پیام مازند

آخرين مطالب

اعتبارات پاسخگوی اشتغال در کشور نیست اقتصادي

اعتبارات پاسخگوی اشتغال در کشور نیست

  بزرگنمايي:

پیام مازند- حجت الاسلام نیما ارزانی با انتقاد از عملکرد دستگاه های متولی حوزه اشتغال گفت: محوری ترین ارگانی که پاسخگوی متقاضیان اشتغال و جوانان بیکار است اداره کار بوده که آن هم غیر از هدایت افراد جویای کار به مراکز کاریابی و معرفی آنان به شرکت های موجود در منطقه به عنوان یک نیروی کارگر ساده، فعل شاخص دیگری انجام نمی دهد.

وی با بیان اینکه اداره کار قادر به حل مشکل کاریابی بسیاری از متقاضیان جویای کار نیست، تصریح کرد: اداره کار برای فارغ التحصیلان رشته هایی نظیر اقتصاد، زیست شناسی، بیوشیمی، معماری و بسیاری دیگر از رشته های تخصصی چه کاری می تواند انجام دهد و آیا مثلا برای فارغ التحصیل مجسمه سازی می تواند اشتغال ایجاد کند بنابراین عملا نهادی پاسخگوی اشتغال در کشور نیست.

این کارشناس فرهنگی و اجتماعی با ابراز گلایه از عدم شفاف سازی در مورد اعتبارات تخصیص یافته در حوزه اشتغال خاطرنشان کرد: آمار واضحی از اینکه اعتبارات برای حوزه اشتغالزایی در کجا و چه نوع اشتغال هایی هزینه می شود، وجود ندارد ضمن اینکه محاسبات نشان می دهد که اعتبارات هم نتوانسته پاسخگوی اشتغال کشور باشد.

حجت الاسلام ارزانی نرخ بیکاری در بهار 97 برای جوانان تحصیل کرده را مطابق گزارش مرکز آمار 39 درصد اعلام کرد و با بیان اینکه این آمار در بهار امسال به 43 درصد رسیده است، تاکید کرد: این آمارها نشان دهنده این است که متولیان حوزه کار و اشتغال عملا کار سازنده و مثبتی انجام نداده اند.

وی گزارشات و اطلاعات ارائه شده توسط مرکز آمار ایران در حوزه اشتغال را فریبنده توصیف کرد و با ذکر مثالی در تشریح این مطلب افزود: طبق گزارش مرکز آمار اشتغال افراد 10 سال به بالا نسبت به سال گذشته 321 هزار نفر افزایش داشته است، سوال اینجاست چرا افراد 10 تا 18 سال که محصل هستند در این دایره آماری قرار دارند.

این کارشناس فرهنگی و اجتماعی در ادامه بیان کرد: آیا ارائه چنین آمارهایی در واقع پاک کردن صورت مسئله نیست؟ مضاف بر اینکه کارشناسان اقتصادی و آماری معتقدند ارقام ارائه شده توسط مرکز آمار ایران بر اساس آمارهای نقطه ای بدست آمده که در حقیقت گول زننده است.

منبع موثقی برای آمار بیکاران وجود ندارد

حجت الاسلام ارزانی با ابراز تاسف از عدم وجود سامانه مخصوص بیکاران در کشور خاطرنشان کرد: فقدان نبود یک منبع موثق که آمار مشخص و شفافی از بیکاران داشته باشد مشکل اصلی کنونی اشتغال ماست، یعنی ما عملا نمی دانیم چه تعداد فازغ التحصیل هنر یا تربیت بدنی و یا غیره در کشور بیکارند.

وی اضافه کرد: وقتی آمار درستی از تنوع بیکاران جامعه در اختیار نداشته باشیم عملا نمی توانیم به صورت تخصصی برای گروه های مختلف کار ایجاد کنیم، در واقع نقص داده ها و اطلاعات، دست متولیان امر را برای مدیریت و برنامه ریزی در حوزه اشتغال بسته است.

این کارشناس فرهنگی و اجتماعی با اشاره به اینکه اشتغال در کشور فاقد متولی بوده و جوان پس از بیکاری خود باید به دنبال کار باشد، با انتقاد به نحوه ارائه تسهیلات به جوانان متقاضی کار گفت: تخصیص یک وام معمولی به عنوان سرمایه اولیه شروع کار، برای جوانی که جز مدرک فارغ التحصیلی هیچ داشته دیگری ندارد از هیچ بانک و موسسه ای قابل وصول نیست، مضاف بر اینکه بروکراسی وام در کشور چالش های خاص خود را دارد.

