پیام مازند

آخرين مطالب

همزمان با آغاز رسمی برداشت شلتوک ؛

استاندار مازندران خواستار توقف واردات و اعلام نرخ خرید توافقی برنج شد سياسي

استاندار مازندران خواستار توقف واردات و اعلام نرخ خرید توافقی برنج شد

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری- استاندار مازندران همزمان با آغاز رسمی برداشت شلتوک از شالیزارهای استان خواستار توقف واردات برنج خارجی و اعلام نرخ خرید توافقی برای برنج ارقام کیفی استان شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، احمد حسین زادگان روز پنجشنبه در آئین نخستین برداشت مکانیزه شلتوک از شالیزارهای استان در شهرستان آمل تاکید کرد که اقتصادی نگه داشتن کشت و کار برنج و دیگر محصولات کشاورزی مهم ترین راه حفظ اراضی کشاورزی مازندران از خطر تغییر کاربری است.
وی با اعلام اینکه مسئولان استان تلاش هایشان را در زمینه تحقق خواسته های کشاورزان برنجکار مضاعف کرده اند، گفت: نگرانی کشاورزان را نسبت به کاهش قیمت برنج طی چند هفته اخیر موضوعی جدی و قابل توجه مسئولان استان بوده است و پیگیری شده است.
نماینده عالی دولت در مازندران گفت: با توجه به اینکه قیمت برنج تابع عرضه و تقاضا است و بخشی نیز در اخیتار دولت است، مکاتبه ای را با هماهنگی مجمع نمایندگان با معاون اول رئیس جمهوری داشته ایم تا واردات برنج خارجی در زمان برداشت محصول داخلی متوقف شود.
حسین زادگان افزود: مقرر شد تا واردات و توزیع برنج خارجی از مرداد ماه تا چهار ماه آینده متوقف شود و این می تواند کمک مناسبی برای کشاورزان و جلوگیری از جولان دلالان در بازار برنج استان باشد.
استاندار مازندران گفت: خرید تضمینی ارقام پر محصول و خرید توافقی ارقام محلی برنج هم از دیگر برنامه های استان در حمایت از برنجکاران است که در دست پیگیری است.
وی گفت: نگرانی شالیکاران برای ما قابل درک است برای اینکه نه تنها امسال هزینه تولیدشان افزایش یافته، بلکه هزینه زندگیشان هم به خاطر گرانی ها بیشتر شده و لازم است قیمت محصول تولیدیشان در سطحی باشد تا بتواند هر دو طرف افزایش هزینه ها را پوشش دهد.
قیمت هر کیلوگرم برنج کیفی مازندران که تا یک دو هفته پیش به حدود 23 تا 25 هزار تومان رسیده بود، در آستانه برداشت شالی در این استان به طور محسوسی کاهش یافته و این روزها حدود 15 تا 17 هزار تومان خرید و فروش می شود.
کشاورزان شالیکار مازندران که سال گذشته هر کیلوگرم برنج طارم هاشمی به عنوان کیفی ترین محصول شالیزارهای استان را به قیمت حداکثر 12 هزار تومان به فروش رسانده بودند که نسب سال قبل تر افزایش 20 تا 30 درصدی داشت، معتقدند با توجه به افزایش بیشتر از 100 درصدی هزینه تولید در سال زراعی جاری، قیمت برنج هم باید افزایش معقولی نسبت به سال پیش داشته باشد.
افزایش قیمت برنج مازندران را دلالان از اواخر ماه بهمن پارسال و زمانی رقم زدند که کمتر کشاورزی شلتوک یا برنج برای فروش در انبارش داشت و اکنون که فصل برداشت رسیده است بار دیگر قیمت را کاهش داده اند تا دسترنج یک ساله برنجکاران را جمع آوری و انبار کنند.
اعلام قیمت خرید توافقی برای برنج ارقام کیفی و کم محصول مهم ترین خواسته کشاورزان مازندران در شرایط حاضر است تا دلالان در اوج برداشت شلتوک، خالی بودن جیب کشاورزان و باقی ماندن بخش زیادی از هزینه های تولید در دفترچه حساب و کتابشان، مجبورشان نکنند محصولشان را به نرخ پایین بفروشند.
کارشناسان کشاورزی و بازار برنج در مازندران معتقدند که کشاورزان برنجکار امسال به خاطر افزایش بیش از 100 درصدی هزینه های تولید و گرانی هایی که بر هزینه زندگیشان اثرگذاری کرده، بیشتر از هر سال دیگری نیازمند نقدینگی و فروش محصولشان هستند.
