آخرين مطالب

پياده‌روخواري؛ پديده نوظهور در شهرهاي شمال مقالات

پياده‌روخواري؛ پديده نوظهور در شهرهاي شمال

  بزرگنمايي:

پياده روهاي شهرهاي گردشگري مازندران در قرق بساط دستفروشان و کسبه هايي است که عرصه را براي شهروندان تنگ کرده اند و حقوق شهروندي را زيرپا مي گذارند.

فقدان نظارت و ساماندهي نشدن دستفروشان و عدم جلوگيري از بساط کسبه در پياده روها سبب شده تا برخي کسبه در اقدامي غيرقانوني چشم طمع به اجاره پياده روهاي جلوي مغازه شان داشته باشند و در اين بين نرخ هايي تا حدود 300 هزار تومان نيز پيشنهاد مي شود.

در حاليکه طراحي پياده رو در شهرها از نظر بسياري از صاحب نظران شهرسازي به عنوان نمادي پرنقش در پويايي زندگي اجتماعي و تعميق بخشي به تعاملات اجتماعي نقش دارد اما متاسفانه در بسياري از شهرها بويژه شهرهاي توريستي شمال کشور، اين نقش بواسطه جولان دستفروشان و پهن شدن بساط دستفروشي هر روز کمرنگ تر مي شود به نحوي که در زمان هاي پر تردد شهروندان بسختي مي توان معبري براي رفت آمدها يافت.

از يکسو پيچيده‌تر شدن مشکل ترافيک در خيابان هاي درون شهري گستره اين خيابان ها را به تنگ شدن و کم عرض شدن پياده روها کشانده است و از سوي ديگر جولان دستفروشان و تصاحب غير قانوني اين معابر توسط آنان ديگر کارکردهاي پياده رو به سمت معابر معلول و فراموش شده شهرها تبديل شده است.

طبق قانون بطور صريح آمده است که سد معابر عمومي و اشغال پياده‌روها و استفاده غيرمجاز از آن‌ها با هر عنواني ممنوع است و ماده 55 قانون شهرداري‌ها، شهرداري را مکلف کرده است تا از سد معبر جلوگيري کرده و براي رفع موانع موجود و آزاد کردن معابر و اماکن به وسيله مأمورين خود اقدام کند.

محمد يوسفي نيا يکي از ساکنان خيابان انقلاب نوشهر با اشاره به انسداد پياده روها توسط دستفروشان گفت: هرچند به طور اغلب پياده روهاي مرکزي شهر نوشهر در بساط دستفروشان تنگ شده اما از يک طرف انباشت ضايعات و نخاله هاي ساختماني حفاري هاي متعدد در پياده روهاي ديگر شهر نيز سختي رفت و آمد در پياده روها را دوچندان کرده است.

وي افزود: بسياري از مردم و دانش آموزان بخصوص در زمان تعطيلي مدارس بناچار مجبورند بجاي عبور از پياده روها از خيايان بگذرند که آن هم خطرات خود را دارد و گاهاٌ اين بي توجهي ها به قيمت تهديد جان عابران پياده تمام خواهد شد.

اين شهروند نوشهري اضافه کرد: عمده کسبه هم برخي اقلام و کالاهاي فروشي را نيز در مقابل واحدهاي صنفي خود قرار مي دهند که اين امر نيز باعث شده تا راه عبور و لذت قدم زدن در پياده رو ها براي شهروندان و خانواده ها تلخ شود.

در ميان دستفروشان که در خيابان انقلاب و پياده روهاي ميدان آزادي نوشهر بساط پهن مي کنند دستفروشي حضور دارد که در گفتگو با مهر عدم توان کرايه کردن دکان و مغازه و بيکاري را علت پهن کردن بساطش در پياده رو عنوان مي کند.

صفر معتقد است: شايد اين اجبار اقتصادي وادارمان کند تا با اين شرايط دست به شغل دستفروشي بزنيم اما اگر شهرداري بتواند با مشخص کردن جاي مناسب براي دستفروشان اقدام کند مطمئناٌ مشکلات دستفروشان و مسدود شدن پياده روها رفع خواهد شد.

وي در پاسخ به اين سوال که آيا شهرداري در خصوص جمع کردن بساطش تاکنون اقدامي کرده گفت: بطور روزانه يکي دو باري مامورين شهرداري براي جمع آوري حضور دارند .

اين دستفروش که با لبخند خاصي پاسخ سوالات را مي دهد تاکيد کرد: البته اگر شما خبرنگاران بگذاريد ما و شهرداري ها با مصالحه و دوستي به شغلمان ادامه خواهيم داد.

