پیام مازند

آخرين مطالب

کم رونقی بازار برنج در مازندران اقتصادي

کم رونقی بازار برنج در مازندران

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری- برداشت شالی طبق اعلام رسمی جهاد کشاورزی مازندران در حالی به 95 درصد اراضی استان رسیده که بازار عمده‌فروشی برنج در استان این روزها همچنان کم رونق است.

گزارش میدانی خبرنگار ایرنا از شالیکوبی‌های استان مازندران نشان می‌دهد، برنج طارم محلی و طارم هاشمی 2 رقم از بهترین ارقام برنج استان در حال حاضر به طور متوسط حدود هرکیلوگرم 16 تا 16 هزار و 500 تومان خرید و فروش می شود.
همچنین قیمت هر کیلو گرم برنج ارقام کیفی پرمحصول از جمله شیرودی و فجر نیز 12تا 13هزار تومان است که خرید و فروش این نوع برنج کمتر صورت می گیرد.
دست اندرکاران بازار برنج مازندران که عمدتا صاحبان شالیکوبی ها هستند، می گویند که همچنان عمده کشاورزان به علت کم دانستن قیمت، همه محصولشان را وارد بازار نمی کنند.
طبق بررسی های میدانی خبرنگار ایرنا از چندین واحد شالیکوبی در شهرستان های بابل ، آمل ، فریدونکنار ، بیشتر کشاورزان فقط مقدار کمی از محصولشان را باهدف کسب نقدینگی می فروشند و حاضر به عرضه همه محصولشان در بازار نیستند.
امسال 214هزارو 340 هکتار از زمین های مازندران زیر کشت اول برنج رفته است و تاکنون 95درصد درو شالی نیز انجام شد و پیش بینی تولید امسال نیز حدود یک میلیون و 400هزار تن شلتوک است.
بر اساس آمار جهاد کشاورزی مازندران حدود 90 هزار هکتار از زمین های استان نیز دوباره کشت به 2 روش نشاء مجدد و تولید رتون (پرورش ساقه شالی ) نیز در حال انجام است.
مهمترین موضوع همه ساله کشاورزان قیمت محصول است و شالیکاران استان مازندران امسال بر خلاف سال‌های پیش به دلیل نوسانات شدید قیمت، کاهش ارزش پول و مهمتر از همه با توجه به هزینه بالا و کاهش درآمد؛ انتظار و امید به قیمت برنج متناسب با هزینه تولید را دارند.
کشاورزان از ترس اینکه امسال نیز همانند سال گذشته به یکباره با فروش همه محصول ، بعد از مدتی قیمت برنج افزایش چشمگیری بیابد، همچنان در فروختن محصولشان مردد هستند و انتظار و امید به بالا رفتن قیمت البته تا 18هزار تومان را دارند.
کشاورزی از شهرستان بابل در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت که حدود یک و نیم تن از طارم هاشمی را آماده فروش در اختیار دارم اما قیمت 16هزار تومان به نسبت هزینه انجام شده به صرفه نیست.
اسماعیل خاکپور با اعلام اینکه این قیمت باعث شده است تا کشاورزان همچنان از فروش محصولشان خودداری کنند و در واقع در انتظار افزایش قیمت البته به میزان مورد نظر 18هزار تومان هستند.
این برنجکار مازندرانی همچنین گفت که برنج کیفی طارم در تهران با قیمت به مراتب بیشتر از سودهای مرسوم به مصرف کنندگان می رسد که ما نیز مخالف چنین قیمت هستیم‌، اما مصرف کنندگان بدانند که کشاورز همواره به سود حداقلی با هدف حفظ قدرت خرید عموم مردم قانع است.