حجت الاسلام ارزانی با نقبی به موضوع عدم اعطای تسهیلات برای سیل زدگان، بروکراسی وام را اینگونه تشریح کرد: اکنون 4 ماه از حادثه سیل فروردین ماه در کشور گذشته و علیرغم دستور مؤکد مسئولان برای اعطای وام به سیل زدگان، هنوز طیف وسیعی از مردم موفق به دریافت تسهیلات واجب و موکد خود نشده اند، حال چطور می توان انتظار داشت یک جوان متقاضی کار پس از 3 ماه وام اشتغال دریافت کند.

رویکرد کشورهای پیشرفته

وی به رویکرد کشورهای پیشرفته در حوزه اشتغال اشاره کرد و گفت: در کشوری مانند آمریکا چون چیدمان ساختاری اصولی برای اشتغال تنظیم شده است بنابراین دانشجوی فارغ التحصیل نیازی به جستجوی کار ندارد، در واقع در آمریکا با توجه به ظرفیت اشتغال، دانشگاه موظف به پذیرش دانشجو است.

این کارشناس فرهنگی و اجتماعی با اشاره به اینکه سن ورود به دانشگاه و تحصیلات عالیه در اروپا و آمریکا بسیار بالاتر از ایران است، اظهار کرد: در کشورهای اروپایی به دانشجویان متقاضی ثبت نام گفته می شود که اشتغال برای رشته گرایش شما وجود ندارد، بنابراین دانشجو اهداف آینده خود را قبل از ورود به آموزش عالی تعیین می کند که آیا اکنون وارد دانشگاه شده یا جذب بازار کار شود.

وی تصریح کرد: اشتغال در کشوری مانند آمریکا غالبا غیر دولتی است، به غیر از نیروهای ارتش که طبق کنواسیون مشخص جذب می شوند و هزینه آنان بر دوش دولت مرکزی است، مابقی دستگاه های حقوق بگیر دولتی نیروهای شاغل خود را به صورت خصوصی انتخاب می کنند.

این کارشناس فرهنگی و اجتماعی خاطرنشان کرد: در آمریکا بیمه تامین اجتماعی بازنشستگی همانند ایران وجود ندارد زیرا دولت به افراد بیکار و همچنین بالای 60 سال سن، ماهیانه حقوق پرداخت می کند بنابراین کارکنان دولت در آمریکا هر زمان به اختیار خود می توانند از شغل خود خارج شده و انتخاب دیگری برای اشتغال داشته باشند.

حجت الاسلام ارزانی یادآور شد: برای اشتغال در یک استان تنها خود کشور تصمیم می گیرد که چه تعداد نیرو به عنوان مثال برای شهرداری ها، پلیس امنیت، دستگاه قضایی و غیره می خواهد، سپس اطلاع رسانی کرده و آنگاه خود آن نهاد بر اساس ظرفیت اعلام شده نیرو استخدام می کند، در واقع ایالت فقط مجوز داده و نظارت می کند.

وی با بیان اینکه در ایران تمام این مراحل نظیر پرداخت حقوق و اخراج و جذب پرسنل و غیره بر عهده دولت است، بیان کرد: متاسفانه به علت اینکه تمام مراحل و فرآیند اشتغال کشور تنها بر دوش یک نهاد است، مبادی بروز رانت، پارتی بازی و مسائلی از این دست باز بوده و اجتناب ناپذیر است.

جوانان و خانواده ها نیز مقصرند

این کارشناس فرهنگی و اجتماعی مقصران اشتغال را هم مسئولان و هم جوانان دانست و تاکید کرد: وقتی کسی رشته زیست پرتوی یا بیوشیمی را به عنوان گرایش تحصیلی خود انتخاب می کند یعنی با اطلاع از اینکه در این رشته بازار کار وجود ندارد وارد دانشگاه شده است زیرا دلیل وی تنها اخذ مدرک تحصیلی است.

حجت الاسلام ارزانی در ادامه افزود: فارغ التحصیلان چنین رشته گرایش هایی پس از اتمام دانشگاه مدعی می شوند که مسئولان برای ما کار ایجاد نکرده اند و به این ترتیب بر تعداد فارغ التحصیلان بیکار جامعه اضافه می کنند، پس یکی از مقصران بیکاری برخی از جوانان اند.

وی با ابراز گلایه از فرهنگ خانواده ها که تنها به مدرک گرایی و کسب مشاغل اداری برای فرزندان خود می اندیشند، اظهار کرد: اکثر والدین حقوق بگیران دولتی را کارمند و صاحب شغل می دانند و معتقدند مستمری ماهیانه ارزش بیشتری نسبت به مشاغل دیگر دارد.

