پیام مازند

آخرين مطالب

مصرف برق مجانی در ویلاهای غیرمجاز غرب مازندران مقالات

مصرف برق مجانی در ویلاهای غیرمجاز غرب مازندران

  بزرگنمايي:

پیام مازند- غرب مازندران به علت برخورداری از موقعیت‌های ممتاز گردشگری نظیر دریا، جنگل، روستاهای بکر و سرسبز از دیرباز مورد اقبال شمار زیادی از مسافران، گردشگران داخلی و خارجی بوده و به همین خاطر با تغییر بی رویه کاربری زمین‌های کشاورزی و در پی آن ساخت و سازهای غیرمجاز عده زیادی از افراد غیربومی اقدام به ساخت ویلا در خارج از محدوده و حریم شهرها کرده اند.

اگر چه برابر قانون سازندگان سازه‌های غیرمجاز از گرفتن خدمات عمومی مانند برق، آب، گاز و تلفن محرومند، ولی آمار بالای ویلاهای ساخته شده در غرب مازندران امکان کنترل آنها را سخت کرده و صاحبانشان هم از این فرصت برای بهره گیری از اینگونه خدمات به صورت مجانی و غیرمجاز روی می‌آورند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق غرب مازندران در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: بیشترین گیرندگان برق غیرمجاز در این شهرستان‌های گردشگرپذیر غرب استان ویلاداران خوش نشین هستند.

کیوان فرح زاد افزود: به دنبال چندین مورد عملیات تست و بازرسی و مانورهای جهادی در مناطق آلوده مشخص شد که اغلب اقامتگاه‌های غیررسمی فاقد انشعاب، همان صاحبان ویلاهایی هستند که در پایان روزهای هفته به غرب مازندران می آیند و به شکل غیرمجاز از برق استفاده می‌کنند.

طبق آمار رسمی از 2 دهه پیش تاکنون حدود 35 هزار واحد ویلای غیرمجاز در حریم شهرهای گردشگرپذیر غرب مازندران ساخته شده است، اقامتگاه‌های که به شکل غیرقانونی اقدام به انشعاب غیرمجاز آب، برق و گاز می‌کنند و در نتیجه علاوه بر افت ولتاژ برق و تلفات انرژی، سبب وارد کردن خسارت‌های هنگفتی هم به بیت المال می‌شوند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق غرب مازندران گفت: به عنوان نمونه از ابتدای تابستان تاکنون همزمان با اوج گرما نیروهای عملیاتی تست و بازرسی در قالب 103 اکیپ طی این مدت 779 مورد انشعاب غیرمجاز را شناسایی و نسبت به جمع آوری کابل‌هایی که به شکل غیرمجاز به شبکه متصل بود، اقدام کردند و اغلب این افراد متخلف صاحبان ویلاهای خوش نشین بودند.

فرح زاد افزود: هم اکنون اقامتگاه‌ها فاقد انشعاب پس از ثبت موقعیت جغرافیایی در سامانه شرکت توزیع نیروی برق غرب مازندران همچنین برای صاحبان آنها نیز پرونده سازی شد و بزودی با همکاری مشاوران حقوقی برای مجازات دستگاه قضائی معرفی می‌شوند.
به گفته او در سال 95 حدود 10 هزار مورد انشعاب غیرمجاز با میزان 21.2 درصد تلفات انرژی شناسایی شد و میزان خسارتی که ناشی از این موضوع به بیت المال وارد شد حدود 200 میلیارد ریال بوده است.

وی اظهار داشت: در پی انجام اقداماتی مانند برگزاری مانورهای جهادی در مناطق آلوده و نیز اعزام اکیپ‌های تست و بازرسی و نیز مصوبه دولت مبنی بر واگذاری غیردانم انشعابات به سکونتگاه‌های فاقد انشعاب، آمار انشعابات غیرمجاز تا سال گذشته به شش هزار و 900 مورد کاهش یافت و میزان خسارتی ریالی ارزیابی شده ناشی از این موضوع نیز به حدود 90 میلیارد ریال رسیده است.

این مسئول گفت: همچنین میزان تلفات انرژی نیز ناشی از انشعابات غیرمجاز تا سال گذشته به 16.9 درصد کاهش یافته است.

دولت در خرداد ماه سال 96 طی مصوبه‌ای تمامی دستگاه‌های خدمات رسان را مکلف کرد تا نسبت به واگذاری انشعاب‌های آب، برق، تلفن، گاز و وفاضلاب به صورت غیردائم تا تعین تکلیف قانونی به کسانی که به شکل غیرمجاز استفاده می‌کنند اقدام نمایند.

درحالی که بر اساس ماده 8 قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها مصوبه سال 1385، واگذاری هرگونه انشعاب برق، آب، گاز و تلفن به واحدهای مسکونی و تأسیسات زیربنایی غیر مجاز از سوی دستگاه‌های ذیربط ممنوع بود و همین عامل باعث انشعاب غیرمجاز برق در این منطقه شده است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق غرب مازندران گفت: بدنبال ابلاغ این مصوبه دولت برای واگذاری موقت انشعاب برق به مشترکان غیر مجاز از سال 96 تاکنون حدود 29 هزار مورد درخواست انشعاب در سامانه این شرکت ثبت شد که تاکنون به دستکم 14 هزار و 400 مورد انشعاب به آنها به صورت غیردائم واگذار شده است.

