پیام مازند

آخرين مطالب

رامسر، رنگین کمان زیبایی های شمال ایران مقالات

رامسر، رنگین کمان زیبایی های شمال ایران

  بزرگنمايي:

پیام مازند - نوشهر- رامسر یکی از غربی ترین شهرهای مازندران باید به واسطه برخورداری از طبیعتی سرسبز و چشم نواز نظیر جنگل، دریا، آثار تاریخی و نیز آب و هوای دل انگیز به رنگین کمان گردشگری شمال ایران معرفی شود.

به گزارش ایرنا ، این شهر که به عروس شهرهای ایران شهرت دارد از شرق به تنکابن ، غرب به استان گیلان ، جنوب به کوههای البرز و شمال نیز به دریای خزر محدود است.
روستاهای سرسبز با بافت ارزشمند گردشگری ، بوستان های جنگلی و آبشار صفارود ، چشمه های آبگرم معدنی ، سدخاکی میجران ، پارک جنگلی دالخانی ، تله کابین ، مرکز تفریحی و سرگرمی دهکده های ساحلی ، کاخ موزه تماشای خزر ، قلعه تاریخی مارکو ، تله کابین ، باغ 33 هکتاری و بلوار تاریخی معلم ، هتل های قدیم و جدید ، همه این جاذبه ها تابلویی از شاهکار خلقت الهی است که در نوروز هرسال میلیون ها مسافر از این مناظر چشم نواز دیدن می کنند.
شهری که در بدو ورود آن می توان همزمان کوه و دریا را دید و قلب شهر نیز به آثار تاریخی برجای مانده از دوره های گذشته مزین شده و چون نگینی بر انگشتری می درخشد و دراین شهر رخ نمایی می کند.
*جواهرده نگین گردشگری رامسر
دهستان جواهرده در فاصله حدود 26 کیلومتری شهر رامسر قرار دارد و برای دسترسی به این منطقه باید منتهی الیه مسیرغربی رامسر به سمت گیلان گذر کرد.
جواهرده یکی از مناطق جذاب و پرمخاطب رامسر است که به علت محو شدن در جنگل های سربه فلک کشیده هیرکانی منطقه ای تاریخی است که نیمی از سال پوشیده از برف است و در تابستان نیز از آب و هوای مطبوع و خنک برخوردار است .
در طول این مسیر بسیار جذاب و فرح بخش ،جوشش چشمه های آبگرم معدنی ، جنگل های سرسبز به هم تنینده هیرکانی و بافت سنتی خانه های گاهگلی دیده می شود که از دیرباز تاکنون در این منطقه به یادگار مانده است
این دهستانی رویایی که به نگین فیروزه فام کوههای البرز نیز معروف است به واسطه آنکه از سه جهت در محاصره کوه قرار گرفته و به علت فاصله اندک با دریای خزر ، اغلب مسافران و گردشگران در ارتفاع حدود 2 هزار متری پهنه آبی خزر را می بینند و لذت می برند .
بنا به گفته کارشناسان و مورخان در گذشته جواهرده مرکز داد و ستد با استان قزوین بوده و گفته شده که از سال 1350 راههای ارتباطی منتهی به این روستا به دست مهندسان آلمانی ساخته شده است و نکته مهم تر آنکه به واسطه جنگ میرزا کوچک خان با قوای دولتی در خاطره ها ماندگار شده است .
صعود به قله "سماموس " ، کشتی محلی گیله مردی و اسب سواری از ورزش های رایجی است که در این منطقه انجام می گیرد و مسجد آدینه با قدمتی حدود 700 سال ، گورهای گبری "گهواره سنگی" ، "سلاژپشته" و "شیرسنگی " از دیگر آثار تاریخی برجای مانده در این دهستان است .
اغلب زنان روستایی این منطقه نیز در بیشتر آئین ها و جشن های سال با پوشیدن لباس های سنتی شکوه خاصی به این آئین ها می بخشند.
*پارک جنگلی دالخانی