بازار روز يا همان بازار ميوه و تره بار نوشهر يکي ديگر از مکانهاي است که پياده روهاي خود را به بساط دستفروشان و تجاوز جايگاه هاي ميوه ميوه فروشان به سمت محوطه خيايان اصلي از دست داده است بطوريکه بسختي مي تواند دو عابر از کنار يکديگر عبور کنند.

يکي از کسبه‌هاي بازار روز و ميدان ترازوي شهر نوشهر که نخواست نامش فاش شود با ادعاي اين موضوع که ايکاش عوائد حاصل از سد معبر و بساط دستفروشان نصيب شهرداري شود اظهار داشت: همواره  پيشنهادات خوبي از سمت دستفروشان براي اجاره فضاي مقابل مغازه‌ام ارائه مي شود اما بخاطر نگراني از بي توجهي مشتري به اجناس مغازه و شلوغي جلوي درب مغازه بارها اين پيشنهادات را رد کرده ام.

وي افزود: علاوه بر دستفروشان که عمده شان از مغازه داران ، محل بساط خود را اجاره کردند خود دکان داران ميوه نيز اقدام به نصب جايگاه هاي آهني و چوبي عرضه ميوه در محوطه ميدان بازار ميوه و تره بار کرده اند که با گماردن فرد و يا شاگردي به بساط شان ادامه مي دهند.

اين مغازه دار نوشهري خاطرنشان کرد: با ابراز تاسف گاهي شاهديم که برخي مواقع همين محدود بودن معابر رفت آمد ها در بازار روز باعث رفتارهاي ناهنجار و غير اخلاقي شده است.

آنچه در تبصره 6 ماده 96 قانون شهرداري ها آمده گواه آن است که شهرداري موظفند از معابر به عنوان يک ملک عمومي حفاظت کند و همواره آن را براي
استفاده عموم آماده نگهداشته و از تجاوز اشخاص نسبت به آنها جلوگيري کند.

استفاده از معابر عمومي، ميدان‌ها، پارکها و باغهاي عمومي حق طبيعي هر شهروند مي‌باشد و هيچکس نمي‌تواند مانع اين استفاده مشروع شود. در واقع
طبق اصل 40 قانون اساسي ايران هيچکس نمي‌تواند اعمال حق خويش را وسيله اصرار به غير يا تجاوز به منافع عمومي قرار دهد.

شهردار نوشهر با اشاره به ضرورت همکاري ادارات و ارگانهاي متولي در جهت رفع مشکل سد معبر و ساماندهي دستفروشان گفت: شهرداري نوشهر به استناد تبصره 1 بند يک ماده 55 قانون شهرداري ها ، که شهرداري مکلف شده است در رفع موانع موجود و آزاد نمودن معابر و اماکن به وسيله مأمورين خود رأسا اقدام کند و با توجه به 4 اخطاري که از 28 آذرماه سال گذشته تا دهم ماه جاري به کسبه و بازاريان ميدان ميوه تره بار و ماهي فروشان انجام شده نسبت به آزاد سازي معابر عمومي در اين بازار در پايان فروردين ماه سال جاري اقدام خواهد شد.

فرهاد شيخ الاسلامي با اذعان به عدم وجود امنيت عبوري در بازار فعلي ميوه و تره بار نوشهر افزود: شهرداري به دنبال ساماندهي بازار است، به گونه اي که نه شهروندان دچار مشکل شوند و نه آسيبي به بازاريان وارد شود.

وي با اشاره به اينکه بايد به دنبال بازاري توانمند همراه با اجراي قانون باشيم بيان کرد: در بازار ميوه تره بار نوشهر مشاهده مي شود بيش از دو سوم اجناس مغازه داران در معابر عمومي قرار دارد و متاسفانه برخي هم با قرق کردن فضاي روبه روي مغازه ها آنجا را به افراد غير اجاره مي دهند.

وي با اشاره به برخورد با دست فروشان غير مجاز در سطح شهر ابراز کرد: از ابتداي ارديبهشت ماه به دست فروشان غير مجاز در سطح شهر اخطار جمع آوري داده مي شود و در صورت عدم رعايت ، برخورد قانوني خواهد شد.

البته معضل پياده رو فروشي ها و حذف پياده روها در شهر تنها به بساط دستفروشان ختم نمي شود متاسفانه به غير از دست فروشان و مغازه داران، توقف خودروهاي بار فروش در کنار خيابان‌هاي اصلي خصوصا در پرترددترين ميدان شهر که اقدام به فروش ميوه و تره بار، لباس، کفش،گل و گلدان و غيره مي کنند قصه پر غصه ديگري است که همچنان بر نازيبايي چهره شهر افزوده است.

