پیام مازند

آخرين مطالب

آغاز عملیات آزادسازی بخشی از ساحل دریای خزر در ساری سياسي

آغاز عملیات آزادسازی بخشی از ساحل دریای خزر در ساری

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری- عملیات اجرایی تخریب سازه‌های واقع درحریم 60 متری دریای خزر روز شنبه با حضور مشاور وزیر کشور در 2 کیلومتر از سواحل فرح‌آباد ساری آغاز شد.

به گزارش ایرنا، در این عملیات که معاون استاندار مازندران، فرماندار ساری و مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران حضور داشتند سواحل مربوط به پلاژهای نیروی هوایی و ارتش در فرح‌آباد ساری ازاد شد.
تعیین ضرب‌الاجل برای آزادسازی حریم 60 متری دریای خزر ابتدا خرداد ماه سال جاری توسط وزیر کشور صورت گرفت. عبدالرضا رحمانی فضلی پس از سفر چهارم خرداد ماه گذشته به استان گیلان و دریافت گزارشی از روند اجرای قوانین و مقررات مرتبط با این موضوع و مشکلات و موانع موجود در این خصوص، بر اهمیت و ضرورت آزادسازی اراضی ساحلی دریا در چارچوب قوانین و مقررات جاری تاکید کرد.
وزیر کشور به معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی خود مأموریت داد تا با اتخاذ تمهیدات لازم، زمینه پیگیری جدی و مستمر این موضوع را از طریق استانداران سه استان ساحلی دریای خزر فراهم کند.
تاخیر در عقب نشینی از حریم 60 متری ساحل خزر از سوی دستگاه‌های اجرایی دولتی، غیردولتی و شبه دولتی با وجود تسریع قانون برنامه ششم، باعث شد تا استاندار مازندران اواخر ماه گذشته در نشست شورای آزادسازی سواحل، ضرب الاجل یکماهه‌ای را برای این عقب‌نشینی در نظر بگیرد.
اگرچه فرمان آزاد سازی حریم 60 متری دریای خزر از برنامه چهارم توسعه صادر شده بود، ولی در همه این سال‌ها یا زور مجریان قانون به متجاوزان نرسید تا قانون را اجرا کنند و یا اینکه بهانه‌های مختلفی وجود داشته و یا ایجاد شده تا نهایی شدن کار به زمان اجرای برنامه ششم توسعه برسد.
بر اساس ماده 63 قانون برنامه چهارم توسعه باید تمام حریم ساحل خزر تا شعاع 60 متری از ساخت و ساز آزاد می‌شد، ولی آخرین گزارش‌های رسمی نشان می‌دهد که 27 درصد سواحل در اختیار دستگاه‌های دولتی و 37 درصد در اختیار بخش خصوصی آزاد نشده و حریم 60 متری همچنان در اختیار آنها است.
بر اساس این گزارش، از 370 کیلومتر ساحل خزر در مازندران حدود 163 کیلومتر در تملک دستگاه‌های دولتی اعم از وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، نهادهای امنیتی، انتظامی و نظامی قرار دارد که تاکنون در 73 درصد از این مسافت عقب نشینی 60 متری صورت گرفته است و 23 درصد بقیه هم در اختیار دستگاه‌هایی است که بهانه حاکمیتی بودن همچنان حریم دریا را در اختیار دارند.
عزم جدی استانداران و فرمانداران شمالی در آزاد سازی سواحل ستودنی است
مشاور وزیر کشور در محل آزاد سازی سواحل فرح آباد ساری به خبرنگاران گفت که همه اعضای دولت برای تعیین تکلیف سواحل دریای خزر در استان های شمالی با جدیت پیگیر گزارش‌های همکاران در فرمانداریها و استانداری‌ها هستند.
وجه الله خدمتگزار بدون اعلام آماری از آخرین وضعیت حریم 60 متری دریای خزر در شمال ایران افزود: بررسی ها به لحاظ اینکه حریم 60 متری در چه وضعیتی است و چه نوع سازه هایی وجود دارد و مالکیت سواحل دراختیار چه کسانی است در حال نهایی شدن است.
