پیام مازند

آخرين مطالب

پياده‌روخواري؛ پديده نوظهور در شهرهاي شمال مقالات

پياده‌روخواري؛ پديده نوظهور در شهرهاي شمال

  بزرگنمايي:

پياده روهاي شهرهاي گردشگري مازندران در قرق بساط دستفروشان و کسبه هايي است که عرصه را براي شهروندان تنگ کرده اند و حقوق شهروندي را زيرپا مي گذارند.

فقدان نظارت و ساماندهي نشدن دستفروشان و عدم جلوگيري از بساط کسبه در پياده روها سبب شده تا برخي کسبه در اقدامي غيرقانوني چشم طمع به اجاره پياده روهاي جلوي مغازه شان داشته باشند و در اين بين نرخ هايي تا حدود 300 هزار تومان نيز پيشنهاد مي شود.

در حاليکه طراحي پياده رو در شهرها از نظر بسياري از صاحب نظران شهرسازي به عنوان نمادي پرنقش در پويايي زندگي اجتماعي و تعميق بخشي به تعاملات اجتماعي نقش دارد اما متاسفانه در بسياري از شهرها بويژه شهرهاي توريستي شمال کشور، اين نقش بواسطه جولان دستفروشان و پهن شدن بساط دستفروشي هر روز کمرنگ تر مي شود به نحوي که در زمان هاي پر تردد شهروندان بسختي مي توان معبري براي رفت آمدها يافت.

از يکسو پيچيده‌تر شدن مشکل ترافيک در خيابان هاي درون شهري گستره اين خيابان ها را به تنگ شدن و کم عرض شدن پياده روها کشانده است و از سوي ديگر جولان دستفروشان و تصاحب غير قانوني اين معابر توسط آنان ديگر کارکردهاي پياده رو به سمت معابر معلول و فراموش شده شهرها تبديل شده است.

طبق قانون بطور صريح آمده است که سد معابر عمومي و اشغال پياده‌روها و استفاده غيرمجاز از آن‌ها با هر عنواني ممنوع است و ماده 55 قانون شهرداري‌ها، شهرداري را مکلف کرده است تا از سد معبر جلوگيري کرده و براي رفع موانع موجود و آزاد کردن معابر و اماکن به وسيله مأمورين خود اقدام کند.

محمد يوسفي نيا يکي از ساکنان خيابان انقلاب نوشهر با اشاره به انسداد پياده روها توسط دستفروشان گفت: هرچند به طور اغلب پياده روهاي مرکزي شهر نوشهر در بساط دستفروشان تنگ شده اما از يک طرف انباشت ضايعات و نخاله هاي ساختماني حفاري هاي متعدد در پياده روهاي ديگر شهر نيز سختي رفت و آمد در پياده روها را دوچندان کرده است.

وي افزود: بسياري از مردم و دانش آموزان بخصوص در زمان تعطيلي مدارس بناچار مجبورند بجاي عبور از پياده روها از خيايان بگذرند که آن هم خطرات خود را دارد و گاهاٌ اين بي توجهي ها به قيمت تهديد جان عابران پياده تمام خواهد شد.

اين شهروند نوشهري اضافه کرد: عمده کسبه هم برخي اقلام و کالاهاي فروشي را نيز در مقابل واحدهاي صنفي خود قرار مي دهند که اين امر نيز باعث شده تا راه عبور و لذت قدم زدن در پياده رو ها براي شهروندان و خانواده ها تلخ شود.

در ميان دستفروشان که در خيابان انقلاب و پياده روهاي ميدان آزادي نوشهر بساط پهن مي کنند دستفروشي حضور دارد که در گفتگو با مهر عدم توان کرايه کردن دکان و مغازه و بيکاري را علت پهن کردن بساطش در پياده رو عنوان مي کند.

صفر معتقد است: شايد اين اجبار اقتصادي وادارمان کند تا با اين شرايط دست به شغل دستفروشي بزنيم اما اگر شهرداري بتواند با مشخص کردن جاي مناسب براي دستفروشان اقدام کند مطمئناٌ مشکلات دستفروشان و مسدود شدن پياده روها رفع خواهد شد.

وي در پاسخ به اين سوال که آيا شهرداري در خصوص جمع کردن بساطش تاکنون اقدامي کرده گفت: بطور روزانه يکي دو باري مامورين شهرداري براي جمع آوري حضور دارند .

اين دستفروش که با لبخند خاصي پاسخ سوالات را مي دهد تاکيد کرد: البته اگر شما خبرنگاران بگذاريد ما و شهرداري ها با مصالحه و دوستي به شغلمان ادامه خواهيم داد.

