پیام مازند

آخرين مطالب

قابليت‌هاي بخش زيراب سوادکوه در التهاب تغييرات مديريتي مقالات

قابليت‌هاي بخش زيراب سوادکوه در التهاب تغييرات مديريتي

  بزرگنمايي:

بخش زيراب سوادکوه که از دو دهستان کسليان و سرخ‌کلا از يک‌سال تشکيل شده است شاهد انتخاب نخستين بخشدار خود در 26 فروردين سال گذشته بوده است.

قابليت‌هاي گردشگري مذهبي سوادکوه

بخش زيراب داراي قابليت‌هاي مختلفي در حوزه‌هاي گردشگري مذهبي، تاريخي و طبيعي است که وجود امامزاده عبدالحق (ع) و امامزاده ابوطالب (ع) از نوادگان امام هفتم شيعيان و برج تاريخي لاجيم که مربوط به قرن پنجم هجري است و پارک نمونه گردشگري جوارم و جنگل‌هاي زيباي جمشيدآباد و پلنگ دره بخشي از توانمندي‌هاي اين بخش جديد است.

با نگاهي بر فعاليت‌هاي يک‌ساله در بخش زيراب سوادکوه به شاخص‌هايي مي‌رسيم که بر پايه‌گذاري مناسب توسعه و پيشرفت دلالت دارد، هر چند براي رسيدن به هدف نهايي برخي از آن فعاليت‌ها بايد همراهي و همکاري بيشتر مسئولان انتخابي و انتصابي را مورد برنامه‌ريزي قرار داد.

برگزاري نخستين انتخابات رياست جمهوري و شوراهاي اسلامي شهر و روستا در بخش زيراب بيانگر ايجاد شالوده مستقل انتخاباتي در آن است و با توجه به برگزاري انتخابات مختلف در نظام مردم‌سالاري ديني از برگزاري موفق اين انتخابات مي‌توان به پايه‌گذاري مناسب در زير ساخت‌هاي اين رويداد سياسي و اجتماعي اشاره کرد.

برنامه‌ريزي گردشگري از مهم‌ترين منابع دستيابي به توسعه پايدار و عميق است که برگزاري تور گردشگري در روستاهاي بخش زيراب در نوروز امسال که با حضور حدود 100 نفر از استان‌هاي ديگر انجام شده است و يا برنامه‌ريزي و مديريت منازل خالي روستايي و پخت غذاهاي ارگانيک و توزيع در بين مسافران و استفاده براي گردشگران از طرح‌هايي است که از آن مي‌توان به عنوان مقدمه‌اي علمي و عملي براي توسعه نام برد که اجرايي کردن چنين طرح‌هايي نويد استفاده از ظرفيت عظيم ولي خفته گردشگري را به ذهن‌ها متبادر مي‌کند.

گردشگري روستايي بخش زيراب سوادکوه

گردشگري روستايي از زمينه‌هاي مناسب توسعه همه جانبه در شهرستان سوادکوه است که وجود روستاهاي قديمي با زيبايي‌هاي گسترده مي‌تواند مقدمه توسعه همه جانبه را شامل شود و از منابع اصلي درآمد در روستاهاي سوادکوه محسوب شود که در سرشماري عمومي نفوس و مسکن شاهد مهاجرت ملموس معکوس به روستاهاي بخش زيراب بوده‌ايم و مهاجرت به يک مکان با افزايش امکانات رفاهي و خدماتي و ايجاد آرامش روحي و رواني به دست مي‌آيد.

گازرساني و زمينه‌هاي تثبيت جمعيت

گازرساني به روستاها از مهم‌ترين عوامل تثبيت و يا مهاجرت معکوس جمعيت روستايي است که اجراي آن در پنج روستاي کار سالار، جمشيدآباد، سرخ‌کلا تپه، معدن و کنيج‌کلا بخش زيراب را مي‌توان از زمينه‌هاي توسعه همه جانبه توصيف کرد که برنامه‌ريزي براي گازرساني به روستاهاي دهستان کسليان با توجه به ساخت و سازهاي قابل توجه در آن مي‌تواند به عنوان عامل قابل توجهي در توسعه روستايي باشد.