امسال بر اساس اعلام جهاد کشاورزی مازندران، 214 هزار و 300 هکتار از زمین‌های استان زیر کشت شالی رفته است که با توجه به افزایش قابل توجه سطح زیر کشت و انتخاب رقم پر محصول، افزایش تولید 12 درصد شالی مورد انتظار است.
سازوکار ویژه برای حفظ زمین های کشاورزی مازندران
استاندار مازندران نقش محصولات کشاورزی استان را در امنیت غذایی کشور غیرقابل جایگزین دانست و با تاکید بر ضرورت تداوم چرخه کشت و کار، گفت: حفظ زمین های کشاورزی مازندران نیازمند سازوکار همه جانبه و نگاه ویژه بویژه به اقتصاد خانوارهای کشاورز است.
وی افزود: مازندران کانون اصلی تولید برنج به عنوان یک محصول راهبردی و همچنین رتبه‌دار تولید دیگر محصولات کشاورزی است و برای حفظ این وضعیت باید تمرکز همگانی بر حفظ زمین های کشاورزی باشد.
مازندران بر اساس آمارهای رسمی بیش از 40 درصد برنج مورد نیاز کشور را تامین می کند. این استان همچنین در تولید 15 محصول کشاورزی رتبه اول تا سوم کشور را دارد.
استاندار مازندران با تاکید بر ضرورت حفظ سطح زیر کشت محصولات کشاورزی در استان، بر ضرورت جلوگیری از هرگونه بهره گیری غیرکشاورزی از این اراضی تاکید کرد و گفت: زمین کشاورزی در مازندران اضافه نمی شود پس باید وضعیت فعلی زمین های زراعی و باغی استان را حفظ کنیم.
وی اقدام دیگر برای حفظ زمین های کشاورزی مازندران را سودمند کردن تولید محصول در این اراضی برشمرد و افزود: باید بهره وری زمین های کشاورزی استان را با توجه به محدودیت وسعت اراضی حاصلخیز افزایش دهیم و این کار را با مهندسی کردن فعالیت های کشاورزی و افزایش میزان تولید در سطح امکان پذیر است.
حسین زادگان لازمه کشت مهندسی و افزایش بهره وری را برخورداری کشاورزان از آموزش های لازم و بهینه دانست و از دستگاههای ذیربط خواست تا در این زمینه برنامه ریزی اساسی و بلندمدت و مستمر داشته باشند.
تغییر کاربری، خط قرمز
استاندار مازندران مهم ترین تهدید اراضی کشاورزی استان را تغییرکاربری آنها به بهانه های مختلف دانست و تاکید کرد که این موضوع در استان و برای زمین های حاصلخیز مناطق جلگه ای و دشت خط قرمز است.
وی گفت: اگرچه تغییر کاربری غیر قانونی زمین های مازندران در چند سال اخیر با ورود جدی دولت تدبیر و امید و همکاری دستگاه قضایی و انتظامی و همچنین همراهی مردم کاهش یافته است، اما باید به مرحله ای برسیم که از این پس به هیچ عنوان زمین کشاورزی از بستر تولید خارج نشود.
حسین زادگان افزود: مهم ترین دلیل تغییر کاربری زمین های کشاورزی مازندران در گذشته سهل انگاری مسئولان و بازرسان بوده است، اگر چه بی توجهی به بازرگانی محصولات کشاورزی و درآمد کشاورزان هم در ین زمینه نقش داشته است.
وی فروش زمین توسط کشاورز را مقدمه تغییر کاربری دانست و تاکید کرد: اکنون کشاورزان مازندران متوجه اهمیت امنیت غذایی و نقش ملی بودن استان در این بخش شده اند و همراه هستند، اما توقع دارند تا کار کشاورزی متناسب با وضعیت اقتصادی کشور به صرفه باشد.
استاندار مازندران گفت: باید به درآمد کشاورزان و اقتصادی بودن کشاورزی توجه کرد و در این راستا باید مقوله بازرگانی محصولات کشاورزی بویژه کوتاه کردن دست واسطه ها با جدیت دنبال شود و نباید هیچ خلایی در هیچ مرحله از کاشت، داشت و برداشت برای فعالیت دلالان ایجاد شود.
وی همچنین بر ضرورت توجه کردن به تحقیقات کشاورزی در مازندران تاکید کرد و افزود: نتایج تحقیقات باید در زمین های کشاورزی قابل مشاهده باشد و باید کشاورز ما با مشاهده اثرگذاری نتایج تحقیق و پژوهش بر درآمد و اقتصاد زندگیش، به اهمیت این موضوع پی برده و در ذهنش نهادینه شود.
6990/‏1654