وی با بیان اینکه فرمانداران شهرستان های دارای ساحل با هماهنگی دستگاه قضایی حکم تخریب سازه های داخل حریم 60 متری را یک به یک در حال گرفتن هستند، ادامه داد: امروز با هماهنگی فرمانداری ساری با دستور دستگاه قضایی، تخریب سازه ها در طول 2کیلومتر از ساحل دریای خزر آغاز شده است.
مشاور وزیر کشور تصریح کرد: قانونگذار همه جوانب را در آزاد سازی سواحل دریای خزری چه دولتی و چه خصوصی لحاظ کرده است و نسبت به تثبیت مالکیت دولتی و بخش خصوصی راهکار ارائه کرد تا حق و حقوق کسی تضییع نشود.
خدمتگزار گفت: هدف این است تا آحاد مردم از حریم 60 متری سواحل دریای خزر بدون محدودیت و مشکل استفاده کنند و سازگارهای لازم برای اجرا این طرح دیده شده است.
معاون امور عمرانی استاندار مازندران نیز در گفت و گو با خبرنگاران گفت که بازگشایی مسدودی های حریم 60 متری سواحل دریای خزر با جدیت در استان از امروز آغاز شده است و بزودی پایان آزاد سازی حریم 60 متری را در بخش دولتی اعلام خواهیم کرد.
مهدی رازجویان با بیان اینکه از 370 کیلومتر از نوار سواحل دریای خزر مازندران 163 کیلومتر در اختیار دستگاه های دولتی است، گفت: تاکنون 118 کیلومتر آن آزاد شده و 45 کیلومتر آن هنوز آزاد نشده است.
وی با بیان اینکه نیروگاه برق نکا و کشتی سازی صدرا با توجه به ماهیت کارشان در سواحل باید در حریم 60 متری مستقر باشند، ادامه داد: در مجموع 28 کیلومتر از حریم 60 متری سواحل دریای خزر که عمده آن در بخش شرقی استان قرار دارد، باید آزاد سازی شود که حکم تخریب سازه ها در بیشتر شهرستان ها توسط فرمانداری ها از دستگاه قضایی گرفته شده است.
رازجویان با بیان اینکه حدود 45 درصد سواحل دریای خزر در اختیار بخش خصوصی است که دارای اسناد مالکیت هستند، بیان داشت: به دلیل نزدیکی کوه، جنگل و دشت با سواحل دریای خزر در غرب استان شاهد حضور بیش از حد مردم در این مناطق هستیم که حریم 60 متری در اختیار بخش خصوصی است.
معاون استاندار مازندران گفت: قانون همه موارد را برای آزاد سازی حریم 60 متری سواحل دیده است و طبق آئین نامه اجرایی برنامه ششم توسعه حریم 60 متری سواحل که از سوی افراد حقیقی همراه با اسناد مالکیت است، باید با خریداری، تعویض و یا تغییر کاربری تملک شود.
رازجویان گفت: گزارش های مکتوب به وزارت کشور و هیات دولت ارایه شده است و انتظار داریم با تامین اعتبار این مقوله حل و فصل شود.
منابع طبیعی تمام قد از حریم 60 متری آزاد شده حفاظت می کند
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه ساری نیز در گفت و گو با ایرنا گفت: ازاد سازی حریم 60 متری ساحل خزر در برنامه چهارم مصوب شد و از سال 86 تاکنون عملیات عقب نشینی و آزاد سازی ان مورد تاکید دولت ها بوده است.
محسن موسوی تاکامی با بیان اینکه اداره کل منابع طبیعی استان مازندران متولی حفظ و حراست از حریم 60 متری سواحل دریای خزر است، بیان داشت: با توجه به عزم جدی دولت و استاندار مازندران حفاظت از حریم آزاد شده به شدت در حال انجام است و استانداری و منابع طبیعی در این خصوص همکاری تنگاتنگی دارند.
وی گفت: اگرچه اعتبارات برای نگهداری بسیار کم است اما طبق رویکرد وزارت کشور واستانداران شمالی، شورای برنامه ریزی استانداری مازندران به صورت ویژه به این موضوع توجه می کند.
6990/‏1899