یکی از صاحبان شالیکوبی در بابل و از آگاهان بازار برنج مازندران ضمن تایید کم رونقی بازار برنج به خبرنگار ایرنا گفت که بازار برنج همچنان کم رونق است و هم کشاورز حاضر به فروش محصول خود نیست و هم خریداران نیز تمایل زیادی به خرید نشان نمی دهند.
احمد پورموسوی اظهار داشت: خرید و فروش به ندرت انجام می شود و جالب این است که امسال کشاورزان فقط اندکی از محصولشان را با قیمت 16هزار تا 16هزار و 500تومان را به صورت نقدی می فروشند ولی حاضر به فروش کل محصولشان نیستند.
مسئولان جهادکشاورزی استان مازندران نیز معتقدند به دلیل افزایش قیمت نهاده‌های کشاورزی و هزینه کارگری قیمت برنج امسال به نسبت سال گذشته باید افزایش منصفانه داشته باشد.
قیمت نهاده‌های کشاورزی از جمله بذر گواهی شده، کود و سم، قطعات یدکی ماشین‌های کشاورزی و کارمزد آنها برای شخم و شیار و آب تخت کردن امسال از 20 تا 100 درصد افزایش یافته است ضمن اینکه دستمزد کارگران نشاء کار هم با افزایش دستکم 120 درصدی همراه بود و حتی میزان کارمزد شالیکوبی ها نیز تا 25درصد افزایش یافت.
متعادل بودن قیمت بازار برنج مازندران تا شب عید
رئیس سازمان جهادکشاورزی مازندران گفت که پیش بینی ها و برنامه ریزی های صورت گرفته نشان می دهد که امسال قیمت برنج تا شب عید در شالیکوبی های استان متعادل بوده و مانند سال گذشته به یکباره افزایش چشمگیری نخواهد یافت.
عزیزالله شهیدی فر با اعلام اینکه وضعیت تولید برنج داخل مناسب است، افزود: بررسی های میدانی و گزارش های رسمی نشان می دهد که اکنون خریداران برنج در بازار عمده فروشی شالیکوبی ها با قیمت 16هزار تا 17هزار تومان در هر کیلوگرم برنج طارم محلی و هاشمی وجود دارد، اما کشاورز از فروختن محصولش خودداری می کند.
وی تصریح کرد: به نظر می رسد امسال با توجه به وضعیت تولید و برنامه های از پیش تعیین شده ، قیمت برنج تا پایان سال متعادل خواهد بود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران در عین حال گفت که البته نظر کارشناسی نیز با توجه به هزینه های تمام شده تولید شالی در اثر بالا رفتن قیمت انواع نهاده های کشاورزی این است که کف قیمت برنج کیفی طارم محلی و هاشمی تا 18هزار تومان باشد.
شهیدی فر توضیح داد:سیاست دولت تدبیر و امید در ممنوعیت واردات برنج خارجی به بازار همزمان با برداشت و منطقی و واقعی کردن مقدار مورد نیاز برنج برای واردات و حمایت ویژه از برنجکاری در 2 استان مازندران و گیلان سبب شد تا شالیکاران استان‌های شمالی در چهار سال گذشته از وضعیت بازار برنج راضی باشند.
وی تاکید کرد: اگرچه برنج محلی طارم صدری، هاشمی و دم سیاه به عنوان رقم‌های کم محصول کیفی زبانزد مردم کشور است و استقبال برای تولید و خرید این ارقام همواره وجود دارد، اما برای اینکه کشاورز از قیمت منطقی برای فروش محصول خود سودی مقرون به صرفه به نسبت هزینه تولید و نرخ تورم ببرد، نیاز است تا دولت قیمت توافقی را برای تعیین کف قیمت اعلام کند.
/1899/6990