فرح زاد افزود: هرچند در واگذاری انشعاب به این شکل با مشکلاتی هم همراه هستیم ولی این مصوبه دولت مزیت‌های فراوانی دارد و آن اینکه راهکار مناسبی برای کاهش انشعاب غیرمجاز برق، پیشگیری از افت ولتاژ و خسارت‌های هنگفت به این سرمایه ملی در این منطقه خواهد بود.

وی، میزان مصرف برق در زمان اوج مصرف را حدود 740 مگاوات ساعت در حوزه زیر پوشش شرکت توزیع غرب مازندران اعلام کرد و ادامه داد: در حالی که این رقم در پیک بار متوسط حدود 320 مگاوات ساعت و پیک بار پایه حدود 160 مگاوات ساعت ثبت شده است و در مجموع این روزها میزان مصرف برق نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 2 درصد رشد نشان می‌دهد.

براساس آمار از مجموع 610 هزار مشترک زیر پوشش شرکت توزیع غرب مازندران دستکم 13 هزار و 723 مشترک به عنوان مشترکان پرمصرف شناسایی شده‌اند که خانگی هستند
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق غرب مازندران برای گذر از گرمای تابستان و نیز پایداری شبکه‌ها از مشترکان خواست تا نسبت به رعایت الگوی مصرف بهینه برق جدی باشند و سعی کنند درجه کولر را در ساعات پیک بار یعنی 12 تا 16 و 19 تا 23 روی دمای آسایش 24 درجه تا 26 درجه قرار دهند ضمن آنکه در این زمان‌ها دراستفاده از لوازم برقی پرمصرف بپرهیزند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بوم گردی مازندران نامش را یدک می کشد؟!

نابودی سرمایه ملی به چه قیمتی؟

پیامدهای ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی در یونسکو

مازندران؛ 126 روز پس از سیل!

"مارکوه" فلک الافلاک شمال

سفر به خانه نیما از گذر گاه البرز

بافت تاریخی رامسر زیر چرخ کامیون ها/ ناکامی رینگ شهری

درد را از هر طرف بخوانی درد است!

رنگ زمانه بر نام‌ها

شیدایی روستاییان مازندران در زیرسایه خورشید

چورت، تابلوی خلاقیت طبیعت در قاب دریاچه

مات و مبهوت گرانی کاغذ شدیم!

مصرف برق مجانی در ویلاهای غیرمجاز غرب مازندران

حمل و نقل بین المللی مازندران روی کاغذ/ خوش رکاب ها صوری شدند

ابهامات مالی ؛ مجهول جدید در معادلات باشگاه نساجی

زباله هایی که در دریا و جنگل رها می‌شود/ فرجام مبهم زباله سوزها

هیچ روزی تکرار دیروز نیست

این طلای دردسر ساز!

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

آژیرخطر برای جنگل های هیرکانی به صدا در آمد!

سه شنبه هایی که مردمی نیست/ دورهمی مدیران با جلسات تکراری

تداوم کمک رسانی به سیل زدگان تا رفع مشکلات

مدیریت پسماند مازندران ، گزینه همیشه روی میز

چرخ‌های سفالگری جویبار از حرکت ایستاد/ خام فروشی در صنایع دستی

آرزوی خانه دار شدن؛ پر!

چگونه ذهنی آرام داشته باشیم؟

آب در پشت سدها و شالیزارهای تشنه در شرق مازندران

لایروبی رودخانه های شرق مازندران شاید وقتی دیگر

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

چرا بر طبل جدایی رامسر از مازندران می کوبند؟

جشنواره مدل موی ایرانی در آرایشگاه‌های شهرستان نور

توهم پرآبی

رهاسازی فاضلاب خانگی، زخم ناسور چهره شهری مازندران

وقت‌کشی در عقب‌گرد از ساحل/ روند آزادسازی حریم دریا کند است

مروارید جنگل های نکا در رویای ثبت ملی/گردش مالی 10 میلیاردی تمشک

گذر از تابستان داغ با مدیریت مصرف انرژی

آتش فقر امکانات بر جان مهم ترین ذخیرگاه طبیعی زیست کره ایران

کشاورزی مازندران زیر تیغ بی توجهی مسئولان/ پاشنه اقتصاد ایران روی صنعت کشاورزی نمی چرخد!

چند درصد جمعیت مازندران سیگاری هستند؟

ارجاع به مطب؛ نسخه بیمارستانی برخی از پزشکان مازندران

این جاده‌ها به مقصد نمی‌رسند

طرح مازندران پاک در کش‌وقوس برداشت‌های اداری

چرا برخی از کودکان لکنت زبان می گیرند؟

غرق شدن در گرداب فضای مجازی به چه قیمتی؟!

خانه به دوشی بیماران ام اس/ سالانه 40 بیمار در آمل افزوده می شود

جای خالی تدبیر و مسئولیت در گردشگری های نوپدید مازندران

میراث خواران ، چابکتر از میراث داران

مشکل سوخت کشاورزی در بهشهر ؛ از کندی ثبت سامانه تا چاههای غیرمجاز

ساخت و سازهای افسار گسیخته در روستاهای رامسر، عامل توسعه یا نابودی؟

همیشه رد پای یک دوست در میان است!