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سفره همیشه پهن باغات مازندران برای آفت مگس میوه

انتقال آب دریای خزر زیانبار است

باران امسال 55درصد تالاب‌های کشور را احیا کرد

زخم آلودگی دریای خزر چشم انتظار اقدامات عملی برای التیام

کودکان مازنی برای حفاظت از دریای خزر پا پیش گذاشتند

کنترل نوسانات بازار با کوتاه شدن دست دلالان

کورسوی رونق بازار مسکن در مازندران

بازار مسکن مازندران گذار از یک التهاب به رکود

روسیه بندر چابهار را از ایران اجاره می‌ کند

مهار آفت مگس میوه در باغ های مازندران

چتر پدافند غیرعامل روی کشاورزی مازندران

شورای شهر ساری تحقیق و تفحص از شهرداری را خواستار شد

دکتر امیر محبیان: «انحصار قدرت» از آفات نظام حزبی است

نیم نگاه برنجکاران مازندرانی به قیمت توافقی

ممنوعیت فصلی واردات برنج همچنان برقرار است

افزایش 100 درصدی قیمت برنج تازه داخلی نسبت به سال گذشته

هشدار کره‌ شمالی به آمریکا درباره آغاز جنگ سرد

نفتکش گریس 1 با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

اولین موضع گیری جانشین موگرینی درباره برجام

هلدینگ سرمایه گذاری در مازندران تشکیل می شود

استقبال سرمایه گذاران مازنی از هلدینگ سرمایه گذاری

حجاج ایرانی با انجام اعمال ایام تشریق از منا به مکه بازگشتند

حجاج مازندرانی 25 مرداد به خانه بر می گردند

نخستین پرواز بازگشت حجاج کشور در ساری به زمین نشست

فعالیت 200 هزار نجات غریق در کشور

124 ماموریت اورژانسی نجات مصدومان در سواحل دریای خزر انجام شد

سوءتفاهم حقوق ماهانه برای ناجیان طرح‌های دریا

تحقق اهداف انقلاب نیازمند فداکاری های بسیجیان است

گزینه انتقال آب از خزر منتفی می شود/ به سمت احزاب واقعی رویم

هیات نظارت وزارت کشور از مناطق سیلزده مازندران دیدن کرد

خانه‌های تخریب شده سیل‌زدگان مازندران سه ماه زودتر از موعد تحویل می شود

مجوز ورود سالانه 500 خودرو برای معلولان بهزیستی اخذ شد

حال خوب زنان سرپرست خانوار مازنی در دولت تدبیر و امید

کابوس قطع مستمری سد راه توانمندسازی مددجویان بهزیستی

زمزمه‌ های رفع توقیف نفتکش ایرانی

درختان خشکیده شمشاد در جنگل قطع می شود

هشدار سازمان جنگل‌ها به شیوع بیماری زغالی در جنگل‌های شمال

ماندگاری شمشادهای خشک عامل تهدید یا فرصت برای جنگل‌های شمال

رسانه‌ها با افزایش امیدآفرینی و مشارکت در انتخابات، توطئه دشمنان را خنثی کنند

خزر نمی‌میرد

مدودف: کنوانسیون خزر بزودی در روسیه تصویب می شود

چشم خزر به دست همسایه‌ها

هزینه 140 میلیاردتومانی دولت برای تامین امنیت فرودگاه‌های مازندران

داعش آمریکا را تحدید کرد

ساخت بزرگترین سدمخزنی مازندران با 100میلیارد تومان شتاب می گیرد

توضیحات نیروی هوایی ارتش در رابطه با حادثه بیشه کلا

آیا در درگیری محمودآباد، غیرنظامیان وارد پادگان شدند؟ معاون استاندار: باید بررسی کنیم

سرنوشت سازی حاشیه‌ها در حادثه محمودآباد

اجلاس روسیه، ایران و آذربایجان به تعویق افتاد

برائت از مشرکین را با انزجار از آمریکا محقق می سازیم