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رها سازی 80 میلیون قطعه بچه ماهی سفید در رودخانه های مازندران آغاز شد

صید ماهی کیلکا در مازندران به 2هزارو 660تن رسید

آرایش صیادان مازندران برای ماهیگیری در خزر از بیستم مهر ماه

محکومیت دو شرکت مازندرانی به بازگرداندن یک میلیون یورو ارز دولتی

12 میلیارد ریال اعتبار برای احیاء مراتع غرب مازندران

بودجه 98 فاقد ویژگی صرفه جویی است

پیش‌بینی افزایش 10 درصدی تولید مرکبات در مازندران

سنگینی سایه سرمای زودرس بر کشت دوم برنج در مازندران

سرای تجاری در آستراخان نتیجه نداد/ 98 درصد صادرات زمینی است

درآمد اقتصادی 1000 میلیاردی با رفع محدودیت کشت برنج

صید ماهی کیلکا در مازندران به 2هزارو 660تن رسید

کم رونقی بازار برنج در مازندران

محلول پاشی 16 هکتار از عرصه های جنگلی رامسر و عباس آباد

ردیابی مگس میوه به بیش از 1000 هکتار از باغات آمل

702 میلیارد ریال از مطالبات گندمکاران مازندران پرداخت شد

منطقه آزاد فرصتی برای بین المللی سازی اقتصاد مازندران است

رهاسازی 110 میلیون قطعه بچه ماهی در رودخانه های مازندران

نارنگی پیش‌رس مازندران پا به بازار گذاشت

خسارت مگس میوه به بیش از 1000 هکتار از باغات آمل

پروژه های نیمه تمام تنکابن نیازمند اعتبارات فرا شهرستانی

فروش محصولات تولیدی بانوان مازندران با اتصال به شبکه های پیشران

افزایش 40 درصدی کشت دوباره برنج در مازندران

هشت هزار و 500 میلیارد ریال پروژه دیگر امسال در بندر امیرآباد بهره‌برداری می‌شود

سه پروژه زیربنایی در بندر امیرآباد مازندران به بهره‌برداری رسید

رونق صنعت چاپ محور زمینه ساز توسعه اقتصادی مازندران

رشد 25 درصدی ارزش معاملات هفتگی در بورس منطقه‌ای مازندران

افت شدید ارزش معاملات سهام در بازار بورس مازندران

رشد 25 درصدی ارزش معاملات هفتگی در بورس منطقه‌ای مازندران

تولید برنج یکی از سیاست های مهم مازندران است

خیز صنایع دستی مازندران از بازارچه های داخلی تا توفیقات بین المللی

افتتاح 8 طرح اشتغال‌زایی برای مددجویان کمیته امداد نکا

اشتغالزایی 230 هزار نفری دولت تدبیر برای مازندران

بهره برداری از 35 پروژه کشاورزی مازندران آغاز شد

ایجاد یکهزار و 400 شغل جدید طی هفته دولت در مازندران

صندوق ضمانت صادرات پارسال 2.2 میلیارد دلار ضمانت نامه صادر کرد

سهم گمشده مازندران در سبد صادرات غیرنفتی

200 صفحه برنامه برای صادرات تهیه شد/ سهم 3.4 درصدی در تولید ملی

افزایش 3.5 برابری بیمه کارگران ساختمانی در مازندران

افزایش 3.5 برابری بیمه کارگران ساختمانی در مازندران

افتتاح 22 پروژه با 190 میلیارد تومان اعتبار در بابلسر

فروش و برندسازی محصولات کشاورزی مشکل مازندران است

ساراتوف خواهان گسترش تبادلات دریایی و باغی با مازندران است

17 پروژه عمرانی در سیمرغ بهره برداری می شود

مخالفت محیط زیست مازندران با کشت دوم برنج

طغیان آفت کرم ساقه خوار علیه کشت دوم برنج مازندران

استفاده از ظرفیت‌ جهاد دانشگاهی در پروژه‌های شیلات مازندران

یک هیات اقتصادی از استان ساراتف روسیه وارد مازندران شد

120 میلیارد ریال برای آبیاری تحت فشار شالیزارهای مازندران هزینه شد

تخصیص 300 میلیارد ریال برای رفع کمبود زیرساخت فرودگاه‌های مازندران

33 پروژه راهداری و نظارت افتتاح می شود/ فرسودگی ناوگان بار ومسافر