این پارک در 30 کیلومتری جنوب شرقی شهر رامسر قرار دارد و با گذر از مسیر منتهی به این پارک می توان دالانی از پوشش سبز تصور و احساس کرد و در شرائط مساعد بودن هوا از لابه لای برگ های درختان می توان آسمان آبی را مشاهده نمود.
این پارک در ارتفاع حدود 800 متری از سطح دریا قرار گرفته و به زعم برخی از پزشکان استنشاق هوای مه آلود این منطقه در بیشتر روزهای سال می تواند شفابخش عده ای از افراد که دچار عوارض ریه شده اند ، باشد.
*مجتمع فرهنگی موزه ای شهدای رامسر
کاخ موزه رامسر از دیگر جاذبه های منحصربفرد و ممتاز این شهر گردشگرپذیر است. این موزه یکی از پنج موزه برتر کشور می باشد که در بیشتر روزهای سال بویژه نوروز هزاران گردشگر داخلی و خارجی بسوی خود فرا می خواند.
این کاخ در ضلع غربی هتل رامسر قرار دارد و با گذر از مسیر دسترسی به این اثر تاریخی که مشرف به باغ 33 هکتاری ثبت شده در مجموعه ای با نرده های فیروزه ای شکل محصور شده است .
این کاخ در فضایی به گستره حدود 12 هکتار و شش فضای موزه ای از جمله نخستین موزه عاج فیل ایران و خاورمیانه با به نمایش گذاشتن 300 اثر بسیار شاخص، موزه کاخ مرمر مردم شناسی شمال ایران، باغ موزه گیاه شناسی با بیش از یکهزار و 800 گونه گیاهی ، عکس و اسناد، موزه حمام قدیم به همراه باغ بامبو، چشمه قدیمی، تالاب مجتمع و پارکینگی با ظرفیت پذیرش 400 خودرو از آثار تاریخی این منطقه است .
مورخان گفته اند این کاخ در سال 1316 هجری شمسی به عنوان استراحتگاه سلطنتی در زمین 6 هکتاری بنا شد که در سالهای اخیر به 12 هکتار افزایش یافته است .
*بلوار تاریخی و هتل قدیم
این هتل با زیربنای حدود پنج هزار متر مربع در سه طبقه و معماری به سبک بسیار زیبا در قلب شهر و در دامنه های رشته کوههای البرز ساخته شده و بنا به گفته برخی از کارشناسان این هتل از لحاظ موقعیت مکانی و تجهیزات یکی از مشهورترین هتل های خاورمیان محسوب می شود.
فضای مقابل این هتل نیز مشرف به دریا که به باغ تاریخی ثبت شده 33 هکتاری شهرت دارد .
تمام مسیرهای منتهی به این باغ سنگ فرش شده به نحوی که می توان مدت 30 دقیقه تا محدوده ساحلی را نیز پیمود.
جالب اینکه پیاده روی در کنار درختان سر به فلک کشیده سرو ، پالم و شمشاد و صندلی های تعبیه شده در دو طرف آن برای استراحتی کوتاه یک حال و هوای خاصی به مسافران و گردشگرن می بخشد.
*چشمه های آبگرم معدنی
رامسر از زمره شهرستانهای غربی مازندران است که از بیشترین چشمه های آب معدنی با خاصیت درمانی برخوردار است. این چشمه ها در حقیقت به عنوان یکی از ظرفیت های بزرگ گردشگری طبیعی در این منطقه محسوب می شود که با اقبال بشتر گردشگران و مسافران همراه است.
نکته مهم آنکه رامسر با برخورداری از دریا ، جنگل ، محیط مناسب طبیعی و نیز درهم آمیزی آن با چشمه های ابگرم در واقع یک بسته کامل گردشگری است که در کمتر جا در کشور و منطقه به این شکل وجود دارد.
بیشترین چشمه های آب گرم که حدود 20 رشته است در پیرامون هتل ها و کاخ رامسر از دل زمین می جوشد و پس از کانال کشی و شبکه گذاری برای استفاده مراکز آب گرم این شهر که اغلب به شیوه سنتی و غیربهداشتی مدیریت می شود، قرار می گیرد.
*قلعه مارکوه بام شهر کتالم
