پیام مازند

آخرين مطالب

بازتاب هنر علوي در امامزادگان مازندران مقالات

بازتاب هنر علوي در امامزادگان مازندران

  بزرگنمايي:

مازندران با داشتن بيش ازهزار و 300 بقعه متبرکه و امامزاده همه روزه ميزبان زائراني است که از گوشه و کنار کشور و جهان براي زيارت مشرف مي شوند و در تعطيلات نوروزي سالجاري تاکنون حدود چهار ميليون نفر به امامزادگان و بقاع متبرکه استان مشرف شدند.

اوضاع جوي و موقعيت اقليمي در طرح بناهاي تاريخي و مصالح به كار رفته در آن‌ها بسيار مؤثر بوده، شكل آن‌ها را دگرگون كرده است، تا آن جا كه شباهت كمتري بين بناهاي تاريخي و مذهبي اين منطقه با ساير نقاط ايران وجود دارد. از جنبه‌ معماري مصالح اصلي بناي مسجد و بقاع متبركه در اين مناطق، گاهي تنها چوب بوده كه ماندگاري و استحكام آن در مناطق مرطوب زياد نيست، از گنبدهاي كاشي‌كاري و گلدسته‌هاي مزين، در اين مناطق كمتر نشاني است.

بناهاي تاريخي اين منطقه بسيار ساده است و بيشتر آن‌ها به شكل مربع يا مستطيل ساخته شده‌اند. براي مثال، با تفاوت‌هايي در اكثر مناطق تنكابن و رامسر، ديوار بقاع را به همان روش‌ خانه‌هاي روستايي، يعني با چوب و شاخ و برگ درختان و گل و گاهي هم آهك، ساخته‌اند. بام بقاع نيز مشابه همين خانه‌ها ايجاد شده، گاه آن را با سفال و حلب و در مناطق ييلاقي با چوب‌هايي به نام لت مي‌پوشانند.

با اين توصيف سري به امامزادگان مازندران مي زنيم که همه روزه بويژه در ايام نوروز پذيراي مسافران و زائراني از راههاي دور و نزديک هستند.

امامزاده ابراهيم(ع) آمل، با بنا و پلان مربع شکل و بدنه آجري و گنبد هرمي شکل در قرن نهم هجري در شهر آمل ساخته شده است و بر روي در و صندوق چوبين روي مرقد کتيبه هاي زيبايي به خط رقاع حک شده که طبق مفاد آنها، مزار مربوط به ابومحمد ابراهيم از فرزندان امام موسي (ع) است.

بقعه شيخ موسي و امامزاده عبدالله بابل در روستاي ييلاقي شيخ موسي در حدود 80 کيلومتري شهر بابل در منتهي اليه بخش بندي پي شرقي قرار دارد و کتيبه ها و نقش نگارهاي موجود روي درها و ضريح زيارتگاه در نوع خود بي نظير و ديدني است.

بقعه تاريخي امامزاده ابراهيم بابلسر مربوط به قرن نهم هجري است که در مرکز شهر بابلسر ساخته شده و يکي از زيارتگاههاي مهم مازندران است و بين اهالي به امامزاده ابوجواب معروف است.
مصالح اين آجر، ملاط، ساروچ و کاشي بوده و گنبد هرمي شکل آن عظمتي خاص دارد.

امامزاده عباس ساري در حاشيه شمالي ورودي شهر ساري واقع شده و از نظر شيوه معماري، گنبد هرمي شکل و صندوق چوبي نفيس يکي از بناهاي معروف استان مازندران است که تاريخ ساخت آن به سال 897 هجري قمري مي رسد و سه امامزاده به نامهاي عباس، محمد و حسين در آن مدفون است.

