پیام مازند

آخرين مطالب

قابليت‌هاي بخش زيراب سوادکوه در التهاب تغييرات مديريتي مقالات

قابليت‌هاي بخش زيراب سوادکوه در التهاب تغييرات مديريتي

  بزرگنمايي:

بخش زيراب سوادکوه که از دو دهستان کسليان و سرخ‌کلا از يک‌سال تشکيل شده است شاهد انتخاب نخستين بخشدار خود در 26 فروردين سال گذشته بوده است.

قابليت‌هاي گردشگري مذهبي سوادکوه

بخش زيراب داراي قابليت‌هاي مختلفي در حوزه‌هاي گردشگري مذهبي، تاريخي و طبيعي است که وجود امامزاده عبدالحق (ع) و امامزاده ابوطالب (ع) از نوادگان امام هفتم شيعيان و برج تاريخي لاجيم که مربوط به قرن پنجم هجري است و پارک نمونه گردشگري جوارم و جنگل‌هاي زيباي جمشيدآباد و پلنگ دره بخشي از توانمندي‌هاي اين بخش جديد است.

با نگاهي بر فعاليت‌هاي يک‌ساله در بخش زيراب سوادکوه به شاخص‌هايي مي‌رسيم که بر پايه‌گذاري مناسب توسعه و پيشرفت دلالت دارد، هر چند براي رسيدن به هدف نهايي برخي از آن فعاليت‌ها بايد همراهي و همکاري بيشتر مسئولان انتخابي و انتصابي را مورد برنامه‌ريزي قرار داد.

برگزاري نخستين انتخابات رياست جمهوري و شوراهاي اسلامي شهر و روستا در بخش زيراب بيانگر ايجاد شالوده مستقل انتخاباتي در آن است و با توجه به برگزاري انتخابات مختلف در نظام مردم‌سالاري ديني از برگزاري موفق اين انتخابات مي‌توان به پايه‌گذاري مناسب در زير ساخت‌هاي اين رويداد سياسي و اجتماعي اشاره کرد.

برنامه‌ريزي گردشگري از مهم‌ترين منابع دستيابي به توسعه پايدار و عميق است که برگزاري تور گردشگري در روستاهاي بخش زيراب در نوروز امسال که با حضور حدود 100 نفر از استان‌هاي ديگر انجام شده است و يا برنامه‌ريزي و مديريت منازل خالي روستايي و پخت غذاهاي ارگانيک و توزيع در بين مسافران و استفاده براي گردشگران از طرح‌هايي است که از آن مي‌توان به عنوان مقدمه‌اي علمي و عملي براي توسعه نام برد که اجرايي کردن چنين طرح‌هايي نويد استفاده از ظرفيت عظيم ولي خفته گردشگري را به ذهن‌ها متبادر مي‌کند.

گردشگري روستايي بخش زيراب سوادکوه

گردشگري روستايي از زمينه‌هاي مناسب توسعه همه جانبه در شهرستان سوادکوه است که وجود روستاهاي قديمي با زيبايي‌هاي گسترده مي‌تواند مقدمه توسعه همه جانبه را شامل شود و از منابع اصلي درآمد در روستاهاي سوادکوه محسوب شود که در سرشماري عمومي نفوس و مسکن شاهد مهاجرت ملموس معکوس به روستاهاي بخش زيراب بوده‌ايم و مهاجرت به يک مکان با افزايش امکانات رفاهي و خدماتي و ايجاد آرامش روحي و رواني به دست مي‌آيد.

گازرساني و زمينه‌هاي تثبيت جمعيت

گازرساني به روستاها از مهم‌ترين عوامل تثبيت و يا مهاجرت معکوس جمعيت روستايي است که اجراي آن در پنج روستاي کار سالار، جمشيدآباد، سرخ‌کلا تپه، معدن و کنيج‌کلا بخش زيراب را مي‌توان از زمينه‌هاي توسعه همه جانبه توصيف کرد که برنامه‌ريزي براي گازرساني به روستاهاي دهستان کسليان با توجه به ساخت و سازهاي قابل توجه در آن مي‌تواند به عنوان عامل قابل توجهي در توسعه روستايي باشد.