چشم‌انداز توسعه بخش زيراب

تهيه چشم‌انداز توسعه بخش زيراب و طرح آمايش سرزميني با جمع‌آوري اطلاعات همه جانبه روستا از اقدامات قابل الگوبرداري بخشدار زيراب بوده است که اجراي چنين اقدام پايه‌اي در شهرستان سوادکوه اندک است ولي دستاوردهاي آن عميق و گسترده است.

بهسازي و مرمت جاده‌هاي دسترسي در روستاهايي که از مرکز شهرستان دور هستند و سال‌ها با مشکلات تردد در آن مواجه بوده‌اند و اتمام يا افتتاح مجتمع‌هاي آبرساني و برنامه‌ريزي براي اصلاح الگوي کشت در زمين‌هاي شيبدار به منظور استفاده بهينه از زمين‌هاي مستعد ولي بدون استفاده برخي از روستاهاي بخش زيراب سوادکوه نيز از برنامه‌هاي برجسته استقرار يک ساله بخشدار در زيراب سوادکوه است.

تاکيد بر جلوگيري از ساخت‌وساز در خارج از بافت روستايي از تاکيدات عملي بخشداري زيراب بوده است که اجراي برنامه‌هاي مناسب فرهنگي و ديني در کنار حضور غيربوميان در روستاها نيز مي‌تواند از اقدامات تکميلي در ساخت و سازهاي جديد روستايي باشد.

استفاده از ظرفيت‌هاي مختلف به منظور دستيابي به اهداف مديريتي و توسعه از راهکارهاي مهم در توسعه جهشي براي شهرستان سوادکوه است که صفت نامناسب محروم‌ترين شهرستان استان مازندران را با خود به همراه دارد.

برگزاري جلسات محوري با حضور نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و مسئولان ارشد استاني و شهرستاني براي بررسي ميداني و همه جانبه روستاها از اقدامات مناسب و تاثيرگذاري است که برکات آن با همکاري مسئولان محلي و شهرستاني و استاني و پيگيري بخشدار و فرماندار به دست مي‌آيد و برگزاري چند جلسه محوري در روستاهاي بخش زيراب مي‌تواند مقدمه‌اي براي رفع مشکلات ساختاري و استفاده از ظرفيت‌هاي آن باشد.

مديران توانمند غيرسازماني در راه الحاق به وزارت کشور

هر چند مسئولان ارشد وزارت کشور حضور تنها 160 فرماندار از بين 430 فرماندار کشور از بدنه اين وزارتخانه را اجحاف به کارکنان آن وزارتخانه توصيف کردند و از طرف ديگر تاکيد معاون توسعه مديريت و منابع انساني وزير کشور بر انتقال دائم نه به صورت ماموريت افراد با تجربه و کارداني که به صورت مامور به وزارت کشور ملحق شدند را از راهکارهاي استفاده از مديران توانمندي دانست که استفاده از آنان در مسير توسعه و پيشرفت قرار دارد.

در بند سه و چهار ابلاغيه وزير کشور براي به‌کارگيري مديران وزارت کشور بر اولويت نيروهاي اين وزارتخانه و يا استفاده از افرادي با تجربه و مهارت ويژه و ارسال گزارش توجيهي و مدارک تحصيلي فرد مورد نظر و خلاصه پرونده وي تاکيد شده است.

با نگاهي بر فعاليت‌هاي انجام شده در بخشداري زيراب و با تاکيد بر شايسته سالاري و دانش محور بودن مديران و با توجه به دارا بودن مدرک کارشناس ارشد بخشدار زيراب به نظر مي‌رسد شرايط قانوني و عرفي لازم براي تداوم استفاده از اين مدير و يا مديران متعهد و مبتکر با چنين ويژگي‌هايي وجود داشته باشد و تفکر اميد و تدبير مستلزم استفاده از افراد شايسته بر مدار قانون است و انتظار مي‌رود تاکيد صرف بر وزارت کشوري بودن بدون توجه به قابليت‌ها در تغيير و تحولات مديريتي به وجود نيايد هر چند در اين زمينه تلاش‌هايي در حال انجام است.