در شهرستان مياندورد نيز 23 امامزاده وي وجود دارد که به گفته حجت الاسلام فتاح سوادکوهي رئيس اداره اوقاف و امور خيريه شهرستان مياندرود، آمار بقاع متبرکه داراي شجره‌نامه در مياندرود به نسبت شهرستان‌هاي ديگر استان بيش‌تر است؛ هفت يا هشت امامزاده از جمله امامزادگان جعفر «دارابکلا»، جمال‌الدين «ورکلا» و امام‌زاده علي‌اکبر «اوسا» داراي شجره‌نامه هستند.

وي به قابليت گردشگري امام‌زادگان شهرستان اشاره کرد و گفت: هر چند بيشتر آن‌ها در حاشيه شهر قرار دارند اما راه دسترسي امامزادگان، سخت‌گذر نيست، در مکان‌هايي سرسبز و زيبا و مناسب براي گردشگران قرار گرفته‌اند با اين حال براي جذب گردشگر و زائر نياز به تبليغات بيشتر و از طرفي کمک مسئولان شهري دارند.

وي با اشاره به مهجوريت امامزادگا شهرستان، مناسب نبودن زيرساخته را از جمله عوامل بيان کرد و گفت: نداشتن راههاي دسترسي آسفالته و وجود راههاي خاکي، بهرم مند نبودن از گاز از جمله مشکلات است.

در شهرستان آمل نيز ر کنار اين همه زيبايي‌ها، شهرستان آمل داراي 81 مکان متبرکه است که 101 امامزاده در دامان آن آرميده‌اند. آرامگاه‌هاي عالي‌کيا سلطان (ره) در روستاي خشک‌رود، درويش سهراب (ره) در روستاي کلاصفا، علمدار حسين(ع) در روستاي آبسرفت، همچنين زيارتگاه‌هاي شاه‌زيد (ع) در روستاي شاه‌زيد، عالي‌کيا سلطان (ره) در روستايي به همين نام، و قدمگاه سراسر نور و معنويت« شاه‌نور» در روستاي ابياک‌محله و حسينيه معروف معصوم‌زاده (قاديکلا) در روستاي چندرمحله، در ليست اماکن متبرکه شهرستان تاريخي آمل هستند.

اجراي طرح هايي نظير آرامش بهاريف خيمه معرفت، ايستگاههاي صلواتي، قرآن بخوانيم و جايزه بگيريم و ... سبب افزايش شمار زائران بقاع متبرکه مازندران و رونق توريسم مذهبي در استان شده است.

مديرکل اوقاف و امور خيريه مازندران، اشاره به اجراي طرح آرامش بهاري در 250 بقعه متبرکه اين استان ، گفت: اين طرح با هدف ارايه خدمات مطلوبتر و استفاده مسافران و گردشگران نوروزي از امکانات خدماتي و رفاهي موجود در بقاع متبرکه مازندران اجرا شده است.

حجت الاسلام عليزاده افزود: با بازديد هاي ميداني صورت گرفته و همچنين گزارش هاي دريافتي ، استقبال مسافران و گردشگران نوروزي از طرح آرامش بهاري بسيار مطلوب بوده است.

وي مهمانان و مسافران نوروزي را ازجمله مخاطبان اصلي طرح آرامش بهاري ذکرکرد و گفت: زائران و شهروندان مازندراني ميزبانان اصلي طرح آرامش بهاري در استان محسوب مي شوند.

حجت الاسلام عليزاده با اشاره به اجراي برنامه هاي مختلف فرهنگي و مذهبي در محل مقابر امامزادگان استان در قالب اجراي طرح آرامش بهاري ، گفت: اجراي برنامه هاي مختلف فرهنگي و مذهبي عامل مهمي در تحقق بقاع متبرکه به قطب فرهنگي است.

وي با تاکيد بر اينکه اوقاف مازندران از تمامي امکانات و ظرفيت هاي موجود براي تحقق اهداف مقام معظم رهبري مبني بر تبديل بقاع متبرکه به قطب فرهنگي به شکل مطلوب استفاده خواهد کرد ، گفت: هدف از اجراي طرح آرامش بهاري تبديل بقاع متبرکه به قطب فرهنگي است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بهشت پرندگان مهاجر می‌خشکد/ روزگار برزخی یک تالاب

گذار آرام مکانیزاسیون در شالیزارهای مازندران

ماری خوش خط و خال در انتظار مازندران!