چشم‌انداز توسعه بخش زيراب

تهيه چشم‌انداز توسعه بخش زيراب و طرح آمايش سرزميني با جمع‌آوري اطلاعات همه جانبه روستا از اقدامات قابل الگوبرداري بخشدار زيراب بوده است که اجراي چنين اقدام پايه‌اي در شهرستان سوادکوه اندک است ولي دستاوردهاي آن عميق و گسترده است.

بهسازي و مرمت جاده‌هاي دسترسي در روستاهايي که از مرکز شهرستان دور هستند و سال‌ها با مشکلات تردد در آن مواجه بوده‌اند و اتمام يا افتتاح مجتمع‌هاي آبرساني و برنامه‌ريزي براي اصلاح الگوي کشت در زمين‌هاي شيبدار به منظور استفاده بهينه از زمين‌هاي مستعد ولي بدون استفاده برخي از روستاهاي بخش زيراب سوادکوه نيز از برنامه‌هاي برجسته استقرار يک ساله بخشدار در زيراب سوادکوه است.

تاکيد بر جلوگيري از ساخت‌وساز در خارج از بافت روستايي از تاکيدات عملي بخشداري زيراب بوده است که اجراي برنامه‌هاي مناسب فرهنگي و ديني در کنار حضور غيربوميان در روستاها نيز مي‌تواند از اقدامات تکميلي در ساخت و سازهاي جديد روستايي باشد.

استفاده از ظرفيت‌هاي مختلف به منظور دستيابي به اهداف مديريتي و توسعه از راهکارهاي مهم در توسعه جهشي براي شهرستان سوادکوه است که صفت نامناسب محروم‌ترين شهرستان استان مازندران را با خود به همراه دارد.

برگزاري جلسات محوري با حضور نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و مسئولان ارشد استاني و شهرستاني براي بررسي ميداني و همه جانبه روستاها از اقدامات مناسب و تاثيرگذاري است که برکات آن با همکاري مسئولان محلي و شهرستاني و استاني و پيگيري بخشدار و فرماندار به دست مي‌آيد و برگزاري چند جلسه محوري در روستاهاي بخش زيراب مي‌تواند مقدمه‌اي براي رفع مشکلات ساختاري و استفاده از ظرفيت‌هاي آن باشد.

مديران توانمند غيرسازماني در راه الحاق به وزارت کشور

هر چند مسئولان ارشد وزارت کشور حضور تنها 160 فرماندار از بين 430 فرماندار کشور از بدنه اين وزارتخانه را اجحاف به کارکنان آن وزارتخانه توصيف کردند و از طرف ديگر تاکيد معاون توسعه مديريت و منابع انساني وزير کشور بر انتقال دائم نه به صورت ماموريت افراد با تجربه و کارداني که به صورت مامور به وزارت کشور ملحق شدند را از راهکارهاي استفاده از مديران توانمندي دانست که استفاده از آنان در مسير توسعه و پيشرفت قرار دارد.

در بند سه و چهار ابلاغيه وزير کشور براي به‌کارگيري مديران وزارت کشور بر اولويت نيروهاي اين وزارتخانه و يا استفاده از افرادي با تجربه و مهارت ويژه و ارسال گزارش توجيهي و مدارک تحصيلي فرد مورد نظر و خلاصه پرونده وي تاکيد شده است.

با نگاهي بر فعاليت‌هاي انجام شده در بخشداري زيراب و با تاکيد بر شايسته سالاري و دانش محور بودن مديران و با توجه به دارا بودن مدرک کارشناس ارشد بخشدار زيراب به نظر مي‌رسد شرايط قانوني و عرفي لازم براي تداوم استفاده از اين مدير و يا مديران متعهد و مبتکر با چنين ويژگي‌هايي وجود داشته باشد و تفکر اميد و تدبير مستلزم استفاده از افراد شايسته بر مدار قانون است و انتظار مي‌رود تاکيد صرف بر وزارت کشوري بودن بدون توجه به قابليت‌ها در تغيير و تحولات مديريتي به وجود نيايد هر چند در اين زمينه تلاش‌هايي در حال انجام است.

