آخرين مطالب

یک یا حسین تا اربعین باقی است

شور و شیدایی مسافران اربعین/ عاشقی بر مدار کربلا مقالات

شور و شیدایی مسافران اربعین/ عاشقی بر مدار کربلا

  بزرگنمايي:

مازندران آنلاین -   تا اربعین یک یا حسین باقی است و همپای با مسافران حسینی نوای روح‌بخش «به حسین و کرببلا را صلوات» 1400 کیلومتر این‌طرف‌تر از کربلا در مازندران طنین‌انداز شده است.

 عطر و دود اسپند فضای شهر را معطر کرده و خادمان حسینی از گوشه و کنار مازندران خود را برای اربعین حسینی مهیا می‌کنند و نوبت به‌نوبت روانه کربلای معلا می‌شوند.
«اول به مدینه مصطفی را صلوات، دوم به نجف شیر خدا را صلوات، سوم به بقیع و چهار امام معصوم، چهارم به حسین و کربلا را صلوات...». نوای چاووش‌خوانان در فضای شهر پیچیده، هوای شهر با عطر اسپند و گلاب معطر شده و خادمان حسینی که بانوای صلوات از دروازه قرآن رد می‌شوند تا خود را زودتر از زائران حسینی به کربلای معلا و اربعین رسند.
دل مردمان شهر به‌سوی کربلا پرمی کشد و گونه‌هایی که با اشک خیس می‌شود و بی‌اختیار می‌گویی سلام بر حسین فاطمه.
موکب باب‌الحوائج نور مازندران نام دارد و امسال برای دومین سال روانه کربلا می‌شوند، از همه قشرها و سن‌ها در آن حضور دارند از عموعباس نانوا گرفته تا جوانی که قرار است هم کار برق ساختمان موکب را انجام دهد و هم کارگری کند. معلم، کارمند، کارگر و کارفرما همه و همه یک پیشانی‌بند بسته‌اند و آن پیشانی‌بند یا حسین و یا زهرا است.