مجلس مثل زیارت نامه حضرت مسلم شده است

کاهش ازدواج؛ دغدغه ای برای تمام فصول

مازندران را از فراز آسمان ها ببینید!

از پروازهای تفریحی شاهانه تا 6 هزار پرواز مردمی

«طاهره 14 ساله سواد ندارم»؛ رنجنامه کودکان «زباله گرد»

آرزوهای کودکان کتاب؛ دوستی کودکان کار با یار مهربان

بی هویتی فرزندان در محلات آسیب پذیر مازندران

مرغ همچنان یک پا دارد/ گرانی در مهد پَرطلاها

خداحافظی تیلر با شالیزارهای مازندران

صادرات پرتقال به رودخانه و دریا/ خزان مرکبات در راه است

سهام فروشی یا مازندران فروشی؟

چرخش برعکس صادرات در مازندران

گردشگری مازندران؛ ظرفیت آنتالیایی، مدیریت کلکته ای

شهر الکترونیک در مازندران؛ نیازمند فرهنگ سازی تدریجی

عیسی خندق زائر دارد؛ « توران» پس از 62 سال دعوت شد

جمع آوری درختان افتاده، اسم رمز دور زدن طرح تنفس جنگل

گلایه مسافران غرب مازندران از لغو پروازها در فرودگاه نوشهر

دکانی به نام پاچه خواری

نفس های آخر نمدمالی در مازندران

شگردهای نوین کلاهبرداری؛ تصادف تقلبی وخودزنی

زباله «طلا» نشد/ کوههای کثیف قد می کشند

مازندران برهوت می‌شود!؟

کمربندی ناتمام فریدونکنار؛ پیست موتورسواران

استفاده بیش از حد از دمنوش های گیاهی خطرناک است

گرانی و تجمل گرایی تهدیدهای دورهمی طولانی ترین شب سال

بودجه پژوهشی یک درصدی و کش و قوس های صد درصدی

شبی خوش است بدین قصه اش دراز کنید

کودکان و اهریمن "اعتیاد" والدین!

فرمالیته شدن دوره های کارآموزی دانشگاه ها

طرح استیضاح وزیر علوم به صلاح جامعه دانشگاهی کشور نیست

سرمایه‌هایی که "خاک" می‌شوند!

مهاجرآباد سیل‌زده چشم به راه وعده مسئولان/ اگر خون دل بود ما خورده‌ایم!

انتقال آب خزر به سمنان، تهاجمی بزرگ به حوزه آبریز مازندران!

خزر شوره زار می‌شود؟

تالابی منحصر به فرد با گونه های خاص در بابل/ نقض حریم تالاب ها، مرگ آنها را رقم می زند

این راه همراه نیست/ سه چهارم ادارات مازندران رمپ مناسب ندارند

تیغ بازار یابهای لوازم بهداشتی و آرایشی بر پوست و مو زنان

خانواده از منظر قرآن چه جایگاهی دارد؟

مجازات پولشویی چیست؟

زنان اسیر در چنگال "خشونت"/ آمارهای ارائه شده در مورد خشونت زنان واقعی نیست

کلاردشت باپروژه‌های بی سرانجام بهشت نمی‌شود/شهردار:مخالفان حسودند

قصه‌های گنبد کبود؛ تمرینی برای خوب زیستن کودکان

بهار پاییزی کتاب در مازندران/ حال کتاب خوش نیست

خانه های تاریخی "بلده" محکوم به نابودی!

بسیج سمبل وحدت ملی و دانشگاه انسان سازی است

روسای بازنشسته هیات های ورزشی مازندران گوش به زنگ فدراسیون

روستاهای بابلسر میزبان طرح امام شدند