آخرين مطالب

قابليت‌هاي بخش زيراب سوادکوه در التهاب تغييرات مديريتي مقالات

قابليت‌هاي بخش زيراب سوادکوه در التهاب تغييرات مديريتي

  بزرگنمايي:

بخش زيراب سوادکوه که از دو دهستان کسليان و سرخ‌کلا از يک‌سال تشکيل شده است شاهد انتخاب نخستين بخشدار خود در 26 فروردين سال گذشته بوده است.

قابليت‌هاي گردشگري مذهبي سوادکوه

بخش زيراب داراي قابليت‌هاي مختلفي در حوزه‌هاي گردشگري مذهبي، تاريخي و طبيعي است که وجود امامزاده عبدالحق (ع) و امامزاده ابوطالب (ع) از نوادگان امام هفتم شيعيان و برج تاريخي لاجيم که مربوط به قرن پنجم هجري است و پارک نمونه گردشگري جوارم و جنگل‌هاي زيباي جمشيدآباد و پلنگ دره بخشي از توانمندي‌هاي اين بخش جديد است.

با نگاهي بر فعاليت‌هاي يک‌ساله در بخش زيراب سوادکوه به شاخص‌هايي مي‌رسيم که بر پايه‌گذاري مناسب توسعه و پيشرفت دلالت دارد، هر چند براي رسيدن به هدف نهايي برخي از آن فعاليت‌ها بايد همراهي و همکاري بيشتر مسئولان انتخابي و انتصابي را مورد برنامه‌ريزي قرار داد.

برگزاري نخستين انتخابات رياست جمهوري و شوراهاي اسلامي شهر و روستا در بخش زيراب بيانگر ايجاد شالوده مستقل انتخاباتي در آن است و با توجه به برگزاري انتخابات مختلف در نظام مردم‌سالاري ديني از برگزاري موفق اين انتخابات مي‌توان به پايه‌گذاري مناسب در زير ساخت‌هاي اين رويداد سياسي و اجتماعي اشاره کرد.

برنامه‌ريزي گردشگري از مهم‌ترين منابع دستيابي به توسعه پايدار و عميق است که برگزاري تور گردشگري در روستاهاي بخش زيراب در نوروز امسال که با حضور حدود 100 نفر از استان‌هاي ديگر انجام شده است و يا برنامه‌ريزي و مديريت منازل خالي روستايي و پخت غذاهاي ارگانيک و توزيع در بين مسافران و استفاده براي گردشگران از طرح‌هايي است که از آن مي‌توان به عنوان مقدمه‌اي علمي و عملي براي توسعه نام برد که اجرايي کردن چنين طرح‌هايي نويد استفاده از ظرفيت عظيم ولي خفته گردشگري را به ذهن‌ها متبادر مي‌کند.

گردشگري روستايي بخش زيراب سوادکوه

گردشگري روستايي از زمينه‌هاي مناسب توسعه همه جانبه در شهرستان سوادکوه است که وجود روستاهاي قديمي با زيبايي‌هاي گسترده مي‌تواند مقدمه توسعه همه جانبه را شامل شود و از منابع اصلي درآمد در روستاهاي سوادکوه محسوب شود که در سرشماري عمومي نفوس و مسکن شاهد مهاجرت ملموس معکوس به روستاهاي بخش زيراب بوده‌ايم و مهاجرت به يک مکان با افزايش امکانات رفاهي و خدماتي و ايجاد آرامش روحي و رواني به دست مي‌آيد.

گازرساني و زمينه‌هاي تثبيت جمعيت

گازرساني به روستاها از مهم‌ترين عوامل تثبيت و يا مهاجرت معکوس جمعيت روستايي است که اجراي آن در پنج روستاي کار سالار، جمشيدآباد، سرخ‌کلا تپه، معدن و کنيج‌کلا بخش زيراب را مي‌توان از زمينه‌هاي توسعه همه جانبه توصيف کرد که برنامه‌ريزي براي گازرساني به روستاهاي دهستان کسليان با توجه به ساخت و سازهاي قابل توجه در آن مي‌تواند به عنوان عامل قابل توجهي در توسعه روستايي باشد.