بازار روز يا همان بازار ميوه و تره بار نوشهر يکي ديگر از مکانهاي است که پياده روهاي خود را به بساط دستفروشان و تجاوز جايگاه هاي ميوه ميوه فروشان به سمت محوطه خيايان اصلي از دست داده است بطوريکه بسختي مي تواند دو عابر از کنار يکديگر عبور کنند.

يکي از کسبه‌هاي بازار روز و ميدان ترازوي شهر نوشهر که نخواست نامش فاش شود با ادعاي اين موضوع که ايکاش عوائد حاصل از سد معبر و بساط دستفروشان نصيب شهرداري شود اظهار داشت: همواره  پيشنهادات خوبي از سمت دستفروشان براي اجاره فضاي مقابل مغازه‌ام ارائه مي شود اما بخاطر نگراني از بي توجهي مشتري به اجناس مغازه و شلوغي جلوي درب مغازه بارها اين پيشنهادات را رد کرده ام.

وي افزود: علاوه بر دستفروشان که عمده شان از مغازه داران ، محل بساط خود را اجاره کردند خود دکان داران ميوه نيز اقدام به نصب جايگاه هاي آهني و چوبي عرضه ميوه در محوطه ميدان بازار ميوه و تره بار کرده اند که با گماردن فرد و يا شاگردي به بساط شان ادامه مي دهند.

اين مغازه دار نوشهري خاطرنشان کرد: با ابراز تاسف گاهي شاهديم که برخي مواقع همين محدود بودن معابر رفت آمد ها در بازار روز باعث رفتارهاي ناهنجار و غير اخلاقي شده است.

آنچه در تبصره 6 ماده 96 قانون شهرداري ها آمده گواه آن است که شهرداري موظفند از معابر به عنوان يک ملک عمومي حفاظت کند و همواره آن را براي
استفاده عموم آماده نگهداشته و از تجاوز اشخاص نسبت به آنها جلوگيري کند.

استفاده از معابر عمومي، ميدان‌ها، پارکها و باغهاي عمومي حق طبيعي هر شهروند مي‌باشد و هيچکس نمي‌تواند مانع اين استفاده مشروع شود. در واقع
طبق اصل 40 قانون اساسي ايران هيچکس نمي‌تواند اعمال حق خويش را وسيله اصرار به غير يا تجاوز به منافع عمومي قرار دهد.

شهردار نوشهر با اشاره به ضرورت همکاري ادارات و ارگانهاي متولي در جهت رفع مشکل سد معبر و ساماندهي دستفروشان گفت: شهرداري نوشهر به استناد تبصره 1 بند يک ماده 55 قانون شهرداري ها ، که شهرداري مکلف شده است در رفع موانع موجود و آزاد نمودن معابر و اماکن به وسيله مأمورين خود رأسا اقدام کند و با توجه به 4 اخطاري که از 28 آذرماه سال گذشته تا دهم ماه جاري به کسبه و بازاريان ميدان ميوه تره بار و ماهي فروشان انجام شده نسبت به آزاد سازي معابر عمومي در اين بازار در پايان فروردين ماه سال جاري اقدام خواهد شد.

فرهاد شيخ الاسلامي با اذعان به عدم وجود امنيت عبوري در بازار فعلي ميوه و تره بار نوشهر افزود: شهرداري به دنبال ساماندهي بازار است، به گونه اي که نه شهروندان دچار مشکل شوند و نه آسيبي به بازاريان وارد شود.

وي با اشاره به اينکه بايد به دنبال بازاري توانمند همراه با اجراي قانون باشيم بيان کرد: در بازار ميوه تره بار نوشهر مشاهده مي شود بيش از دو سوم اجناس مغازه داران در معابر عمومي قرار دارد و متاسفانه برخي هم با قرق کردن فضاي روبه روي مغازه ها آنجا را به افراد غير اجاره مي دهند.

وي با اشاره به برخورد با دست فروشان غير مجاز در سطح شهر ابراز کرد: از ابتداي ارديبهشت ماه به دست فروشان غير مجاز در سطح شهر اخطار جمع آوري داده مي شود و در صورت عدم رعايت ، برخورد قانوني خواهد شد.

