدیلی است.
وی بیان کرد: صنایع تبدیلی و تکمیلی در نقاطی که از اقتصاد کشاورزی برخوردار هستند فرصت های شغلی و سرمایه گذاری مناسبی را در مناطق روستایی بوجود می آورد و موجب جلوگیری از اشتغال های فصلی و مهاجرت از روستا می شود.
استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه علم و فناوری مازندران توسعه صادرات را از دیگر مزیت های این صنایع برشمرد و گفت: بدون تردید گسترش این صنایع با فرآورده های محصولات کشاورزی و افزایش ماندگاری موجب مزیت رقابتی و افزایش صادرات شده است و باید گفت بخش اعظم محصولات کشاورزی به علت ضعف در صنایع تبدیلی صادر نمی شود.
بشارتده سلوطی با اشاره به اینکه ایجاد صنایع تبدیلی موجب کاهش ریسک در بخش اقتصادی می شود، اظهار کرد: به دلیل اینکه فعالیت های کشاورزی ارتباط مستقیمی با شرایط محیطی و اقلیمی دارند و همچنین به علت ریسک پذیر بودن فعالیت های این بخش، توسعه صنایع تبدیلی موجب افزایش درآمد کشاورز و باعث تنظیم بازار و ثبات قیمت است.
وی تکمیل زنجیره بازاریابی را از دیگر اثرات مثبت ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی عنوان کرد و افزود: با گسترش این صنعت علاوه بر ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان این بخش، قدرت پاسخگویی به بازار را در انواع سلیقه های مختلف در مردم بوجود آورده و زنجیره بازاریابی را تکمیل می کند.
استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه علم و فناوری مازندران یکی از سودمندترین ارتباطات بین صنعت کشاورزی را ایجاد صنایع تبدیلی عنوان کرد و گفت: این صنایع می تواند از میزان بیکاری های دائمی و فصلی در مناطق روستایی کم و زمینه مناسب را برای توسعه بخش کشاورزی فراهم کند و همچنین موجب افزایش تولید، بهره وری و فرصت های شغلی، تامین نیازهای اساسی و کاهش نابرابری های منطقه ای می شود.
بشارتده سلوطی تصریح کرد: اینگونه صنایع، پیش نیاز استراتژی صنعتی شدن و تامین کننده امنیت غذایی و باعث رشد در صنایع تبدیلی پیش نیاز صنعتی شدن است.
وی افزود: صنایع غذایی بیش از 85 درصد صنایع تبدیلی و تکمیلی را تشکیل می دهد و با توجه به آثار مستقیم و غیر مستقیمی که در تولید و اشتغال در بخش کشاورزی دارد موجب رشد و شکوفایی در سطح کلان می شود.
استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه علم و فناوری مازندران با اشاره به اهمیت صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی یادآور شد: صنایع غذایی بعد از صنایع سنگین، از نظر وسعت دومین مقام جهان را دارد که شامل صنایع استراتژیک مانند غلات، لبنیات و روغن را در برمی گیرد.
بشارتده سلوطی گفت: با توجه به میزان ارزش افزوده ای که در بخش کشاورزی وجود دارد این صنایع با صنایع پتروشیمی برابری می کند.
وی خاطرنشان کرد: برای رقم زدن اقتصاد بدون نفت با جایگزینی و صدور محصولاتی که با صنایع تکمیلی بوجود می آید می توان به جای صادرات قسمتی از نفت، موجبات شکوفایی اقتصادی کشور را رقم زد.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

40 هزار تن گندم از کشاورزان مازندران خریداری شد

هزار ایستگاه رصد میوه مدیترانه‌ای در مازندران

افت 15 درصدی مصرف محصولات لبنی

پیک مصرف برق در مازندران به 1850 مگاوات رسید

40 هزار تن گندم از کشاورزان مازندران خریداری شد

بودجه 240 میلیارد ریالی فرهنگی شهرداری ساری چگونه هزینه می شود؟

زمین های کشاورزی با ارزش اما برای فروش!

55 پروژه راه و شهرسازی هفته دولت در مازندران بهره برداری می شود

تخصیص 250 میلیارد ریال بودجه برای تکمیل نیروگاه زباله‌سوز نوشهر

تمام زیرساخت های برداشتن تحریم های اقتصادی را دارا هستیم

کشف 2 تن چوب آلات جنگلی قاچاق در میاندورود

جوی پایدار در مازندران/ کشاورزان محصولات خود را برداشت کنند

نمایشگاه ملی صنایع دستی در مازندران برپا می شود

توزیع لاستیک های وارداتی تابع بازار ارز است

حال خوش حدود 70 درصد از صنایع مازندران

سرنوشت ناتمام حدود 600 طرح صنعتی در مازندران

دست‌بافته های زنان به خارج صادر می شود

وقتی خزر هست اما...

بانک ها برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف مشارکت کنند

وقتی خزر هست اما...

افت شدید ارزش معاملات سهام در بازار بورس مازندران

نخستین برنج ارگانیگ مازندران برداشت شد

خرده مالکیتی برای صادرات برنج مازندران یک آفت است

20 مرداد خط پایان کشت دوباره برنج در مازندران تعیین شد

تکمیل پروژه های تولیدی بالای 60 درصد پیشرفت از اولویت ها است

کاهش 6 درصدی تلفات شبکه توزیع برق مازندران در دولت تدبیر

آیا حذف چهار صفر بدون اصلاحات اقتصادی اثری دارد؟

تعطیلی 11 کارگاه معدنی در مازندران

ایران رتبه 7 تولید و رده 50 صادرات هلو و شلیل را دارد

نبود صنایع تبدیلی و هجوم دلالان آفت بزرگ باغداری است

بازدید معاون رئیس جمهور از مزرعه پرورش ماهی دو هزار تنکابن

طرح تولید انبوه قزل آلای رنگین کمان عاری از بیماری رونمایی شد

صادرات 421 هزار تن کالا از مازندران به 24 کشور جهان

پروژه 2 میلیاردی مخابراتی دهستان فشکور راکد مانده است

160 هزار میلیارد ریال پروژه گردشگری در مازندران در حال اجرا است

صنعت گردشگری با مزرعه در مازندران تقابل دارد!

پرداخت 603 میلیارد ریال از مطالبات گندمکاران مازندران

سهم 61 درصدی مالیات در بخش صنعت/ نهضت صادرات محور راه افتد

نرخ گذاری های ارزی رانت جدید ایجاد کرده است

تولید را نباید متوقف کرد

قفل یک واحد بزرگ تولیدی در آمل پس ازیک دهه باز شد

مازندرانی ها به فروش سهام روی خوش نشان دادند

مجوز ایجاد شهرک صنایع دستی و گردشگری مازندرن برای رامسر صادر شد

احیای قطب کشاورزی کشور با طرح همگام با کشاورز

754 میلیارد ریال از مطالبات گندمکاران مازندران پرداخت شد

100 میلیارد تومان سرمایه درگردش برای صنایع چوب و کاغذ تخصیص یافت

900 میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت به بخش کشاورزی مازندران اختصاص یافت

تامین منابع بنگاه‌های تولیدی بانک محور است

قانون های بانکی چوب لای چرخ تولید گیاهان زینتی می گذارند/ لزوم تغییر گلخانه های مازندران به شیوه صنعتی

کشاورزی مازندران با ویلاسازی ها متلاشی شده است