کاروان که از شهر می‌گذرد، چشمان اهالی شهر در هوای غریب کرببلا تر می‌شود، گاه بر سینه می‌زنند و گاه ذکر می‌گویند و از خادمان حسینی التماس دعا دارند و می‌گویند: خوشا به سعادتان خادمان حسین.
پیشاپیش کاروان، یکی چاوش‌خوانی می‌کند، «هرکه دارد هوس کرببلا بسم‌الله/ هر که دارد سر همراهی ما بسم‌الله» بعد به 14 معصوم و شهدای کربلا سلام می‌دهد.
قدم به قدم با یک علم به‌سوی حرم می‌روند و دلشان را پر داده‌اند سمت حرم شش گوشه‌ای که گنبدش از دورترها هم پیداست، طلایی‌تر از تمام عکس‌هایی که قبلاً دیده‌اند، ساده‌تر و نورانی‌تر. دلشان تپیده و نینوایی شده، دنبال چشم‌هایی بوده که گفته‌اند حتماً آن‌ها را می‌بیند؛ چشم‌های پاک امامی که اربعینش بعد از هزار و چهارصد و سی و چند سال هنوز شور برپا می‌کند و دل می‌سوزاند .
رستم عبدی مسئول موکب نور مازندران امسال نیز دلش هوایی شده و می‌گوید: برای برگزاری مراسم اربعین از هفته‌ها قبل مردم به جنب‌وجوش افتاده و برای رسیدن به کاروان زوار از هر تلاشی دست نمی‌کشند، مردمی که معتقدند در مسیر عشق باید معشوق تو را طلب کند وگرنه وصال برای عاشق ممکن نیست .
وی ادامه دهد: چنین سفری کمتر نصیب انسان می‌شود و خوشحالم که امسال به‌عنوان خادم حسینی در کربلا خدمت می‌کنم، هرسال موکب‌های ایرانی تعدادشان بیشتر از قبل می‌شود و مجهزترین و بهداشتی‌ترین موکب‌ها هم متعلق به ایران است، هرچند عراق هم در پذیرایی مسیر کم نمی‌گذارد.
محمد دانشجوی مازندرانی که قرار است امسال همانند سال قبل در مراسم پیاده‌روی اربعین شرکت کند بابیان اینکه در این سفرمی‌توانی نهایت سادگی را ببینی، بیان کرد : انسان‌هایی که پیاده می‌روند همگی خودشان هستند و درگیر هیچ قیدوبندی جز غم امام حسین (ع) نیستند و این را می‌توان از کوله‌های خالی روی دوششان یا پای‌برهنه مردان و چادر خاکی زنان فهمید .
امسال 20 موکب از مازندران در کربلا و نجف برای خدمات‌رسانی به زائران حسینی برپا می‌شود و از اوایل هفته جاری، موکب‌های مختلف استان روانه عراق شدند. علاوه بر موکب‌ها، کاروان پزشکی، امدادی، دوچرخه‌سواری و ... از مازندران عازم کربلا شده‌اند و کریمی رئیس هیئت دوچرخه‌سواری مازندران در گفتگو با خبرنگار اظهار داشت: رکاب‌زنی دوچرخه‌سواران مازندران از مرز مهران آغاز و تا کربلای معلا و نجف ختم می‌شود.
وی مسیر رکاب‌زنی را به‌صورت رفت‌وبرگشت 700 کیلومتر اعلام کرد و گفت: به مناسبت هفته تربیت‌بدنی رکاب‌زنی دوچرخه‌سواران استان متشکل از هیئت دوچرخه‌سواری نکا، گروه شهدای حلم سر از بخش میان درود، مدافعان حرم، جانبازان مدافع حرم و دفاع مقدس و بسیجیان جمعی گردان تکاوری 215 امام حسین (ع) از مهران به سمت کربلا انجام می‌شود.
تاکنون بیش از 20 هزار زائر مازندرانی برای پیاده‌روی اربعین حسینی ثبت‌نام کردند و به گفته علیرضا یونسی معاون سیاسی امنیتی استانداری مازندران، هم‌زمان با اربعین حسینی 20 موکب برای خدمات‌دهی به زائران حسینی در کربلای معلا و نجف اشرف برپا می‌شود و از این تعداد هشت موکب با مشارکت مردم و عزاداری حسینی عراق برپا خواهد شد.
وی گفت: موکب‌های استان امسال در شهر کربلا، سه‌راهی کوت و مسیر کربلا به نجف به زائران حسینی در کشور عراق خدمات‌دهی خواهند کرد.

وی تصریح کرد: تا پایان روز پنجشنبه حدود 20 هزار نفر از زائران استان گلستان و مازندران برای شرکت در مراسم پیاده‌روی اربعین حسینی در سامانه سماح ثبت‌نام کردند که از این میزان بیش از 11 هزار زائر مازندرانی و بقیه گلستانی هستند.
یونسی بابیان اینکه کنسولگری موقت عراق برای صدور روادید و خدمات‌دهی به زائران حسینی مازندران و گلستان در ساری دایر شده است از زائران خواست تا برای سفر و شرکت در مراسم اربعین حسینی نسبت به دریافت روادید اقدام کنند.
شمار زائران استان که سال قبل برای مراسم اربعین حسینی ثبت‌نام کرده بودند حدود 50 هزار نفر بود و امسال پیش‌بینی می‌شود شمار مسافران اربعین از این میزان فراتر رود.
در آن‌سوی مرزها و 1400 کیلومتر دورتر از مازندران، جوانان و خادمان حسینی از چند روز قبل مهیای آماده‌سازی موکب‌ها برای پذیرایی از زائران حسینی هستند. پیر و جوان موکب، عاشقانه و خالصانه دست‌به‌دست هم می‌دهند تا آشپزخانه و نانوایی سیار به پا کنندو همه عشقشان، خدمت به زائرانی است که از راه می‌رسند، چه آشنا، چه غریب، ایرانی یا غیر ایرانی، همه آنان مهمان موکب می‌شوند.
گرمای سوزان روزها و شبهای سرد شهر کربلا، زندگی در چادر با امکانات اولیه، دوری از خانواده و وطن، ذره‌ای از ارادت و عشق خادمان حسینی به زائران را کم نمی‌کند و روزبه‌روز بر ارادتشان به مهمانان کربلا بیشتر و بیشتر می‌شود.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شخم زمستانه در مناطق بارانی ممنوع!