به نظر مي‌رسد همراهي مردم و مسئولان انتخابي و انتصابي با بخشداران راهکار مهمي در رفع مشکلات و استفاده از قابليت‌هاي توسعه است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ترافیک ملی رامسر در بن بست کوه و دریا

گم شدن شادی در دنیای کودکان کار

گردشگری دریایی در مازندران معنا ندارد/آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم!

سایه بی اعتمادی بر سر موسسات خیریه

احداث نخستین مرکز بیماری‌های خاص در نور؛ پَر!

توسعه کشاورزی مازندران با شیرین‌سازی آب دریای خزر؟

آبخیزداری؛ ناجی "بحران آب" مازندران؟

اینجا قوها فریاد می‌کشند

رامسر؛ شهر تالاب‌ها/ ثبت 2290 تالاب در کنوانسیون عروس ایران

سنگینی کفه رژیم غذایی در ترازوی سلامتی مردم

برگی از خاطرات یک مبارز انقلابی

سرنوشت آن 12 میلیارد!؟

کلین‌خونی؛ درگیر مشکلات و مهاجرت

سیاست بده بستان دستگاه ها در اجرای ماده 25 بهبود کسب و کار

گل‌هایی که مانع خروج ارز از کشور می شوند

بهشت پرندگان مهاجر می‌خشکد/ روزگار برزخی یک تالاب

گذار آرام مکانیزاسیون در شالیزارهای مازندران

ماری خوش خط و خال در انتظار مازندران!

مجلس مثل زیارت نامه حضرت مسلم شده است

کاهش ازدواج؛ دغدغه ای برای تمام فصول

مازندران را از فراز آسمان ها ببینید!

از پروازهای تفریحی شاهانه تا 6 هزار پرواز مردمی

«طاهره 14 ساله سواد ندارم»؛ رنجنامه کودکان «زباله گرد»

آرزوهای کودکان کتاب؛ دوستی کودکان کار با یار مهربان

بی هویتی فرزندان در محلات آسیب پذیر مازندران

مرغ همچنان یک پا دارد/ گرانی در مهد پَرطلاها

خداحافظی تیلر با شالیزارهای مازندران

صادرات پرتقال به رودخانه و دریا/ خزان مرکبات در راه است

سهام فروشی یا مازندران فروشی؟

چرخش برعکس صادرات در مازندران

گردشگری مازندران؛ ظرفیت آنتالیایی، مدیریت کلکته ای

شهر الکترونیک در مازندران؛ نیازمند فرهنگ سازی تدریجی

عیسی خندق زائر دارد؛ « توران» پس از 62 سال دعوت شد

جمع آوری درختان افتاده، اسم رمز دور زدن طرح تنفس جنگل

گلایه مسافران غرب مازندران از لغو پروازها در فرودگاه نوشهر

دکانی به نام پاچه خواری

نفس های آخر نمدمالی در مازندران

شگردهای نوین کلاهبرداری؛ تصادف تقلبی وخودزنی

زباله «طلا» نشد/ کوههای کثیف قد می کشند

مازندران برهوت می‌شود!؟

کمربندی ناتمام فریدونکنار؛ پیست موتورسواران

استفاده بیش از حد از دمنوش های گیاهی خطرناک است

گرانی و تجمل گرایی تهدیدهای دورهمی طولانی ترین شب سال

بودجه پژوهشی یک درصدی و کش و قوس های صد درصدی

شبی خوش است بدین قصه اش دراز کنید

کودکان و اهریمن "اعتیاد" والدین!

فرمالیته شدن دوره های کارآموزی دانشگاه ها

طرح استیضاح وزیر علوم به صلاح جامعه دانشگاهی کشور نیست

سرمایه‌هایی که "خاک" می‌شوند!

مهاجرآباد سیل‌زده چشم به راه وعده مسئولان/ اگر خون دل بود ما خورده‌ایم!