حضور دائمي دستفروشان در خيابان‌ها و پياده روها خود گوياي اقدام ضعيف و ناکافي بودن شهرداريهاست که بايد در اين خصوص اقدامات موثري صورت پذيرد.

شايد مشکلات اقتصادي و نبود اشتغال و گاهي هم برخي زياده خواهي ها توجيهي براي فعاليت دستفروشان و پياده رو فروشي ها در شهرها باشد اما همه اين عوامل نمي تواند دليلي در تضييع حقوق اوليه مردم و برخورداري از نقش پياده روها در تعاملات اجتماعي دانست.

 
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شخم زمستانه در مناطق بارانی ممنوع!

دیابت ؛ شاهراه ورود به مسیر مرگ خاموش

این من بودم که...

قصه ناتمام نساجی های قائمشهر

جنگل تراشی در مقابل چشمان مسئولان/ مناطق بکری که بلعیده می‌شوند

روزگار تلخ مرکز تجارت شمال در «بارفروش دِه»

صنعت مازندران "مادر" ندارد!

نخستین ساکنان مازندران چه کسانی هستند؟

مدیرعامل باشگاه نساجی مازندران : اعتراف به اشتباهات کردید ولی چه سود؟

چشم‌چرانی به اراضی مازندران؛ ممنوع!

نمره منفی برای کمیته های بحران

برای چهل سالگی انقلاب چه کرده اید؟

گردشگری با طعم فقر امکانات در منطقه نمونه ساحلی

روستا؛ منبع اساسی آغاز یک توسعه پایدار/ نگرش خود به روستا را تغییر دهیم

درباره حادثه پل سفید

سیل‌گیر!؟

دردمان از نشنیدن نیست؛ گوش شنوایی نیست

مادران انتظار؛ 35 سال چشم به راه علیرضا

گردشگری در مازندران؛ از "عمل" تا "عنوان‌زدگی"

ثبت 68 آیین معنوی مازندران/ از « گهره بندی» تا «مشال پلیته»

داغ بردل نشسته «خزر»/ سوگواره دریا پایان ندارد

ضریحی که ندیده ساخته شد/ عشق به امام حسین (ع) درقاب هنر

حکایت تلخ "درس خواندن" و "کمر شکستن"

کرب زنی؛ آئینی برای همنوایی با امام حسین (ع)

هجوم "خوران"به جنگل های یتیم شمال به بهانه گردشگری!

"نُکرس" زیبایی مطلق در دل ستبر کوهستان

"کم‌آبیاری بخشی ریشه" راهکاری علمی برای سازگاری با شرایط خشکی

افزایش حباب سن ازدواج در جامعه امروزی/ استقلال مالی؛ دختران را ازدواج گریز کرده است!

گردشگری با طعم جهادی

کلیدهای طلایی رفتار با نوجوانان

محورهای مواصلاتی مازندران جولانگاه عزرائیل!

تلف شدن ماهیان رودخانه فریدونکنار در تداوم تناقض‌گویی مسئولان/ مشکلات زیست محیطی که سلامت مردم را نشانه گرفته است

«خوتکا» پیشمرگ پرندگان مهاجر شد/ مهمان‌کشی ممنوع

سناریوی نرخ ارز و جولان قیمت ها در بازار مصرفی

پلاستیک؛ هیولایی که سلامتی را می بلعد

دست برنجکاران مازنی زیر سنگ شالیکوبی داران

باران به داد میانکاله رسید/آتشی که زمین خواران برافروختند

"الیت"؛ مدفن یک تمدن تاریخی

ارزمون شکارچیان درگذشت

معدن‌کاری لرزه برجان ولشت انداخت/ مرگ بهشت نزدیک است

شیرمادر؛ بهترین گزینه برای تغذیه کودکان شیرخوار

این همه تبلیغات بنر در ساری برای یک سالگرد

سرریز جاذبه های گردشگری در مسیر راه آهن شمال

خطر تکرار فاجعه در بافت های ناایمن/ تهدید جان 400 هزار مازنی

ضرورت تهیه « نقشه خطر» در ساری

مازندران در انتظار انفجار جمعیت/ «جنگل‌نشینی» پدیده در حال وقوع در مازندران

جای خالی متخصصان در معادن ناایمن مازندران

نسخ کشی از سفره های زیرزمینی مازندران برای کشت دوم برنج

مهمان کُشی خزر/ غریق نجات متولی می خواهد

آش چنان سوخت بال و پرت را...