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سفره همیشه پهن باغات مازندران برای آفت مگس میوه

انتقال آب دریای خزر زیانبار است

باران امسال 55درصد تالاب‌های کشور را احیا کرد

زخم آلودگی دریای خزر چشم انتظار اقدامات عملی برای التیام

کودکان مازنی برای حفاظت از دریای خزر پا پیش گذاشتند

کنترل نوسانات بازار با کوتاه شدن دست دلالان

کورسوی رونق بازار مسکن در مازندران

بازار مسکن مازندران گذار از یک التهاب به رکود

روسیه بندر چابهار را از ایران اجاره می‌ کند

مهار آفت مگس میوه در باغ های مازندران

چتر پدافند غیرعامل روی کشاورزی مازندران

شورای شهر ساری تحقیق و تفحص از شهرداری را خواستار شد

دکتر امیر محبیان: «انحصار قدرت» از آفات نظام حزبی است

نیم نگاه برنجکاران مازندرانی به قیمت توافقی

ممنوعیت فصلی واردات برنج همچنان برقرار است

افزایش 100 درصدی قیمت برنج تازه داخلی نسبت به سال گذشته

هشدار کره‌ شمالی به آمریکا درباره آغاز جنگ سرد

نفتکش گریس 1 با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

اولین موضع گیری جانشین موگرینی درباره برجام

هلدینگ سرمایه گذاری در مازندران تشکیل می شود

استقبال سرمایه گذاران مازنی از هلدینگ سرمایه گذاری

حجاج ایرانی با انجام اعمال ایام تشریق از منا به مکه بازگشتند

حجاج مازندرانی 25 مرداد به خانه بر می گردند

نخستین پرواز بازگشت حجاج کشور در ساری به زمین نشست

فعالیت 200 هزار نجات غریق در کشور

124 ماموریت اورژانسی نجات مصدومان در سواحل دریای خزر انجام شد

سوءتفاهم حقوق ماهانه برای ناجیان طرح‌های دریا

تحقق اهداف انقلاب نیازمند فداکاری های بسیجیان است

گزینه انتقال آب از خزر منتفی می شود/ به سمت احزاب واقعی رویم

هیات نظارت وزارت کشور از مناطق سیلزده مازندران دیدن کرد

خانه‌های تخریب شده سیل‌زدگان مازندران سه ماه زودتر از موعد تحویل می شود

مجوز ورود سالانه 500 خودرو برای معلولان بهزیستی اخذ شد

حال خوب زنان سرپرست خانوار مازنی در دولت تدبیر و امید

کابوس قطع مستمری سد راه توانمندسازی مددجویان بهزیستی

زمزمه‌ های رفع توقیف نفتکش ایرانی

درختان خشکیده شمشاد در جنگل قطع می شود

هشدار سازمان جنگل‌ها به شیوع بیماری زغالی در جنگل‌های شمال

ماندگاری شمشادهای خشک عامل تهدید یا فرصت برای جنگل‌های شمال

رسانه‌ها با افزایش امیدآفرینی و مشارکت در انتخابات، توطئه دشمنان را خنثی کنند

خزر نمی‌میرد

مدودف: کنوانسیون خزر بزودی در روسیه تصویب می شود

چشم خزر به دست همسایه‌ها

هزینه 140 میلیاردتومانی دولت برای تامین امنیت فرودگاه‌های مازندران

داعش آمریکا را تحدید کرد

ساخت بزرگترین سدمخزنی مازندران با 100میلیارد تومان شتاب می گیرد

توضیحات نیروی هوایی ارتش در رابطه با حادثه بیشه کلا

آیا در درگیری محمودآباد، غیرنظامیان وارد پادگان شدند؟ معاون استاندار: باید بررسی کنیم

سرنوشت سازی حاشیه‌ها در حادثه محمودآباد

اجلاس روسیه، ایران و آذربایجان به تعویق افتاد

برائت از مشرکین را با انزجار از آمریکا محقق می سازیم