چشم‌انداز توسعه بخش زيراب

تهيه چشم‌انداز توسعه بخش زيراب و طرح آمايش سرزميني با جمع‌آوري اطلاعات همه جانبه روستا از اقدامات قابل الگوبرداري بخشدار زيراب بوده است که اجراي چنين اقدام پايه‌اي در شهرستان سوادکوه اندک است ولي دستاوردهاي آن عميق و گسترده است.

بهسازي و مرمت جاده‌هاي دسترسي در روستاهايي که از مرکز شهرستان دور هستند و سال‌ها با مشکلات تردد در آن مواجه بوده‌اند و اتمام يا افتتاح مجتمع‌هاي آبرساني و برنامه‌ريزي براي اصلاح الگوي کشت در زمين‌هاي شيبدار به منظور استفاده بهينه از زمين‌هاي مستعد ولي بدون استفاده برخي از روستاهاي بخش زيراب سوادکوه نيز از برنامه‌هاي برجسته استقرار يک ساله بخشدار در زيراب سوادکوه است.

تاکيد بر جلوگيري از ساخت‌وساز در خارج از بافت روستايي از تاکيدات عملي بخشداري زيراب بوده است که اجراي برنامه‌هاي مناسب فرهنگي و ديني در کنار حضور غيربوميان در روستاها نيز مي‌تواند از اقدامات تکميلي در ساخت و سازهاي جديد روستايي باشد.

استفاده از ظرفيت‌هاي مختلف به منظور دستيابي به اهداف مديريتي و توسعه از راهکارهاي مهم در توسعه جهشي براي شهرستان سوادکوه است که صفت نامناسب محروم‌ترين شهرستان استان مازندران را با خود به همراه دارد.

برگزاري جلسات محوري با حضور نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و مسئولان ارشد استاني و شهرستاني براي بررسي ميداني و همه جانبه روستاها از اقدامات مناسب و تاثيرگذاري است که برکات آن با همکاري مسئولان محلي و شهرستاني و استاني و پيگيري بخشدار و فرماندار به دست مي‌آيد و برگزاري چند جلسه محوري در روستاهاي بخش زيراب مي‌تواند مقدمه‌اي براي رفع مشکلات ساختاري و استفاده از ظرفيت‌هاي آن باشد.

مديران توانمند غيرسازماني در راه الحاق به وزارت کشور

هر چند مسئولان ارشد وزارت کشور حضور تنها 160 فرماندار از بين 430 فرماندار کشور از بدنه اين وزارتخانه را اجحاف به کارکنان آن وزارتخانه توصيف کردند و از طرف ديگر تاکيد معاون توسعه مديريت و منابع انساني وزير کشور بر انتقال دائم نه به صورت ماموريت افراد با تجربه و کارداني که به صورت مامور به وزارت کشور ملحق شدند را از راهکارهاي استفاده از مديران توانمندي دانست که استفاده از آنان در مسير توسعه و پيشرفت قرار دارد.

در بند سه و چهار ابلاغيه وزير کشور براي به‌کارگيري مديران وزارت کشور بر اولويت نيروهاي اين وزارتخانه و يا استفاده از افرادي با تجربه و مهارت ويژه و ارسال گزارش توجيهي و مدارک تحصيلي فرد مورد نظر و خلاصه پرونده وي تاکيد شده است.

با نگاهي بر فعاليت‌هاي انجام شده در بخشداري زيراب و با تاکيد بر شايسته سالاري و دانش محور بودن مديران و با توجه به دارا بودن مدرک کارشناس ارشد بخشدار زيراب به نظر مي‌رسد شرايط قانوني و عرفي لازم براي تداوم استفاده از اين مدير و يا مديران متعهد و مبتکر با چنين ويژگي‌هايي وجود داشته باشد و تفکر اميد و تدبير مستلزم استفاده از افراد شايسته بر مدار قانون است و انتظار مي‌رود تاکيد صرف بر وزارت کشوري بودن بدون توجه به قابليت‌ها در تغيير و تحولات مديريتي به وجود نيايد هر چند در اين زمينه تلاش‌هايي در حال انجام است.