این کارشناس فرهنگی و اجتماعی خاطرنشان کرد: در چنین شرایطی که مسئولان نیز در اشتغال عاجز ماندند، افزایش آمار تحصیلکرده هیچ سودی برای جامعه ندارد بنابراین بهتر است خانواده ها اصرار به حضور جوانان در دانشگاه و هزینه بیهوده نداشته باشند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

40 هزار تن گندم از کشاورزان مازندران خریداری شد

هزار ایستگاه رصد میوه مدیترانه‌ای در مازندران

افت 15 درصدی مصرف محصولات لبنی

پیک مصرف برق در مازندران به 1850 مگاوات رسید

40 هزار تن گندم از کشاورزان مازندران خریداری شد

بودجه 240 میلیارد ریالی فرهنگی شهرداری ساری چگونه هزینه می شود؟

زمین های کشاورزی با ارزش اما برای فروش!

55 پروژه راه و شهرسازی هفته دولت در مازندران بهره برداری می شود

تخصیص 250 میلیارد ریال بودجه برای تکمیل نیروگاه زباله‌سوز نوشهر

تمام زیرساخت های برداشتن تحریم های اقتصادی را دارا هستیم

کشف 2 تن چوب آلات جنگلی قاچاق در میاندورود

جوی پایدار در مازندران/ کشاورزان محصولات خود را برداشت کنند

نمایشگاه ملی صنایع دستی در مازندران برپا می شود

توزیع لاستیک های وارداتی تابع بازار ارز است

حال خوش حدود 70 درصد از صنایع مازندران

سرنوشت ناتمام حدود 600 طرح صنعتی در مازندران

دست‌بافته های زنان به خارج صادر می شود

وقتی خزر هست اما...

بانک ها برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف مشارکت کنند

وقتی خزر هست اما...

افت شدید ارزش معاملات سهام در بازار بورس مازندران

نخستین برنج ارگانیگ مازندران برداشت شد

خرده مالکیتی برای صادرات برنج مازندران یک آفت است

20 مرداد خط پایان کشت دوباره برنج در مازندران تعیین شد

تکمیل پروژه های تولیدی بالای 60 درصد پیشرفت از اولویت ها است

کاهش 6 درصدی تلفات شبکه توزیع برق مازندران در دولت تدبیر

آیا حذف چهار صفر بدون اصلاحات اقتصادی اثری دارد؟

تعطیلی 11 کارگاه معدنی در مازندران

ایران رتبه 7 تولید و رده 50 صادرات هلو و شلیل را دارد

نبود صنایع تبدیلی و هجوم دلالان آفت بزرگ باغداری است

بازدید معاون رئیس جمهور از مزرعه پرورش ماهی دو هزار تنکابن

طرح تولید انبوه قزل آلای رنگین کمان عاری از بیماری رونمایی شد

صادرات 421 هزار تن کالا از مازندران به 24 کشور جهان

پروژه 2 میلیاردی مخابراتی دهستان فشکور راکد مانده است

160 هزار میلیارد ریال پروژه گردشگری در مازندران در حال اجرا است

صنعت گردشگری با مزرعه در مازندران تقابل دارد!

پرداخت 603 میلیارد ریال از مطالبات گندمکاران مازندران

سهم 61 درصدی مالیات در بخش صنعت/ نهضت صادرات محور راه افتد

نرخ گذاری های ارزی رانت جدید ایجاد کرده است

تولید را نباید متوقف کرد

قفل یک واحد بزرگ تولیدی در آمل پس ازیک دهه باز شد

مازندرانی ها به فروش سهام روی خوش نشان دادند

مجوز ایجاد شهرک صنایع دستی و گردشگری مازندرن برای رامسر صادر شد

احیای قطب کشاورزی کشور با طرح همگام با کشاورز

754 میلیارد ریال از مطالبات گندمکاران مازندران پرداخت شد

100 میلیارد تومان سرمایه درگردش برای صنایع چوب و کاغذ تخصیص یافت

900 میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت به بخش کشاورزی مازندران اختصاص یافت

تامین منابع بنگاه‌های تولیدی بانک محور است

قانون های بانکی چوب لای چرخ تولید گیاهان زینتی می گذارند/ لزوم تغییر گلخانه های مازندران به شیوه صنعتی

کشاورزی مازندران با ویلاسازی ها متلاشی شده است