قلعه تاریخی مارکوه هم در ارتفاع 500 متری از سطح دریا و بر فراز کوهی با همین نام در شهر کتالم از توابع شهرستان رامسر و در 5 کیلو متری شرق این شهر قرار دارد.
قلعه ای با چشم انداز 360 درجه ای ، یک شکوه خاصی به گردشگران و مسافرانی که از بالای این قلعه به تماشای پهنه آبی دریای خزر ، کوه ، جلگه و نیز جشنواره های رنگارنگ طبیعت می نگرند ، می بخشد.
برای رسیدن به این مکان تاریخی و صعود به قله مارکوه باید از 320 پله ای که در ضلع جنوبی آن و در روستای ' طلارسر ' قرار گرفته، استفاده کنید .
ارتفاع کم پله های مارپیچ بتنی و عبور از میان انبوه درختان با پوشش گیاهی زیبا و بوته های شمشاد جنگلی و گل سنگ ها ، پله نوردی را لذت بخش می کند
* مجموعه تله کابین شهر سبز رامسر
برای رسیدن به تله کابین رامسر کمی باید از محدوده شهر به سمت شهرستان چابکسر استان گیلان را طی کرد. این مجموعه در فاصله حدود 800 متری کوه "ایل میلی " قرار دارد و در چهار جهت جغرافیا،پهنه وسیعی از دریا ، کوه و جنگل را در ارتفاعی دلپذیر مهیا می کند .
بعد از پیمودن این مسیر کابلی و رسیدن بر فراز کوه ایل میلی امواج آرام دریای خزر و نمایشی منحصر به فرد آفرینش را پیش روی مسافران و گردشگران به وجود می آورد.
می توان مدعی شد در این مجموعه برخوردار از جاده های سنگ فرش و نیز سوئیت های چوبی که به هتل بام رامسر معروف است با تجربه ای متفاوت از حضور دل جنگل ها را برای هر گردشگری رقم می زند.
مجموعه تله کابین رامسر دارای شهر بازی، مرکز خرید، رستوران، کافی شاپ و تالار می باشد
و همچنین فضاهایی نیز برای کنسرت های پرشور و نشاط نیز همه ساله بویژه نوروز در نظر گرفته شده است.
فرماندار رامسر پیش از این در گزارشی به خبرنگار ایرنا اعلام کرد که ستاد تسهیلات سفر از مدتها قبل برای میزبانی از مسافران و گردشگران در ایام نوروز هماهنگی های لازم را انجام داده بطوریکه همزمان با آغاز تعطیلات آماده پذیرش از مسافران است.
محمد آزاد گفته بود در جلسات مختلف ستاد هماهنگی های لازم برای استقبال از مهمانان نوروزی از طریق خدمات رسانی به موقع و مستمر به آنها در ایام تعطیلات انجام شده و دستگاه های دولتی مرتبط آمادگی کامل برای خدمات رسانی مناسب به همه مسافران را دارند.
وی اظهارداشت : پیش بینی لازم برای تامین امنیت عمومی مردم در مسیرها، راههای ارتباطی درون شهری و برون شهری ، پارک ها ، مکان های عمومی و مراکز فرهنگی، تفریحی ، رفاهی و اقامتی ، پلاژهای ساحلی و ... صورت گرفته است.
فرماندار رامسر با اشاره به حضور روزانه 200 هزار مسافر نوروزی برای دیدن جاذبه های گردشگری این شهرستان، ابراز امیدواری کرد برای نوروز سال 98 بتوانیم با هم افزایی و همراهی بیشتر اعضای ستاد اجرایی خدمات سفر شاهد ارائه خدمات مناسبتر به همه مسافران و گردشگران این شهرستان باشیم.
شهرستان رامسر دارای هشت باب هتل ، 12 باب هتل آپارتمان، سه باب متل ، 226 باب خانه مسافرشناسنامه دار، هفت باب اقامتگاه بوم گردی به همراه 350 کلاس آماده اسکان مسافران نوروزی است.
رامسر با داشتن سه شهر ، یک بخش ، 137 روستا و جمعیتی بیش از 70 هزار نفر جزو غربی ترین شهرستان های گردشگرپذیر مازندران است.
7078 / 9922/1899