به نظر مي‌رسد همراهي مردم و مسئولان انتخابي و انتصابي با بخشداران راهکار مهمي در رفع مشکلات و استفاده از قابليت‌هاي توسعه است.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شخم زمستانه در مناطق بارانی ممنوع!

دیابت ؛ شاهراه ورود به مسیر مرگ خاموش

این من بودم که...

قصه ناتمام نساجی های قائمشهر

جنگل تراشی در مقابل چشمان مسئولان/ مناطق بکری که بلعیده می‌شوند

روزگار تلخ مرکز تجارت شمال در «بارفروش دِه»

صنعت مازندران "مادر" ندارد!

نخستین ساکنان مازندران چه کسانی هستند؟

مدیرعامل باشگاه نساجی مازندران : اعتراف به اشتباهات کردید ولی چه سود؟

چشم‌چرانی به اراضی مازندران؛ ممنوع!

نمره منفی برای کمیته های بحران

برای چهل سالگی انقلاب چه کرده اید؟

گردشگری با طعم فقر امکانات در منطقه نمونه ساحلی

روستا؛ منبع اساسی آغاز یک توسعه پایدار/ نگرش خود به روستا را تغییر دهیم

درباره حادثه پل سفید

سیل‌گیر!؟

دردمان از نشنیدن نیست؛ گوش شنوایی نیست

مادران انتظار؛ 35 سال چشم به راه علیرضا

گردشگری در مازندران؛ از "عمل" تا "عنوان‌زدگی"

ثبت 68 آیین معنوی مازندران/ از « گهره بندی» تا «مشال پلیته»

داغ بردل نشسته «خزر»/ سوگواره دریا پایان ندارد

ضریحی که ندیده ساخته شد/ عشق به امام حسین (ع) درقاب هنر

حکایت تلخ "درس خواندن" و "کمر شکستن"

کرب زنی؛ آئینی برای همنوایی با امام حسین (ع)

هجوم "خوران"به جنگل های یتیم شمال به بهانه گردشگری!

"نُکرس" زیبایی مطلق در دل ستبر کوهستان

"کم‌آبیاری بخشی ریشه" راهکاری علمی برای سازگاری با شرایط خشکی

افزایش حباب سن ازدواج در جامعه امروزی/ استقلال مالی؛ دختران را ازدواج گریز کرده است!

گردشگری با طعم جهادی

کلیدهای طلایی رفتار با نوجوانان

محورهای مواصلاتی مازندران جولانگاه عزرائیل!

تلف شدن ماهیان رودخانه فریدونکنار در تداوم تناقض‌گویی مسئولان/ مشکلات زیست محیطی که سلامت مردم را نشانه گرفته است

«خوتکا» پیشمرگ پرندگان مهاجر شد/ مهمان‌کشی ممنوع

سناریوی نرخ ارز و جولان قیمت ها در بازار مصرفی

پلاستیک؛ هیولایی که سلامتی را می بلعد

دست برنجکاران مازنی زیر سنگ شالیکوبی داران

باران به داد میانکاله رسید/آتشی که زمین خواران برافروختند

"الیت"؛ مدفن یک تمدن تاریخی

ارزمون شکارچیان درگذشت

معدن‌کاری لرزه برجان ولشت انداخت/ مرگ بهشت نزدیک است

شیرمادر؛ بهترین گزینه برای تغذیه کودکان شیرخوار

این همه تبلیغات بنر در ساری برای یک سالگرد

سرریز جاذبه های گردشگری در مسیر راه آهن شمال

خطر تکرار فاجعه در بافت های ناایمن/ تهدید جان 400 هزار مازنی

ضرورت تهیه « نقشه خطر» در ساری

مازندران در انتظار انفجار جمعیت/ «جنگل‌نشینی» پدیده در حال وقوع در مازندران

جای خالی متخصصان در معادن ناایمن مازندران

نسخ کشی از سفره های زیرزمینی مازندران برای کشت دوم برنج

مهمان کُشی خزر/ غریق نجات متولی می خواهد

آش چنان سوخت بال و پرت را...