البته معضل پياده رو فروشي ها و حذف پياده روها در شهر تنها به بساط دستفروشان ختم نمي شود متاسفانه به غير از دست فروشان و مغازه داران، توقف خودروهاي بار فروش در کنار خيابان‌هاي اصلي خصوصا در پرترددترين ميدان شهر که اقدام به فروش ميوه و تره بار، لباس، کفش،گل و گلدان و غيره مي کنند قصه پر غصه ديگري است که همچنان بر نازيبايي چهره شهر افزوده است.

حضور دائمي دستفروشان در خيابان‌ها و پياده روها خود گوياي اقدام ضعيف و ناکافي بودن شهرداريهاست که بايد در اين خصوص اقدامات موثري صورت پذيرد.

شايد مشکلات اقتصادي و نبود اشتغال و گاهي هم برخي زياده خواهي ها توجيهي براي فعاليت دستفروشان و پياده رو فروشي ها در شهرها باشد اما همه اين عوامل نمي تواند دليلي در تضييع حقوق اوليه مردم و برخورداري از نقش پياده روها در تعاملات اجتماعي دانست.

 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دامداری صنعتی مهمان ناخوانده روستای توبن!

قطع سالانه 50 هزار اصله درخت در مازندران/متهم تراشی جالب یک شورا

بودجه فرهنگی دانشگاه ها یا وعده های سرخرمن؟!

جای خالی بهار نارنج در سپهر گردشگری مازندران

خزر؛ فاضلاب شده است؟!

سر چشمه احساس ناامنی اجتماعی زنان در جامعه کجاست؟

نقش حجاب در امنیت و آرامش روانی

دام هایی که می گویند هست اما نیست!

زخمِ نگرش های غلط بر پیکر بیماران خاص

بازگشت خاموش برندهای تقلبی خارجی به مازندران

کارگران مشغول کار نیستند/ زخم «خصولتی» بر اندام نساجی و خزر خز

همیشه پای یک انسان در میان است

«ورف چال»؛ تجربه 600 ساله مدیریت روستایی

بلوغ شورا، شاید وقتی دیگر

جنب و جوش آبزی پروری مازندران در سیلاب بهاری

سیل، سیل است چه فرقی می‌کند...

پرواز دوباره زنبورداری ییلاقی در مازندران از خاکستر سیل

جادوی رنگ ها در « مرداب هسل»

مزرعه ای هزاررنگ در اتاق چندمتری/ جشنواره صیفی جات در تنکابن

سدهای مازندران نمی شکند/ سرریز شدن سدها و پایان خشکی تالاب

مجمه وری ؛ جشن متفاوت برای میلاد عدالت

دعا سپری محکم در برابر سیل مشکلات

ضرورت شناسایی کانون های بحرانی سیل در غرب مازندران

لحاف دوزی؛ گم شده در لابه‌لای مدرنیته

پیش بینی افزایش 70 درصدی تولید گندم در مازندران

بازگشت آرامش با اما و اگرها به جاده های مازندران

متهم ردیف اول سیل مازندران کیست؟

سازه های باکیفیت در برابر سیل تخریب نمی شود

افزایش 75 درصدی آب پشت سدهای مازندران

عباس آباد با جاذبه ها طبیعی آماده میزبانی از موج دوم سفرهاست

پرستوها نحستین مهمانان بهاری به مازندران رسیدند

آخرین وضعیت مازندران 10 روز پس از سیل

گردن آویزی که از طبیعت چهار هزار سال پیش حکایت می‌کند!

اینجا "کوه تنها" به شما پیشنهاد می‌شود!

شادی های چهارشنبه سوری را با غم نیامیزیم

"قائم‌شهر"؛ شهر چند بام و یک هوا!

به شهر "نقی معمولی" خوش آمدید!

پرونده خجل ترین جانور خزری روی خط انتقال/«فک ها» به کویر می روند

اینجا جان می دهد برای لایو اینستاگرام!

مازندران به پیشواز بهار رفت/ آیین های نوبرانه نوروزی

حس تازگی در یک روستای 2500 ساله

جذابیت حضور در "میان مه، ابر و نم نم باران" را از دست ندهید!

سال تحویل بهار در شالیزارهای مازندران

منطقه ای در مازندران که تمام ایام سال دمای آن صفر درجه است!

بشارت عید با نوروزخوانی/ آئینی برای بدرقه سرما و استقبال از بهار

سفر به سرزمین رنگ‌ها

برق جاذبه های طبیعی در چشم ظرفیت گردشگری مذهبی مازندران

« دریا تا کویر»؛ مقصد بکر گردشگری در تعطیلات نوروز

افزایش 90 درصدی آمار فرار دختران در مازندران

روستاهای مازندران نقطه کانونی گردشگری نوروزی