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چالش های مدارس رسالت آموزش را از بین می برد؟

هفته ای به نام و کام دولت/از روبان چند متر آسفالت تا دربی دولتی

ساماندهی دماوند در انتظار تصویب طرح جامع مدیریت

ترویج کاشت درخت «پالونیا »در شمال کشور فرصت یا تهدید

جولان قلیان در گردشگاه‌ها

کمبود مراکز تفریحی و نگرانی بابت افزایش قلیان سراها در تنکابن

مرید پروری برخی مداحان به انحراف کشاندن عزاداری است

مشاهده رد پای نینجاهای چینی در حوالی تالاب میانکاله

گردشگری مزرعه؛ در گیرودار "شعار و عمل" مسئولان مازندران

مازندران؛ 170 روز پس از بحران/ حال سیمرغ خوب است اما بابل را دریابید

رامسر، رنگین کمان زیبایی های شمال ایران

مازندران سیاهپوش شد/ آیین هایی که جان می بخشد

طلاق عاطفی چیست؟

زندانی در قلب شهر

شماره 41 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

جشن خرمن؛ آیین شکرگزاری در مازندران

روبان ساماندهی "غول زباله" در مازندران چه زمانی بریده می‌شود؟

1000 تن انجیر گلوگاه در حسرت صنایع تبدیلی

جنگل دالخانی، دالان سبز بهشت در رامسر

اسلام بر پایه توحید، نبوت و معاد است

زن‌ها زودتر افسرده می‌شوند یا مردان؟

مهارت افزایی، بایسته رونق تولید

سنگینی آفت خانه باغ‌های غیربومیان بر باغداری مازندران

حضرت علی (ع) در فرهنگ مردم مازندران

کوه‌های کثیف قد می‌کشند/دعوای زرگری مسئولان؛ فاجعه ای در راه است

مدیریت پسا بحران، 5 ماه بعد از سیلاب فروردین 98

طلایی که "خاک" شد!

آشنایی مسجد محدثین یا جمکران ثانی در بابل

خام‌فروشی آفت محصولات کشاورزی مازندران

مسجدی که خانه بچه ها شد/ پنجشنبه‌های دوست داشتنی آخر ماه پل سفید

شوخی های چند وجهی مردان مخرب رابطه زناشویی

چگونه دین و مذهب بر سلامت روان تاثیر می گذارد؟

واحدهای پذیرایی ناهمگون؛ زخم التیام‌ناپذیر جاده‌های کوهستانی مازندران

بقایای معماری اصفهان و کاشی های هفت رنگ صفوی در باغ عباس آباد

نقش باورهای دینی در سلامت روانی افراد

"کُدیر" روستایی تاریخی در دامنه های البرز

سرزمینی گران بها در مازندران

کشت دوم برنج آری یا خیر؟

ظرفیت های صنایع غذایی در مازندران مغفول ماند

اجاره ها بر مدار « میلی متر و سانتی متر»/20 درصدخانه ها خالی است

آتش زدن کاه و کلش؛ رسمی که ماندگار شد

آلیمالات، الماس سبز گردشگری میان جنگل‌های مازندران

آبگرفتکی گریبان گیر مردم فوتم علیا/ رنج 12 ساله حل خواهد شد؟

باغ‌های مرکبات مازندران در معرض هجوم مگس مدیترانه‌ای

تصویر سیاه از نابسامانی زباله های عفونی/ دردی که بی درمان است

آبگرفتگی مزارع در تابستان/ تخریب کانال 200 ساله

نگاهی به آئین های نوروزی در غرب مازندران

بوم گردی مازندران نامش را یدک می کشد؟!

نابودی سرمایه ملی به چه قیمتی؟

پیامدهای ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی در یونسکو