دیابت ؛ شاهراه ورود به مسیر مرگ خاموش

این من بودم که...

قصه ناتمام نساجی های قائمشهر

جنگل تراشی در مقابل چشمان مسئولان/ مناطق بکری که بلعیده می‌شوند

روزگار تلخ مرکز تجارت شمال در «بارفروش دِه»

صنعت مازندران "مادر" ندارد!

نخستین ساکنان مازندران چه کسانی هستند؟

مدیرعامل باشگاه نساجی مازندران : اعتراف به اشتباهات کردید ولی چه سود؟

چشم‌چرانی به اراضی مازندران؛ ممنوع!

نمره منفی برای کمیته های بحران

برای چهل سالگی انقلاب چه کرده اید؟

گردشگری با طعم فقر امکانات در منطقه نمونه ساحلی

روستا؛ منبع اساسی آغاز یک توسعه پایدار/ نگرش خود به روستا را تغییر دهیم

درباره حادثه پل سفید

سیل‌گیر!؟

دردمان از نشنیدن نیست؛ گوش شنوایی نیست

مادران انتظار؛ 35 سال چشم به راه علیرضا

گردشگری در مازندران؛ از "عمل" تا "عنوان‌زدگی"

ثبت 68 آیین معنوی مازندران/ از « گهره بندی» تا «مشال پلیته»

داغ بردل نشسته «خزر»/ سوگواره دریا پایان ندارد

ضریحی که ندیده ساخته شد/ عشق به امام حسین (ع) درقاب هنر

حکایت تلخ "درس خواندن" و "کمر شکستن"

کرب زنی؛ آئینی برای همنوایی با امام حسین (ع)

هجوم "خوران"به جنگل های یتیم شمال به بهانه گردشگری!

"نُکرس" زیبایی مطلق در دل ستبر کوهستان

"کم‌آبیاری بخشی ریشه" راهکاری علمی برای سازگاری با شرایط خشکی

افزایش حباب سن ازدواج در جامعه امروزی/ استقلال مالی؛ دختران را ازدواج گریز کرده است!

گردشگری با طعم جهادی

کلیدهای طلایی رفتار با نوجوانان

محورهای مواصلاتی مازندران جولانگاه عزرائیل!

تلف شدن ماهیان رودخانه فریدونکنار در تداوم تناقض‌گویی مسئولان/ مشکلات زیست محیطی که سلامت مردم را نشانه گرفته است

«خوتکا» پیشمرگ پرندگان مهاجر شد/ مهمان‌کشی ممنوع

سناریوی نرخ ارز و جولان قیمت ها در بازار مصرفی

پلاستیک؛ هیولایی که سلامتی را می بلعد

دست برنجکاران مازنی زیر سنگ شالیکوبی داران

باران به داد میانکاله رسید/آتشی که زمین خواران برافروختند

"الیت"؛ مدفن یک تمدن تاریخی

ارزمون شکارچیان درگذشت

معدن‌کاری لرزه برجان ولشت انداخت/ مرگ بهشت نزدیک است

شیرمادر؛ بهترین گزینه برای تغذیه کودکان شیرخوار

این همه تبلیغات بنر در ساری برای یک سالگرد

سرریز جاذبه های گردشگری در مسیر راه آهن شمال

خطر تکرار فاجعه در بافت های ناایمن/ تهدید جان 400 هزار مازنی

ضرورت تهیه « نقشه خطر» در ساری

مازندران در انتظار انفجار جمعیت/ «جنگل‌نشینی» پدیده در حال وقوع در مازندران

جای خالی متخصصان در معادن ناایمن مازندران

نسخ کشی از سفره های زیرزمینی مازندران برای کشت دوم برنج

مهمان کُشی خزر/ غریق نجات متولی می خواهد

آش چنان سوخت بال و پرت را...