به نظر مي‌رسد همراهي مردم و مسئولان انتخابي و انتصابي با بخشداران راهکار مهمي در رفع مشکلات و استفاده از قابليت‌هاي توسعه است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دامداری صنعتی مهمان ناخوانده روستای توبن!

قطع سالانه 50 هزار اصله درخت در مازندران/متهم تراشی جالب یک شورا

بودجه فرهنگی دانشگاه ها یا وعده های سرخرمن؟!

جای خالی بهار نارنج در سپهر گردشگری مازندران

خزر؛ فاضلاب شده است؟!

سر چشمه احساس ناامنی اجتماعی زنان در جامعه کجاست؟

نقش حجاب در امنیت و آرامش روانی

دام هایی که می گویند هست اما نیست!

زخمِ نگرش های غلط بر پیکر بیماران خاص

بازگشت خاموش برندهای تقلبی خارجی به مازندران

کارگران مشغول کار نیستند/ زخم «خصولتی» بر اندام نساجی و خزر خز

همیشه پای یک انسان در میان است

«ورف چال»؛ تجربه 600 ساله مدیریت روستایی

بلوغ شورا، شاید وقتی دیگر

جنب و جوش آبزی پروری مازندران در سیلاب بهاری

سیل، سیل است چه فرقی می‌کند...

پرواز دوباره زنبورداری ییلاقی در مازندران از خاکستر سیل

جادوی رنگ ها در « مرداب هسل»

مزرعه ای هزاررنگ در اتاق چندمتری/ جشنواره صیفی جات در تنکابن

سدهای مازندران نمی شکند/ سرریز شدن سدها و پایان خشکی تالاب

مجمه وری ؛ جشن متفاوت برای میلاد عدالت

دعا سپری محکم در برابر سیل مشکلات

ضرورت شناسایی کانون های بحرانی سیل در غرب مازندران

لحاف دوزی؛ گم شده در لابه‌لای مدرنیته

پیش بینی افزایش 70 درصدی تولید گندم در مازندران

بازگشت آرامش با اما و اگرها به جاده های مازندران

متهم ردیف اول سیل مازندران کیست؟

سازه های باکیفیت در برابر سیل تخریب نمی شود

افزایش 75 درصدی آب پشت سدهای مازندران

عباس آباد با جاذبه ها طبیعی آماده میزبانی از موج دوم سفرهاست

پرستوها نحستین مهمانان بهاری به مازندران رسیدند

آخرین وضعیت مازندران 10 روز پس از سیل

گردن آویزی که از طبیعت چهار هزار سال پیش حکایت می‌کند!

اینجا "کوه تنها" به شما پیشنهاد می‌شود!

شادی های چهارشنبه سوری را با غم نیامیزیم

"قائم‌شهر"؛ شهر چند بام و یک هوا!

به شهر "نقی معمولی" خوش آمدید!

پرونده خجل ترین جانور خزری روی خط انتقال/«فک ها» به کویر می روند

اینجا جان می دهد برای لایو اینستاگرام!

مازندران به پیشواز بهار رفت/ آیین های نوبرانه نوروزی

حس تازگی در یک روستای 2500 ساله

جذابیت حضور در "میان مه، ابر و نم نم باران" را از دست ندهید!

سال تحویل بهار در شالیزارهای مازندران

منطقه ای در مازندران که تمام ایام سال دمای آن صفر درجه است!

بشارت عید با نوروزخوانی/ آئینی برای بدرقه سرما و استقبال از بهار

سفر به سرزمین رنگ‌ها

برق جاذبه های طبیعی در چشم ظرفیت گردشگری مذهبی مازندران

« دریا تا کویر»؛ مقصد بکر گردشگری در تعطیلات نوروز

افزایش 90 درصدی آمار فرار دختران در مازندران

روستاهای مازندران نقطه کانونی گردشگری نوروزی